Skyrim - Umiejętność: Kowalstwo

Tworzenie i ulepszanie broni i pancerzy, wykuwanie biżuterii.

Jak przystało na grę z gatunku RPG, w The Elder Scrolls V: Skyrim graczom do dyspozycji oddano rzemiosło, które tutaj występuje pod postacią Kowalstwa. W niniejszym rozdziale wyjaśniamy, jak je rozwijać, jak wytwarzać i ulepszać pancerze i broń, a także w które zdolności inwestować.

Charakterystyka Kowalstwa w Skyrim

Kowalstwo w Skyrim to umiejętność pozwalająca na wykonywanie kilku czynności, mianowicie:

  • Wykuwanie pancerzy - za sprawą tej umiejętności wykuć możemy pancerz na tors, głowę, ręce i nogi, a także tarcze.
  • Wykuwanie broni - dzięki Kowalstwu wytworzymy wszelką broń jednoręczną i dwuręczną (za wyjątkiem kosturów), a także strzały do łuków.
  • Tworzenie biżuterii - tutaj także mamy możliwość tworzenia biżuterii, czyli pierścieni i amuletów. Same w sobie nie mają żadnej wartości - prócz złota, które za nie dostaniemy - lecz można je wzmocnić magiczne za pomocą Zaklinania.
  • Przygotowywanie materiałów budowlanych - jeśli zainstalowany jest dodatek Heartfire, będzie można tworzyć materiały budowlane, takie jak gwoździe czy zawiasy, które potrzebne są do wznoszenia i ulepszania domów.
  • Ulepszanie ekwipunku - dzięki Kowalstwu możemy także ostrzyć broń, zwiększając jej obrażenia i wzmacniać pancerze, co poprawia ich klasę pancerza.

Kowalstwo to kluczowa umiejętność dla każdej postaci w Skyrim - nawet jeśli nie będziesz korzystać z wykuwanych tutaj pancerzy, stworzone przedmioty można sprzedać handlarzom ze sporym zyskiem.

Jak wykuwać i ulepszać przedmioty w Skyrim

By rozpocząć proces wykuwania, musisz znaleźć Kuźnię kowala (1). Te ulokowane są w każdym dużym mieście, w niektórych mniejszych miejscówkach, przy kopalniach, a często także w podziemiach, nie problem jest więc zyskać do nich dostęp.

062

Po wejściu w interakcję z tym obiektem wyświetlone zostanie nowe okno. Znajdziesz tutaj listę materiałów, z których możesz wykuć pancerze i bronie (2), a także zakładkę pozwalającą na tworzenie Biżuterii (3) i Materiałów budowlanych (4).

063

Po wejściu w jedną z zakładek wyświetli się lista możliwych do wytworzenia przedmiotów. Te, które będą zabarwione na biało (5), będzie można stworzyć - wystarczy je zaznaczyć i nacisnąć przycisk Stwórz (6). Tutaj także wyświetlona zostanie informacja o przedmiocie (7), wraz z jego wartością, a także wymagane do stworzenia materiały (8). Po kliknięciu na wspomniany przycisk, przedmiot trafi do ekwipunku.

Jeśli zechcesz ulepszyć swoją broń, musisz skorzystać z Kamienia szlifierskiego (9), który bardzo często ulokowany będzie obok Kuźni kowala. W zależności od twojego poziomu Kowalstwa, przedmiot zostanie wzmocniony z różną siłą. Pamiętaj, że możesz potem, gdy bardziej rozwiniesz wspomnianą zdolność, ulepszyć go raz jeszcze.

064

Jeśli z kolei będziesz chcieć ulepszyć swój pancerz, wykorzystaj do tego celu Warsztat (10) - ten również w większości przypadków znajduje się w standardowej kuźni. Tutaj ulepszyć możesz pancerz na głowę, tors, ręce i nogi, a także tarczę. Nie da się z kolei wzmacniać biżuterii.

065

Kolejnym obiektem wartym uwagi jest tutaj Piec hutniczy (11). Za jego sprawą możesz przetapiać znalezione w grze rudy metali w ich sztabki - dopiero sztabki możesz wykorzystać w procesie wytwarzania przedmiotów. Piec hutniczy można znaleźć w dużych kuźniach, najczęściej w dużych miastach w Skyrim.

066

Ostatnim obiektem o którym należy pamiętać jest Stojak do garbowania (12). Tutaj możesz oprawiać rozmaite Skóry i wytwarzać Paski skóry - są one potrzebne do wytwarzania bardzo wielu przedmiotów w kuźni, można je też sprzedać za przyzwoite pieniądze.

067

Najlepsze umiejętności Kowalstwa

Dobór umiejętności zależy tak naprawdę od tego, jaki typ pancerza - lekki czy ciężki - będziesz tworzyć. W przypadku pancerza lekkiego jest to Kowalstwo stalowe, Kowalstwo elfów, Kowalstwo szklane i Smocza Zbroja. Z kolei w przypadku pancerza ciężkiego to Kowalstwo stalowe, Wiedza o pancerzach, Kowalstwo krasnoludów, Kowalstwo orków, Kowalstwo ebonowe i Kowalstwo Daedr.

Jedną umiejętność należy tutaj odblokować niezależnie od rodzaju wykorzystywanego pancerza. Jest nią Magiczny Kowal (13) - pozwala ona na ulepszanie magicznych przedmiotów. Świetnie sprawdza się to w połączeniu z Zaklinaniem, dzięki któremu będziesz w stanie tworzyć bardzo potężne przedmioty.

068

Rozwój Kowalstwa i porady

W ramach podsumowania przedstawiamy garść porad, które przydadzą się podczas wytwarzania przedmiotów i umożliwią szybki rozwój Kowalstwa:

  • Kowalstwo rozwija się poprzez tworzenie i ulepszanie przedmiotów - najwięcej punktów doświadczenia daje tworzenie przedmiotów, ulepszanie ich oferuje mniejszą ilość. Przetapianie rudy i garbowanie skóry z kolei nie daje żadnych wzrostów. Wartość stworzonego czy ulepszonego przedmiotu wpływa na ilość zdobytych punktów.
  • Kowalstwo najszybciej rozwijać można tworząc tanie przedmioty - dobrym przykładem są tutaj Żelazne sztylety, które wymagają tylko 1 sztuki Sztabki żelaza, tworzyć można je więc masowo, by szybko rozwijać zdolność. Dobrym sposobem jest także wytwarzanie Złotych naszyjników - oferują one spory wzrost, nie wymagają inwestowania w umiejętności Kowalstwa, a samego złota nie sposób wykorzystać w inny sposób.
  • Materiały do Kowalstwa zdobyć można w różny sposób - możesz kupić je od kowali, znaleźć w świecie gry (szczególnie w podziemiach), a także ukraść. Można także wydobyć rudę ze złóż, by potem je przetopić, jednak jest to mało wydajny proces i w gruncie rzeczy nie warto zaprzątać nim sobie głowy.
  • Wzmocnij Kowalstwo przed wytwarzaniem i ulepszaniem przedmiotów - możesz tego dokonać za sprawą odpowiednio zaklętych przedmiotów jak i mikstur, np. Eliksiru Kowala (14). Dzięki temu wytworzone przedmioty będą potężniejsze - broń zada więcej obrażeń, a pancerz zaoferuje lepszą klasę pancerza.
  • Zaklinaj wytworzone przedmioty przed sprzedażą - dziesiątki Żelaznych sztyletów można zakląć najprostszymi efektami i za sprawą najmniejszych klejnotów dusz. Tego typu przedmioty sprzedasz znacznie drożej, a przy okazji rozwiniesz Zaklinanie.
069

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Otwieranie zamków

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami