Crusader Kings 3 - wojna, jak walczyć i zdobyć wojsko

Levies, najemnicy i bitwy.

Po wypowiedzeniu wojny w Crusader Kings 3 trzeba od razu przejść do działania. To znaczy, że od razu powinieneś wystawić swoje oddziały w stan gotowości.

Dlatego też, kiedy wypowiesz wojnę, w prawym dolnym rogu ekrany zobaczysz przycisk z napisem Raise all armies (1). Kliknij go, a w mieście najbliższym wroga pojawią się twoje armie - w postaci jednej jednostki na mapie.

raiseall

Liczba twoich żołnierzy widoczna jest zawsze na górze ekranu (2) i określana jest słowem: levies.

Gdy widzisz już swoją armię (3), oznaczoną małą czerwoną ikonką, kliknij w nią. Następnie kliknij w dowolne miejsce prawym przyciskiem myszy, by wydać rozkaz marszu. Bitwa rozpoczyna się, kiedy twoja armia spotka oddziały wroga. W trakcie bitwy obserwujemy wskaźnik walki (4), symbolizujący przewagę jednej ze stron.

marszibitwa

Wygrana nie zależy tylko od liczby jednostek, choć ta ma oczywiście duże znaczenie. Ważna jest też liczba czempionów w armii oraz miejsce bitwy. Przykładowo, jeśli bronisz swojego miasta, masz przewagę.

W trakcie wojny w prawym dolnym rogu widzisz też ikonę tarczy z wartością procentową. Symbolizuje ona przewagę jednej ze stron w konflikcie. Klikając na nią, otwierasz menu żądań. Tu też widać procentowy wskaźnik przewagi w wojnie (5).

enforce

Im bliżej stu procent, tym większa szansa na wymuszenie żądań na wrogu (Enforce demands). To sprawi, że wygrasz wojnę i otrzymasz to, o co rozpętałeś konflikt. White peace (biały pokój) to z kolei opcja nieco nadszarpująca twój wizerunek, ale pozwalająca uniknąć zniszczenia przez wroga. Jest też Surrender (poddanie się), ale to już ostateczność.

Warto jeszcze wspomnieć, że więcej wojsk zdobywasz przede wszystkim dzięki wasalom i podbijaniu kolejnych regionów, ale także poprzez budowanie odpowiednich struktur w miastach. Możesz też zatrudnić najemników w menu Military (czerwona tarcza z mieczami po prawej stronie ekranu). To jednak dobry wybór, gdy masz nadmiar gotówki.

Poprzednio: Crusader Kings 3 - jak wypowiedzieć wojnę

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: Crusader Kings 3 - intrygi, jak kogoś zabić

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami