Większość graczy nie gra "patologicznie" - wyniki wieloletnich badań nad uzależnieniem

Obserwacje amerykańskich naukowców.

Zdecydowana większość użytkowników gier nie korzysta z nich w sposób patologiczny i wskazujący na uzależenienie - wynika z 6-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w USA.

Badacze obserwowali zachowania i rozwój graczy od wczesnej młodości do okresu dorosłości. Tylko 10 procent badanych wykazywała objawy grania patologicznego.

photo_1534423861386_85a16f5d13fd
Większość graczy potrafi zachować umiar

Za stan patologiczny uznano przypadki, w których osoba spędza na graniu większość swojego czasu, ma duże trudności z przerwaniem gry, a po oderwaniu się od konsoli czy komputera ma trudności z normalnym funkcjonowaniem. Wtedy, zdaniem naukowców, można mówić o uzależnieniu.

W porównaniu do graczy, którzy nie wykazali objaw uzależnienia, grupa patologiczna wykazywała między innnymi wyższe poziomy agresji, lęku społecznego, nieśmiałości czy nadmiernego korzystania ze smartfonów.

W raporcie podkreślono też, że wszyscy badani na początku analizy wykazywali bardzo podobne cechy i postawy, dlatego badacze uznali, że to właśnie gry wideo można było uznać za czynnik rozwoju negatywnych zjawisk.

photo_1560253023_3ec5d502959f
Gracze niepatologiczni potrafią funkcjonować bez gier

Według autorów badania, na uzależnienie najbardziej narażeni są mężczyźni o niskim poziomie zachowań prospołecznych. Aspołeczność nie jest wywoływana przez gry, aczkolwiek może przyczynić się do rozwoju patologicznych skłonności związanych z graniem.

„Wyniki wskazują, że 90 procent nastolatków i młodych dorosłych nie gra w sposób, który można uznać za patologiczny i szkodliwy. Występuje jednak mniejsza część graczy, która wykazuje oznaki realnego uzależnienia, przez co ponosi wszelkie związane z tym negatywne skutki” - podsumowali naukowcy.

Źródło: Science Daily

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami