Wasteland 3 - premiera i najważniejsze informacje

Nowości w klasycznym RPG.

Wasteland 3 to kontynuacja klasycznej serii gier RPG. Pierwsza odsłona tego cyklu zainspirowała twórców kultowego cyklu Fallout. Najnowsza część także proponuje odwiedziny w post-apokaliptycznym świecie, choć tym razem w zimowej scenerii.

To największa gra wyprodukowana do tej pory przez studio inXile. Firmę wykupił niedawno Microsoft, co pozwoliło zwiększyć budżet na produkcję nowego Wasteland. Inwestycję dostrzec można przede wszystkim patrząc na wysoką jakość oprawy.

Mimo wielu zmian i poprawek, gra pozostaje tradycyjnym RPG, z rzutem izometrycznym i walką w turach. Produkcja została ufundowana przy wsparciu fanów, którzy mogli wpłacać pieniądze na poczet stworzenia gry w serwisie crowdfundingowym Fig.

 • Premiera: 28 sierpnia 2020
 • Platforma: PS4, Xbox One, PC
 • Rodzaj: RPG
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: inXile Entertainment
 • Wydawca: Koch Media Polska

Data premiery i edycje

Wasteland 3 ukaże się 28 sierpnia 2020 roku. Trafi na PC oraz na konsole PS4 i Xbox One. Microsoft kupił studio inXile po zapowiedzi gry, dlatego też wydawcą pozostaje firma Koch Media, a gra trafi na różne platformy.

Twórcy nie wykluczają, że gra zadebiutuje również na Nintendo Switch - póki co brak oficjalnych informacji na ten temat.

Wasteland 3 będzie dostępne w abonamencie Game Pass od dnia premiery na konsolach Xbox oraz na PC z Windows 10.

was2

Historia, świat gry

Akcja osadzona jest po wydarzeniach z poprzedniej odsłony. Strażnicy Pustyni (Desert Rangers) zostają wezwani przez Patriarchę regionu Kolorado, by pomóc zapobiec wewnętrznym problemom i konfliktom.

W zamian mają otrzymać niezbędne zasoby i narzędzia, które pomogą im odbudować swoją organizację i umożliwić dalsze działania na rzecz ochrony i utrzymywania porządku w post-apokaliptycznej rzeczywistości.

Przygoda rozpoczyna się w intrygującym momencie, bo w trakcie brutalnej zasadzki na nasz oddział - od początku kierujemy dwójką Strażników. Musimy wydostać się z opresji i odnaleźć się w nowym świecie, pełnym morderczych gangów, kultów i samozwańczych tyranów.

Studio inXile potwierdziło, że co najmniej jedna postać niezależna z poprzedniej gry powróci w Wasteland 3, także fani będą mieli małą niespodziankę. Nie zabraknie też innych odniesień.

was1

Miejsce akcji pozwoliło twórcom odpocząć od pustynnych krajobrazów. Zwiedzimy bardziej różnorodne tereny, a część z nich będzie pokryta grubą warstwą śniegu.

Podczas przygody dokonamy wielu wyborów, które wpłyną na przebieg historii. Nieraz nasze decyzje będą mogły mieć wpływ na to, czy jakaś postać zginie, czy przeżyje.

Gameplay

Rozgrywka w Wasteland 3 rozbudowuje mechaniki znane z drugiej odsłony. Obsługa każdego aspektu gry jest tym razem po prostu wygodna i intuicyjna. Deweloperzy z inXile nie ukrywają, że w dbałości o szczegóły pomógł zastrzyk funduszy od Microsoftu. Właściciel marki Xbox jednocześnie w ogóle nie ingeruje w prace nad tytułem.

 • Podczas walki zmieniono system inicjatywy. Jest teraz nieco prostszy - najpierw ruchy wykonuje jedna strona konfliktu, a potem druga. Bez „przeplatania” kolejności jak w Wasteland 2.
 • Walka to klasyczne, angażujące starcia w turach. Każdy członek drużyny może po kolei wykorzystać swoją broń i zdolności specjalne. Ekwipunek całej drużyny jest współdzielony, zarządzanie nim jest bezproblemowe, a interfejs czytelny.
 • Nie zabrakło różnych nietypowych osobowości, ale i eksperymentalnych przedmiotów. Skorzystamy z broni plazmowych czy laserowych, a nie tylko z tradycyjnego uzbrojenia. Przeglądanie ekwipunku i zbieranie lootu jest teraz o wiele wygodniejsze niż w poprzedniej części.
 • Postacie można oczywiście specjalizować tak, by stały się ekspertami w różnych dziedzinach - jedna może być mistrzem walki w zwarciu, inna może zostać doskonałym snajperem.
 • Większość czasu spędzimy na walce i rozmowach, ale pojawią się też proste zagadki środowiskowe. Co ważne, gra zaoferuje możliwość rozpoczęcia kampanii kooperacyjnej ze znajomym.
 • Gra zaoferuje możliwość zabawy w kooperacji.

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami