Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Valorant - jak zwiększyć FPS i płynność

Poprawa wydajności gry.

Valorant jest jedną z mniej wymagających produkcji na rynku - do uruchomienia gry w maksymalnych detalach wystarczy przeciętny, kilkuletni komputer. Dla tych jednak, którzy będą chcieli osiągnąć maksymalną wydajność i uzyskać możliwie największą płynność, przygotowaliśmy niniejszy poradnik.

W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy twój komputer spełnia wymagania sprzętowe produkcji - możesz je sprawdzić na stronie wymagania na PC. Potem wejść należy do ustawień gry - w tym celu naciśnij klawisz ESC i wybierz kartę Ustawienia (1).

W tym oknie przechodzimy do zakładki Obraz (2) i karty Ogólne (3). Zwróć uwagę na parametr Rozdzielczość (4) - ważne, by pokrywała się ona z rozdzielczością twojego monitora. Zbyt niska wartość wpłynie negatywnie na jakość obrazu, zbyt wysoka wywoła efekt supersamplingu. Supersampling poprawi jakość grafiki, jednak spowoduje znaczny spadek liczby klatek na sekundę, szczególnie na słabszych kartach grafiki.

Jeśli posiadasz monitor o odświeżaniu wyższym niż 60 Hz, wyłącz opcję Limit FPS - zawsze (5) - gdyby pozostała włączona, gra renderowana byłaby z prędkością 60 klatek na sekundę. Wyłączając tę opcję, umożliwisz wzrost do wartości 144 klatek.

Przejdź do zakładki Jakość grafiki (6). Jeśli twój komputer ma problemy z utrzymaniem płynności rozgrywki, warto zmniejszyć trzy pierwsze wartości - Jakość materiałów, Jakość tekstur i Jakość detali (7) - do wartości średniej bądź niskiej. Zaoferuje to znaczy wzrost liczby klatek na sekundę, jednak kosztem grafiki.

Warto wyłączyć opcję Vsync (8) - dzięki temu gra działać będzie maksymalnie we wspomnianych 144 klatkach na sekundę. Włącz tę opcję, jeśli rozgrywka nie jest płynna i zaliczasz częste i znacznie spadki płynności.

Zalecanym jest, by wyłączyć także opcje Bloom i Rozmycie (9) - nie wpływają one w duży stopniu na aspekty wizualne, powodują jednak efekty, które mogą przeszkadzać podczas rozgrywki i utrudniać namierzanie wrogich graczy.

Warto także zajrzeć do zakładki Statystyki (10) gdzie znajdziesz opcje pozwalające wyświetlać liczbę klatek animacji na sekundę (11) czy ilość utraconych pakietów (12) - dzięki temu uda ci się wyłapać potencjalne problemy z płynnością, a także te związane z połączeniem sieciowym.

Warto nieco poeksperymentować z tymi ustawieniami i sprawdzić, które najlepiej się sprawdzają. Pamiętaj, iż w sieciowych strzelankach ważniejsza jest płynność i stabilność rozgrywki, a nie jakoś grafiki.

Następnie: Valorant - dodawanie i zapraszanie znajomych

Spis treści: Valorant - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valorant - sterowanie PC

Read this next