Znak OK usunięty z CoD Warzone i Modern Warfare - powodem ideologia "białej supremacji"?

Activision nie udzieliło komentarza.

Infinity Ward bez zapowiedzi usunęło gest OK z Call of Duty Modern Warfare i darmowego Warzone. Deweloperzy nie wyjaśnili decyzji, ale najprawdopodobniej powodem są skojarzenia znaku z ideologią tzw. „białej supremacji” (white supremacy).

Symbol OK dodano do gry w maju 2020 roku, przy czym działał tak jak pozostałe gesty w Modern Warfare - użytkownicy mogą ich używać w dowolnym momencie. Są widoczne zarówno dla pozostałych zawodników, jak i widzów powtórek po zabójstwach.

The new 'Okay' emote has been the best one added so far from r/modernwarfare

W 2019 roku amerykańska Liga przeciw Zniesławieniom (Anti-Defamation League) dodała OK do listy gestów wyrażających nienawiść po tym, jak część osób zaczęła używać znaku jako „szczerego wyrażenia poparcia białej supremacji”. Ułożenie dłoni nakreśla bowiem rzekomo litery „W” i „P”, co ma być skrótem od „white power” (biała siła).

Taki kontekst OK ma źródła na 4Chanie, którego użytkownicy zaczęli stwarzać pozory, że symbol ma ukryte znaczenie, prowokując tym samym światowe media do reakcji na zastosowanie znaku w sferze publicznej. Mimo że akcja miała być „żartem”, wiele osób wierzy, że wydźwięk i sens OK został już nieodwracalnie zmieniony.

RIP to the “okay” gesture from r/modernwarfare

W Modern Warfare i Warzone symbol OK został zastąpiony przez „crush”.

Reklama

Skocz do komentarzy (15)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (15)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami