Crusader Kings 3 - gold: jak zdobywać złoto

Zdobywanie i wydawanie złota.

Złoto jest najważniejszym zasobem w Crusader Kings 3. Bez niego nie będziesz w stanie produkować i utrzymywać wojsk, a także wznosić budowli, ucierpi też na tym polityka twojego królestwa. W tym rozdziale wyjaśniamy jak zdobywać złoto i zwiększać jego przychody, a także na co zwracać uwagę przy jego wydawaniu.

Poziom złota (1) sprawdzić możesz przy górnej krawędzi ekranu. Górna wartość przedstawia złoto w skarbcu, dolna to, jak zmieni się jego stan w najbliższym miesiącu. Dodatnia wartość oznacza przychód, ujemna utratę złota. Po najechaniu na ikonkę złota wyświetli się niewielkie okno, w którym znajdziesz dodatkowe informacje o tym zasobie.

001

Podzielone jest to na dwie części - Monthly Income: Przychód miesięczny (2), czyli to, ile złota wygenerujesz w ciągu najbliższego miesiąca i Monthly Expenses: Wydatki miesięczne (3), co z kolei przedstawia wydatki. Różnica między tymi wartościami to finalna ilość złota, która wpłynie do skarbca bądź zostanie z niego odjęta.

Ilość generowanego w królestwie złota zwiększać możesz na wiele sposobów, między innymi:

002
  • Domeny (Domain) - każda domena, czyli fragment mapy, która znajdzie się pod twoją kontrolą pozwoli ci generować złoto.
  • Budynki w obrębie domeny - w każdej z domen znajdziesz kilka miast, zamków bądź kościołów, w obrębie których wznosić możesz budynki. Część z nich pozwala generować przychód miesięczny (4).
  • Podatki od Wasalów (Vassal Taxes) - każdy z twoich wasalów dostarczał ci będzie złoto w ramach podatków. Ilość złota rośnie wraz z wielkością terenów, które są pod kontrolą wasala, jak i pod wpływem zawartych między wami ustaleń.

Złoto wydawać możesz z kolei na praktycznie każdą czynność w grze. Budowa i ulepszanie budynków, tworzenie nowych jednostek wojskowych i ich późniejsze utrzymanie czy różne zagrywki dyplomatyczne - jak poprawa relacji i wykupowanie więźniów.

To tylko część z wydatków, które poniesiesz. Warto więc dbać o stan skarbca i zawsze mieć przygotowaną odpowiednią rezerwę. W tym pomogą ci następujące porady:

003
  • Nie szastaj złotem. Jeśli zlecenie budowy w obrębie jakiejś domeny sprawi, że stan twojego skarbca zbliży się do 0, warto to dwa razy przemyśleć. Nigdy nie wiesz, jakie wydatki mogą cię nagle czekać.
  • Złoto może spaść poniżej 0 i nie musisz się tego bać. Najpewniej zdarzy ci się to wielokrotnie, lecz posiadanie ujemnego poziomu złota przez krótką chwilę nie wyrządzi większych szkód. Pilnuj jednak, by ten stan nie utrzymywał się zbyt długo!
  • Rozważ zwolnienie części jednostek wojskowych. Utrzymanie armii kosztuje i w krytycznej sytuacji warto zwolnić kilka oddziałów, jeśli ma to znacząco poprawić twoją sytuację - tyczy się to szczególnie zbrojnych: Man-at-Arms (5).
  • Zadbaj o odpowiedni przychód. Postaraj się wznosić budowle, które zwiększają przychody miesięczne (monthly income). 0,3 czy 0,5 złota na miesiąc może wydawać się niewielką ilością, ale efekt szybko się kumuluje i pozwala zapełnić skarbiec.

Następnie: Crusader Kings 3 - prestige: czym jest prestiż i jak go zdobywać

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami