Crusader Kings 3 - kim grać na początku, kogo wybrać

Najlepszy władca na start.

Crusader Kings 3 oferuje ogromny wybór, jeśli chodzi o władcę, którym zagramy. Gra proponuje kilku domyślnych władców w każdej epoce startowej, ale to nie jedyne ciekawe propozycje.

Tutaj wymieniamy kilku władców początkowych, którzy zaoferują interesującą pozycję początkową, a jednocześnie nie będą stanowić zbyt dużego wyzwania.

Irlandia

Wyjątkowo, nie wymieniamy konkretnego władcy. Irlandia nie bez powodu jest wykorzystywana w samouczku. To idealne miejsce startowe, niezależnie od tego, którego władcę wybierzesz - rok startu też nie ma znaczenia.

Irlandcy władcy mają dostęp do naturalnie nasuwających się celów. Najpierw warto pomyśleć o zjednoczeniu całej Irlandii, potem Brytanii. Opcji ekspansji jest sporo. Dla spokoju warto postarać się o sojusz z kimś istotnym z kontynentalnej Europy, choćby dla obrony przeciw Anglii.

start2
Zielona kraina to skupione, kompaktowe doświadczenie - idealne dla każdego, kto zaczyna przygodę z grą

Jarl Rurik (867)

Władca Novogrodu pozwoli w spokojnych - jak na wschodnie obszary - warunkach zapoznać się z mechanikami plądrowania i częstym wojowaniem. Wybór militarnego stylu życia i rywalizacja w chaotycznych warunkach zaprawi nas w boju i przygotuje do kolejnych kampanii.

Maharaja Bhoja (867)

Choć kultury z regionu indyjskiego nie są jeszcze szczególnie rozbudowane w CK3, to i tak region Pratihara cechuje się przede wszystkim wyjątkowo szybkim wzrostem rozwojowym jak na IX wiek. Bhoja to dobry władca na ciekawą odskocznię od gry bardziej typowo średniowiecznymi liderami z Europy.

Bjorn Ironside (867)

Ten władca Uppland oferuje świetną pozycję startową do podboju i zjednoczenia Szwecji. To też dobry przykład niechrześcijańskiego władcy z innej kultury - a zaletą takiego stanu rzeczy jest możliwość wypowiadania wojen praktycznie wszystkim sąsiadom bez konkretnego roszczenia.

start
Niektórzy władcy są wyróżnieni na mapie, ale nie zapomnij o tym, że możesz wybrać dosłownie każdego - koniecznie zwracaj uwagę na cechy postaci

Król Svend (1066)

Król Danii jest w świetnej pozycji do różnych stylów gry. Ponadto, może wystosować roszczenia do tronów Szwecji i Anglii, więc można mieć jasny i konkretny cel na przyszłość - do działania po odpowiednim przygotowaniu ekonomicznym.

Król Malcolm (1066)

Król Szkocji ma dobry początek w 1066 roku, ponieważ Irlandia nie jest jeszcze zjednoczona, a Anglia zaangażowana jest w wojnę. Wystarczy zawrzeć odpowiednie sojusze i można rozpocząć drogę do podboju Wysp.

Co z Polską? Lepiej uważać. Oczywiście rozumiemy patriotyczne pobudki, ale polscy władcy są w każdej epoce w dosyć trudnym położeniu. Jeśli jednak chcecie wybrać Polskę - polecamy rok 1066 jako początek, ze względu na mniejsze problemy z wewnętrzną rywalizacją.

Poprzednio: Crusader Kings 3 - kody i cheaty

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Crusader Kings 3 - krucjaty, dżihad i święta wojna (Holy Wars)

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami