Tell Me Why - Recenzja: historia rodzinna

Świetna i dobrze podana opowieść.

Dontnod Entertainment konsekwentnie podąża wyznaczoną ścieżką filmowych gier przygodowych, dostarczając nam kolejną udaną produkcję. Tell Me Why to tytuł, który nie tylko umiejętnie opowiada angażującą historię, ale przede wszystkim świetnie buduje bohaterów i ich motywacje.

Akcja gry rozpoczyna się na Alasce. Po dziesięcioletniej rozłące rodzeństwo ponownie spotyka się, aby rozpocząć nowe życie. Zanim to nastąpi, wyjaśnimy dramatyczne wydarzenia, które rozdzieliły bliźniaków. Przeszłość zawiera natomiast wiele tajemnic, które odcisnęły na bohaterach piętno.

Historia skupia się na relacjach brata i siostry, którzy posiadają umiejętność komunikacji telepatycznej. Jedna z postaci jest transseksualna, a właśnie wewnętrzna potrzeba korekty płci była bezpośrednim bodźcem tragedii sprzed lat, o której coraz więcej się dowiadujemy.

Tell_Me_Why___Recenzja_01_
Gra wielokrotnie przedstawia retrospekcje bohaterów z dzieciństwa (Tell Me Why - Recenzja)

Najlepsze jest przede wszystkim umiejętne dawkowanie informacji. Na początku twórcy ostrożnie przekazują nam jakiekolwiek fakty ważne dla fabuły. Skupiamy się na domysłach, które często okazują się błędne. Z czasem, gdy zrozumiemy sytuację bohaterów, gra wciąga nas w swój świat, aby pomóc wyjaśnić tajemnice z przeszłości. Jesteśmy tak silnie zaangażowani, że na wyjaśnieniach i odpowiedziach zależy nam nawet bardziej niż na pomocy bohaterom.

Scenariusz nie oferuje pobocznych historii i skupia się wokół jednego, głównego wątku - przygód Alyson i Tylera. Dzięki temu opowieść nie traci tempa, a zarazem jest kompletna i nie napotykamy dziur fabularnych, które utrudniałyby zrozumienie motywacji rodzeństwa.

Mimo trudnej tematyki, twórcy opowiadają historię w niezwykle dojrzały sposób, traktując motyw tożsamości płciowej bardzo poważnie. Czasem odczuwamy wrażenie przeciągania przygody, ale każda rozmowa czy wymiana myśli to kolejny krok do poznania osobowości bliźniaków, które zupełnie się różnią.

Odmienność i barwne charaktery bohaterów to najmocniejsza strona produkcji. Zarówno Tyler, jak i Alyson niosą ogromny bagaż bolesnych doświadczeń, które rzutują na ich osobowość. W każdej scenie wyraźnie odczuwamy ładunek emocjonalny, dzięki czemu lepiej identyfikujemy się z postaciami.

Charakter bliźniaków przekłada się również na sposób prowadzenia rozmowy z napotkanymi bohaterami i dostępnymi opcjami dialogu. Alyson jest dużo bardziej spokojna i empatyczna, w przeciwieństwie do Tylera, który bywa nerwowy i wulgarny.

Rozgrywka wygląda niemal identycznie jak w Life is Strange, choć jest bardziej rozbudowana. Zwiedzanie lokacji i wchodzenie w interakcje z różnymi elementami otoczenia to uzupełnienie historii. Gameplay urozmaica narrację. Między długimi fragmentami filmowymi, nie pozwalających na żadne interakcje, trafiamy do różnych lokacji, w których kierujemy na zmianę rodzeństwem i szukamy wskazówek, które zbliżą nas do popchnięcia przygody.

Tell_Me_Why___Recenzja_02_
W wizjach obserwujemy duchy przeszłości (Tell Me Why - Recenzja)

W szczególnych okolicznościach przypomnimy sobie wydarzenia, które szczególnie zapadły w pamięć rodzeństwu. Dzięki darowi bliźniaków, oboje zobaczą wspomnienie w tym samym czasie w postaci zjawy. Takie elementy to klucz do zrozumienia całej historii.

Jednak najistotniejsza z perspektywy gry jest umiejętność telepatycznej komunikacji bliźniaków, która w intrygujący sposób pozwala poprowadzić dialog. Podczas rozmowy możemy na przykład skomunikować się niewerbalnie, by ustalić wspólną wersję wydarzeń. To ciekawe rozwiązanie, które w subtelny sposób podkreśla relacje rodzeństwa.

Oczywiście nie zabrakło dialogów, w których to my decydujemy, jaką postawę przyjmie bohater. Oprócz standardowych rozmów, które mają znikomy wpływ na całą historię, w każdym rozdziale znajduje się kilka sytuacji kluczowych, które kształtują dalszy przebieg fabuły.

Tell_Me_Why___Recenzja_03_
Alyson i Tayler niejednokrotnie nie będą ze sobą zgodni (Tell Me Why - Recenzja)

Każda istotną podjętą decyzję oznaczono specjalnym symbolem, jednak widzimy go dopiero po fakcie, dzięki czemu cały czas bardzo ostrożnie dokonujemy wyborów. Nigdy nie wiemy, w którym momencie coś może zmienić tor opowieści.

Udanymi przerywnikami od fabuły są zagadki, które w fantastyczny sposób odnoszą się do aktualnej sytuacji postaci. Próbując rozszyfrować hasło obrazkowe, korzystamy z książeczki, którą rodzeństwo czytało w dzieciństwie. Chcąc włączyć zasilanie w warsztacie, podłączamy odpowiednio korki. Warto podkreślić, że poziom trudności łamigłówek idealnie zbalansowano - wymagają od nas skupienia, ale nie poświęcimy im tyle czasu, aby zdążyć się znudzić.

Gra oferuję przyjemną dla oka grafikę w delikatnie rysunkowym stylu. Mimo śnieżnego otoczenia nie brakuje intensywnych kolorów i mrocznych lokacji, budujących napięcie. Gorzej prezentują się animacje postaci, które są sztywne i mało naturalne.

Tell_Me_Why___Recenzja_04
Nie zabrakło prostych zagadek (Tell Me Why - Recenzja)

Tell Me Why to niezwykle udana produkcja poruszająca trudną tematykę relacji rodzeństwa i transpłciowości dziecka w obliczu tragedii rodzinnej. Odważnie przedstawia problematykę zarówno z perspektywy młodszych, jak i dorosłych, którzy nie mogą pogodzić się z przeszłością. To tytuł godny polecenia wszystkim - nie tylko fanom gier.

Plusy: Minusy:
  • świetnie wykreowani bohaterowie
  • urozmaicona rozgrywka
  • ciekawe zagadki logiczne
  • system talentów i specjalizacji
  • okazjonalne dłużyzny
  • nienajlepsze animacje

Platforma: PC, Xbox One - Premiera: 27 sierpnia 2020 (Rozdział 1), 3 września (Rozdział 2), 10 września (Rozdział 3) - Wersja językowa: angielska - Rodzaj: przygodowa, interaktywna opowieść - Dystrybucja: cyfrowa, pudełkowa - Cena: od 110 zł - Producent: Dontnod Entertainment - Wydawca: Microsoft

Recenzja gry Tell Me Why została przygotowana na podstawie egzemplarza dostarczonego nieodpłatnie przez wydawcę. Otrzymaliśmy dostęp do wszystkich rozdziałów).

Reklama

Zasady oceniania gier w Eurogamer.pl

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Bartosz Cieślak

Bartosz Cieślak

Autor

Bartek zajmuje się u nas głównie recenzjami. Fan muzyki z gier, gadżeciarz. Zarywa noce dla dobrych gier i gal MMA. W wolnych chwilach kibic sceny e-sportowej.

Powiązane materiały

Na stronie

Doniesienia o CoD Warzone 2 niepokoją fanów

Martwią się utratą postępów w pierwszej części gry.

PS Plus, luty 2022: zobacz wszystkie gry

Lista gier w PS Plus na luty.

Fanowski remaster Resident Evil 4 ma datę premiery

Osiem lat powstawania ambitnego projektu.

Nowy Kangurek Kao ze zwiastunem i screenami

Premiera latem na PC i konsolach.

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami