Skyrim - Umiejętność: Blokowanie

Unikanie ciosów, zmniejszanie obrażeń.

W grze The Elder Scrolls V: Skyrim blokowanie ciosów wrogów jest kluczowe przede wszystkim dla postaci walczących w zwarciu. W tym rozdziale wyjaśniamy, jak działa umiejętność Blokowania, jak ją rozwijać i które zdolności warto odblokować.

Charakterystyka Blokowania w Skyrim

Za sprawą Blokowania gracz może, co jest dość oczywiste, blokować ciosy przeciwników (1) - tak za sprawą tarczy, jednoręcznej i dwuręcznej broni, a nawet pochodni. Blokować ataków z kolei nie da się wtedy, gdy postać dzierży dwie bronie, broń i zaklęcie bądź łuk. Więcej na temat blokowania i walki wręcz znajdziesz w rozdziale walka wręcz: szybki i silny atak, blok, tarcza.

085

By blokować ataki wystarczy przytrzymać prawy klawisz myszki (LT i L2 w przypadku konsol Xbox i PlayStation), by postać podniosła do góry broń bądź tarczę i zaczęła parować ciosy wroga. Warto przy tym pamiętać, iż postać nigdy nie blokuje 100% obrażeń - o czym w dalszej części tego rozdziału.

Prócz zasłaniania się tarczą, gracz ma możliwość wykonania uderzenia tarczą, zwanego w grze grzmotnięciem. By je wykonać, należy wcisnąć przycisk ataku podczas blokowania się. Tego typu ataki pochłaniają trochę kondycji, lecz zadają większe obrażenia i mają szansę wyprowadzić wroga z równowagi - a z odpowiednimi umiejętnościami potrafią siać spustoszenie w szeregach wroga.

Najlepsze umiejętności Blokowania

Dla postaci korzystających z blokowania kluczowa będzie zdolność Tarcza w górę - pierwszy poziom zwiększa skuteczność blokowania się o 20%, a każdy kolejny o 5% (maksymalnie 35%). Bardzo użyteczne są też Odbijanie strzał i Szybki refleks - pierwsza sprawia, iż zablokowane strzały nie zadają obrażeń, druga spowalnia czas podczas blokowania potężnego ataku wroga.

Każda postać korzystająca z tarczy powinna odblokować zdolność Ochrona przed żywiołami (2) - zwiększa ona o 50% redukcję obrażeń od mrozu, błyskawic i ognia, gdy postać się blokuje. Co więcej, nie ogranicza się to do obrażeń przyjmowanych na tarczę - postać zyskuje po prostu odporność na te efekty tak długo, jak blokuje się tarczą, nawet jeśli otrzymuje obrażenia w plecy.

086

Dla graczy szukających bardziej ofensywnego zastosowania tarcz, cenne okażą się Potężne uderzenie tarczą (pozwala wykonywać potężne ciosy za pomocą tarczy), Gruchnięcie tarczą (zwiększa 5-krotnie obrażenia od uderzeń tarczą), Blok w biegu (postać porusza się szybciej gdy zasłania się tarczą) i Rozbrojenie tarczą (szansa na rozbrojenie wroga przy potężnym uderzeniu tarczą).

Rozwój Blokowania i porady

Na koniec lista porad dotycząca blokowania się i szybkiego rozwijania zdolności Blokowanie:

  • Blokowanie rozwija się poprzez blokowanie ciosów i ataki tarczą. W przypadku blokowania się ilość zależy od wartości obrażeń, które udało się zablokować - potężniejsze ciosy wroga będą więc rozwijać zdolność szybciej.
  • Ilość zablokowanych obrażeń ma swój limit - wynosi on 85%, co w takiej sytuacji oznacza, iż postać otrzyma jedynie 15% obrażeń od wroga. By to osiągnąć, potrzebny jest wysoki poziom Blokowania, dobra tarcza, a także inne przedmioty i mikstury, które zwiększą skuteczność bloku.
  • Blokowanie i redukcja obrażeń z pancerza idą w parze - o ile sam blok zatrzyma 85% obrażeń, to w połączeniu z wysoką klasą pancerza postać jest w stanie zatrzymać aż 97% obrażeń fizycznych.
  • Ilość blokowanych obrażeń zależy od oręża - tarcza blokuje znacznie więcej obrażeń od broni czy pochodni, domyślnie więc do tego celu powinna być wykorzystywana właśnie ona.
  • Tarcze domyślnie nie są w stanie blokować obrażeń od magii - blokują jedynie ataki fizyczne i strzały. By zmniejszać obrażenia od zaklęć, potrzebna będzie wspomniana zdolność Ochrona przed żywiołami z drzewka Blokowania i/lub artefakt daedryczny Łamacz Zaklęć (3), tarcza, która pozwala pochłonąć 50 punktów obrażeń od magii.
087

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Otwieranie zamków

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami