Skyrim - Umiejętność: Kradzież

Kieszonkostwo, podkładanie trucizn, zabieranie przedmiotów.

The Elder Scrolls V: Skyrim pozwala na kradzież przedmiotów innym postaciom, a także zatruwanie ich. W tym poradniku wyjaśniamy, jak kraść, jak rozwijać kradzież i w które zdolności warto inwestować.

Kradzież w Skyrim

Kradzież w Skyrim pozwala po prostu na kieszonkostwo - podkradanie przedmiotów z inwentarzy innych postaci. Za sprawą tej zdolności gracz jest w stanie początkowo podbierać drobne przedmioty, z czasem jednak można zabrać komuś nawet wyekwipowaną broń czy pancerz. Co więcej, gracz może podrzucać postaci butelki z trucizną, by bez wykrycia dotkliwie ją zranić.

Działanie kradzieży jest proste - wystarczy podejść od tyłu do postaci, rozpocząć skradanie się za pomocą klawisza CTRL (wciśnięcie lewej gałki analogowej w przypadku konsoli) i wejść z postacią w interakcję, by ją okraść (1).

070

Warto mieć tutaj na uwadze znacznik widoczności postaci. Przedstawiony jest on za pomocą ikonki oka (2) - jeśli jest otwarte, to oznacza, iż ktoś widzi nasza postać, jeśli jest z kolei zamknięte, to możemy przystąpić do tego niecnego uczynku.

Po rozpoczęciu kradzieży otworzy się okno przypominające handel. Tutaj znajdziemy przedmioty, które jesteśmy w stanie ukraść (3) - kliknięcie na jakimkolwiek pozwoli zabrać go z ekwipunku postaci. Tutaj także wyświetla się nasza szansa powodzenia (4) - wskazuje ona szansę na to, że uda nam się ukraść przedmiot bez wykrycia. Nie może ona przekroczyć 90%.

071

Na szansę powodzenia wpływ ma poziom Kradzieży naszej postaci i naszego celu, jak i odblokowane zdolności i założone przedmioty. Dodatkowo, szansa na kradzież maleje w przypadku dużych ilości złota i bardzo ciężkich przedmiotów. Rośnie z kolei, jeśli próbujemy okraść śpiący cel.

Najlepsze umiejętności Kradzieży

Jeśli chcesz być okazjonalnym złodziejaszkiem i podkradać drobne przedmioty, zainwestuj wyłącznie w zdolność Zwinne Palce. Każdy poziom tej zdolności ułatwia kradzież o 20% (maksymalnie o 100%). Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć swoje szanse, odblokuj zdolność Rzezimieszek (50% premia).

Pozostałe zdolności są bardzo sytuacyjne. Zatrucie pozwala podkładać wrogowi truciznę do ekwipunku, którą możemy po prostu zatruć i ewentualnie zabić cel bez wykrycia. Odwrócenie uwagi i Doskonałe wyczucie pozwalają kraść wyposażony przez postać oręż i pancerz, co pozwoli kraść wartościowe i potężne przedmioty.

Jedną z najbardziej użytecznych zdolności w grze są Dodatkowe kieszenie (5) - zwiększa ona maksymalny udźwig postaci aż o 100 punktów, co znacznie ułatwia rozgrywkę.

072

Rozwój Kradzieży i porady

Na koniec kilka porad dotyczących kradzieży kieszonkowej i rozwijania zdolności Kradzież, mianowicie:

  • Zdolność rozwija się poprzez kradzież - liczba zdobytych w ten sposób punktów doświadczenia zależy od wartości skradzionych przedmiotów. Jeśli zależy ci na rozwoju zdolności, warto kraść cenne i lekkie przedmioty - jak biżuteria czy kamienie szlachetne.
  • Najłatwiej kraść w nocy - większość postaci wtedy śpi (6), co zwiększa szansę na udaną kradzież. Wystarczy więc włamać się do domu i okraść nic nie spodziewającą się postać. Ma to także tę zaletę, iż pozwoli jednocześnie rozwijać zdolność Skradania.
  • Uważaj z rozwojem Kradzieży - na niskich poziomach kradzież jednego wartościowego przedmiotu potrafi „wbić” nawet kilkanaście poziomów, przez co bardzo szybko możesz podnieść poziom swojej postaci i tym samym wrogów, z którymi będziesz walczyć.
  • Sprzedawaj skradzione przedmioty - normalnie jest to niemożliwe, jednak za sprawą Gildii Złodziei uzyskasz dostęp do kupców, którzy chętnie przyjmą tego typu towary, a za sprawą zdolności Paser z drzewka Retoryki będziesz w stanie sprzedawać je każdemu.
073

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Alchemia

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami