Skyrim - Umiejętność: Ciężki pancerz

Rozwój, wady, zalety.

Ciężki pancerz to jeden z dwóch typów opancerzenia - obok lekkiego - w The Elder Scrolls V: Skyrim, który stawia na maksymalizację ochrony kosztem mobilności. W tym poradniku przedstawiamy zalety i wady Ciężkiego pancerza, a także sposoby na rozwój zdolności o tej samej nazwie.

Wady i zalety Ciężkiego pancerza w Skyrim

Ciężki pancerz oferuje zupełnie inne właściwości od swojego lekkiego odpowiednika. Charakteryzują go następujące cechy:

 • Znacznie wyższa klasa pancerza - w porównaniu do lekkiego pancerza, Ciężki oferuje znacznie wyższą premię do klasy pancerza, a co za tym idzie redukcję obrażeń. Świetnie sprawdza się na niższych poziomach, gdy nie mamy jeszcze możliwości wykuwania i wzmacniania lepszych wariantów. Na wyższych poziomach jednakże ustępuje lekkiemu pancerzowi.
 • Wyższe obrażenia zadawane gołymi rękami - dla postaci walczących bez broni możliwe jest odblokowanie zdolności Żelazne pieści z drzewka Ciężkiego pancerza. W takim wypadku postać otrzyma premię do obrażeń zadawanych gołymi rękami równą współczynnikowi zbroi rękawic.
 • Znacznie większa waga (1) - Ciężki pancerz potrafi ważyć kilkukrotnie więcej od jego lekkiego odpowiednika. Warto mieć to na uwadze, gdyż pełny zestaw najlepszego, Daedrycznego, łącznie z tarczą, waży niemalże 100 jednostek. Waga wpływa także negatywnie na skradanie się postaci. Da się temu zapobiec za sprawą zdolności Krzepa z drzewka Ciężki Pancerz, który zmniejsza wagę noszonego pancerza do 0.
 • Większe zużycie kondycji i wolniejsze ruchy postaci - postać w ciężkim pancerzu rusza się mniej dynamicznie, a sprint zużywa więcej kondycji. Wspomniana wcześniej zdolność Krzepa pozwala zniwelować ten efekt.
 • Gorsze umiejętności niż w przypadku Lekkiego pancerza - topowa zdolność, Odbijanie ciosów, w teorii jest świetna, w praktyce pozwala na odbijanie niewielkiej ilości obrażeń (o czym w dalszej części tego rozdziału).
050

Ciężki pancerz najlepiej sprawdza się przez pierwsze kilkanaście poziomów postaci. Gdy uzyskasz dostęp do wysokopoziomowego Kowalstwa i Zaklinania i będziesz w stanie tworzyć i ulepszać dobre zbroje, lekki pancerz będzie znacznie skuteczniejszy.

Ciężkim pancerzem mogą być następujące zbroje: żelazne, stalowe, krasnoludzkie, orkowe, ebonowe, kościane, smocze, a także daedryczne (2), będące najlepszą ciężką zbroją w grze. Na komplet ciężkiej zbroi składa się pancerz na głowę, tors, ręce i nogi - tarcze też mogą być z ciężkiej zbroi, jednak nie są liczone do kompletu.

Najlepsze umiejętności Ciężkiego pancerza

Każda postać wyposażona w ciężki pancerz powinna mieć odblokowaną zdolność Pancernik (3) - zdolność ta posiada 5 poziomów, każda zwiększa ilość klasy pancerza oferowanej przez ciężkie zbroje o 20% (maksymalnie 100%). Jeśli twoja postać nosi komplet ciężkiego pancerza, odblokuj także Dopasowane blachy (25% premia do klasy pancerza), Mocną głowę (50% zmniejszona szansa na wytrącenie z równowagi) i Pełen zestaw (kolejne 25% do pancerza).

051

Zdolnością wartą uwagi jest także Krzepa - pozwala zmniejszyć wagę noszonego ciężkiego pancerza do 0. Co więcej, wraz ze zmniejszoną wagą znika kara do skradania się i zwiększone zużycie kondycji podczas sprintu.

Odbijanie ciosów, ostatnia zdolność Ciężkiego pancerza, jest kompletnie niewarta punktu. W teorii sprawia, iż 1/10 ataków wroga zostanie odbita i zrani przeciwnika, lecz jest tu kilka haczyków. Po pierwsze, nie blokuje to obrażeń i twoja postać i tak zostanie zraniona. Po drugie obrażenia odbijane zmniejszone są o redukcje obrażeń twojej postaci - jeśli wynosi ona 80%, odbite zostanie jedynie 20% obrażeń.

Rozwój Ciężkiego pancerza i porady

Poniżej kilka porad dotyczących korzystania z ciężkiego pancerza i rozwijania umiejętności Ciężki pancerz:

 • Zdolność Ciężki pancerz rozwija się poprzez otrzymywanie obrażeń - każdy cios wroga zwiększa tę zdolność, jeśli tylko twoja postać wyposażona jest w ciężki pancerz. Im więcej elementów ciężkiego pancerza i więcej zadanych obrażeń, tym szybszy rozwój.
 • Każdy poziom ciężkiego pancerza podnosi klasę pancerza - każdy punkt zwiększa klasę pancerza tych przedmiotów o 0,4%. Próg 100 poziomu Ciężkiego pancerza przebić można przy pomocy przedmiotów i mikstur, jeszcze bardziej zwiększając pancerz postaci.
 • Nie zapominaj o limicie klasy pancerza postaci - dla postaci bez jakiegokolwiek pancerza wynosi ona 667, dla postaci z pancerzem 542, a w przypadku pancerza i tarczy to 567 punktów. Większa wartość nie zwiększa już klasy pancerza, a limit gwarantuje do 80% redukcji obrażeń. Pancerz możesz sprawdzić wchodząc do zakładki Strój. Wyświetli się u dołu ekranu jako Klasa pancerza (4).
 • Ciężki pancerz dobrze sprawdza się w przypadku magów - chodzi tutaj oczywiście o magów walczących bronią i zaklęciami jednocześnie. Główna słabość magów, czyli niska klasa pancerza, rekompensowana jest przez ciężki pancerz, przez co tego typu build świetnie radzi sobie na niższych poziomach doświadczenia.
 • Ciężki pancerz to świetny wybór dla postaci walczących gołymi rękami - za sprawą umiejętności Żelazne pięści postać jest w stanie zadawać dodatkowe obrażenia za pomocą gołych rąk równe premii do pancerza rękawic.
 • Zainwestuj w Kowalstwo - odblokuj zdolności Kowalstwo stalowe, wiedza o pancerzach, kowalstwo krasnoludów, kowalstwo orków, kowalstwo ebonowe i kowalstwo daedr. Dzięki temu będziesz w stanie tworzyć coraz lepsze pancerze i je ulepszać, a finalnie otrzymasz dostęp do najlepszego w grze, daedrycznego pancerza.
 • Nie zapominaj o Zaklinaniu - dzięki tej umiejętności będziesz w stanie wzmacniać swój pancerz, nakładając na niego dodatkowe odporności, poprawę atrybutów bądź premię do ataków i zaklęć.
052

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Przywoływanie

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami