Crusader Kings 3 - jak zarabiać pieniądze

Sposoby na bogacenie się i zdobywanie złota.

Złoto zawsze się przydaje. Zazwyczaj stosunkowo łatwo dbać o regularne przychodzi i często mamy pieniądze na utrzymanie relatywnie sporej armii, jak na własne potrzeby. W takich warunkach nie możemy jednak pozwolić sobie na ekspansję czy agresywną grę.

Przede wszystkim, w każdej chwili możesz konkretnie zobaczyć, z czego pochodzą twoje obecne dochody. Najedź po prostu kursorem na ikonę złotych monet (1) na górze ekranu, a zobaczysz szczegóły wpływu pieniędzy z różnych źródeł. Twoje dochody pochodzą przede wszystkim z podatków oraz z niektórych budynków.

income

Na naszym przykładzie wyżej zauważycie też napis Wealth Focus i związany z nim bonus podatkowy. Ta specjalna cecha to efekt wybranego stylu życia. Jeśli chcecie skupić się na zarabianiu, a nie na innych aspektach gry, koniecznie wybierzcie Lifestyle nazwany Stewardship - tam właśnie należy wybrać też opcję Wealth Focus (2).

Drzewko talentów tego stylu życia pozwala już na początku zdobyć bardzo ważną opcję - Golden Obligations (3). Sprawia ona, że możemy szantażować innych władców, wasali, hrabiów itp. za pieniądze.

lifestsewe

To tylko jeden z przykładów, ponieważ talenty z tej kategorii pozwalają też zyskać więcej dochodów na inne sposoby.

Zupełnie inny sposób na zdobywanie złota, choć zarezerwowany tylko dla niektórych kultur pogańskich (Pagan, Tribal), to rajdy rabunkowe. W menu Military należy kliknąć kafelek Raise all as raiders (4).

raid

Postawione w ten sposób w stan gotowości oddziały wystarczy wybrać i kliknąć na jakąś osadę poza naszymi granicami. Wojska zaczną ją rabować. Opis każdej osady zawiera informacje o potencjalnej zdobyczy pieniężnej (5).

Wróg może zareagować i pokonać napadających - ale nie wywołamy w ten sposób wojny, więc nie jest to zbyt ryzykowny sposób zarabiania. Oczywiście ryzykujemy zepsucie relacji z innymi władcami.

Istnieją jeszcze inne sposoby zarobku, lecz są one sytuacyjne i nie zawsze dostępne. Czasem możemy otrzymać prezent w postaci pieniędzy. Wydarzenia losowe mogą skutkować na przykład odnalezieniem skarbu. Jeśli zaangażujemy nasze armie w udziale w krucjacie, też możemy liczyć na procent zysków. Katolicy mogą też czasem nawet prosić papieża o bezzwrotną pożyczkę.

Następnie: Crusader Kings 3 - jak przełączyć się na innego władcę

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami