Crusader Kings 3 - prestige: czym jest prestiż i jak go zdobywać

Zwiększanie i wykorzystywanie prestiżu, poziomy chwały.

Prestiż (Prestige) jest jednym z zasobów w grze Crusader Kings 3. W skrócie oznacza on status społeczny i poziom chwały władcy, którym sterujesz, jednak mechanika ta jest zdecydowanie bardziej złożona. W tym rozdziale wyjaśniamy jak pozyskiwać punkty prestiżu i co można z nimi zrobić, a także jaki ma to wpływ na poziomy chwały.

Prestiż sprawdzić możesz w dowolnym momencie, spoglądając na górną krawędź ekranu i najeżdżając na ikonkę korony (1). Znajdziesz tam zarówno aktualną ilość punktów prestiżu (2), jak i ich miesięczny przyrost (3).

004

Prestiż wpływa także bezpośrednio na poziom chwały władcy. W tym samym oknie znajdziesz aktualny poziom chwały: Level of Fame (4) jak i postęp do kolejnego: Progress toward (5). Pasek postępu przedstawia ile punktów (6) prestiżu musisz zdobyć, by awansować na wyższy poziom chwały.

Prestiż zdobędziesz (7) poprzez wykonywanie czynności, które poprawią sytuację twojego królestwa. Zawieranie przyjaźni i sojuszy, wygrywanie bitew czy całych wojen, a nawet organizacja biesiad czy wypadów łowieckich - wszystkie te czynności pozwolą ci zyskać określoną ilość punktów prestiżu. Niestety, możesz je również utracić - przegrywając bitwy i wojny czy dopuszczając się haniebnych czynów, jak atak na władcę, z którym niedawno zawarłeś rozejm.

005

Punkty prestiżu wykorzystasz do wielu czynności. W głównej mierze jest to podejmowanie decyzji: Decisions (8) których okno otworzysz za pomocą klawisza F8. Znajdziesz tutaj proste decyzje, od zapraszania nowych rycerzy czy organizacji wspomnianych łowów i biesiad, po założenie nowego imperium czy przyjęcie innego prawa dziedziczenia. Im bardziej złożona decyzja, tym oczywiście koszt prestiżu (9) będzie większy.

006

Oprócz tego punkty te przydadzą ci się w trakcie losowych wydarzeń, często pozwalając na zwiększenie twoich szans na sukces w konkretnej kwestii.

Na koniec kilka porad, które pozwolą ci lepiej wykorzystać mechanikę prestiżu, mianowicie:

  • Nie ignoruj prestiżu. Jako zasób jest on tak samo ważny jak złoto i bez odpowiedniego przyrostu nie będziesz w stanie szybko rozwijać swojego władcy - a co za tym idzie całego królestwa.
  • Oszczędzaj punkty prestiżu. Warto trzymać jakąś małą rezerwę punktów na wypadek losowego wydarzenia, do którego mogą się przydać. Nie trać punktów na rzeczy, które nie są ci kompletnie potrzebne. Dla przykładu, jeśli posiadasz maksymalną ilość rycerzy (Knight), nie ma sensu tracić punktów na poszukiwanie kolejnych.
  • Podejmuj decyzje z rozwagą. Każda twoja decyzja może potencjalnie podnieść bądź obniżyć twój poziom prestiżu. Część z tego typu akcji musisz być w stanie przewidzieć, jednak czasami przy opisie jakiegoś wyboru otrzymasz informację, że wpłynie on na poziom prestiżu.

Następnie: Crusader Kings 3 - punkty pobożności, Piety

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - gold: jak zdobywać złoto

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami