Microsft wprowadza zamieszanie - które gry trafią tylko na Xbox Series X?

Mieszane sygnały.

Microsoft wysyła ostatnio mieszane sygnały odnośnie dostępności gier na różnych konsolach. Jeszcze nie tak dawno Phil Spencer pisał, że „nikt nie zostanie zmuszony” do zakupu platformy nowej generacji. „Chcemy, by każdy fan Xboksa mógł zagrać we wszystkie gry Xbox Game Studios” - dodał w artykule na oficjalnym blogu.

Na początku roku zaznaczano też, że przez dwa lata Xbox Series X nie otrzyma tytułów na wyłączność, bo gry będą dostępne również na modelach One. Tymczasem po konferencji Xbox Games Showcase okazuje się, że nie wszystko jest jasne i czytelne.

Zwiastun nowej gry studia Rare, Everwild, sugeruje, że produkcja trafi tylko na Series X oraz PC. Jednak już oficjalna strona marki Xbox wskazuje, że baśniowa przygoda będzie też dostępna na Xbox One.

Z kolei odwrotna sytuacja występuje w przypadku nowego RPG od studia Obsidian. Na stronie gry widnieje informacja o konsoli nowej generacji oraz Windows 10, ale według trailera w Avowed zagramy też na starszych platformach.

Aaron Greenberg, odpowiedzialny za marketing marki Xbox, poinformował, że „przyszłe tytuły są tworzone z myślą o Xbox Series X”, ale „nie oznacza to, że nie trafią na Xbox One”. Zabrakło jednak konkretnych, jasnych wyjaśnień dotyczących poszczególnych tytułów.

Taki stan rzeczy może sugerować, że deweloperzy po prostu nie są jeszcze pewni, czy ich nowe dzieła będą w stanie zadziałać na starszym sprzęcie. Łatwo domyślić się bowiem, że projekty typu Avowed czy Everwild znajdują się w bardzo wczesnych fazach produkcji. Podobnie jak chociażby State of Decay 3.

Żadnej wzmianki o Xbox One nie widzimy przy zapowiedziach nowego Fable oraz Forzy Motorsport, choć nawet miniaturka tego pierwszego projektu na YouTube ujawnia, że jest on „optymalizowany dla Series X”. Po co umieszczać więc taki znaczek w przypadku gry, która trafiłaby tylko na tę konsolę?

Może to jednak oznaczać, że gry te ukażą się dopiero - co najmniej - za dwa lata. Po okresie, w którym teoretycznie wszystkie produkcje Microsoftu mają też trafiać na konsolę obecnej generacji. Przynajmniej według wcześniejszych zapowiedzi.

Wszelkie wątpliwości zdecydowanie powinny zostać rozwiane przed końcem roku. W końcu niektórzy gracze z pewnością rozważą zakup Xbox Series X, jeżeli będą mogli zagrać na nowym urządzeniu w konkretne tytuły. Wielu posiada jeszcze modele Xbox One X i z pewnością oczekuje odpowiedzi na pytanie: w które gry zagramy na tej platformie?

Reklama

Skocz do komentarzy (8)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (8)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami