Skyrim - walka wręcz: szybki i silny atak, blok, tarcza

Jak korzystać z broni białej.

The Elder Scrolls V: Skyrim to nie tylko RPG, ale również gra akcji z dynamiczną walką. Większość graczy preferuje walkę wręcz od magii czy broni dystansowych.

Walka wręcz w Skyrim opiera się w głównej mierze o bronie białe - sztylety, topory, miecze, buławy i ich dwuręczne odpowiedniki, a także tarcze. Postać dzierżyć może je w prawej i lewej ręce (tarczę zawsze w lewej).

Podstawowe elementy walki wręcz:

 • Lekki (szybki) atak - wyprowadzamy je poprzez naciśnięcie przycisku ataku, czyli lewego bądź prawego przycisku myszy (LT i RT oraz L2 i R2 dla konsol Xbox i PlayStation). Tego typu ciosy możliwe są przy użyciu wszystkich broni, postać wyprowadzać je może szybko, jednak zadają niewielkie obrażenia i wróg może je zablokować.
 • Silny (wolny) atak - inaczej zwane potężnymi ciosami. Wyprowadza się je tak samo, jak lekkie ataki, jednak należy przytrzymać przycisk ataku. Ciosy te zadają większe obrażenia i mogą ogłuszyć cel, zużywają jednak kondycję i są bardzo wolne.
 • Blok bronią - bronią blokujemy się przytrzymując prawy przycisk myszy (odpowiednio RT i L2 dla konsol Xbox i PlayStation). Blokować można się podczas korzystania z jednoręcznej bądź dwuręcznej broni - nie działa to, gdy postać posiada dwie bronie jednoręczne bądź walczy bez broni. W ten sposób zablokować możemy wyłącznie część obrażeń od broni białej - nie zatrzymamy tak jednak strzał czy zaklęć.
 • Blok tarczą - możliwy wtedy, gdy postać dzierży broń jednoręczną i tarczę. Blokujemy ciosy przytrzymując prawy przycisk myszy (RT i L2 dla konsol). Tarcza blokuje więcej obrażeń niż blok przy użyciu broni, pozwala też blokować strzały.
 • Uderzenie tarczą - zwane grzmotnięciem tarczą. Postać musi być wyposażona w broń jednoręczną i tarczę. Najpierw należy przytrzymać prawy przycisk myszy (RT i L2 dla konsol) i w tym czasie nacisnąć lewy przycisk myszy (LT i L2), co sprawi, iż postać uderzy wroga tarczą. Zadaje to spore obrażenia i może ogłuszyć wroga, zużywa jednak kondycję.
sky4

W Skyrim nie ma niestety standardowych uników czy odskoków - można tutaj jedynie polegać na mobilności postaci i po prostu odsunąć się od wroga, gdy ten wyprowadza atak.

Ważna informacja: jeśli chcemy zaatakować prawą ręką, nacisnąć musimy lewy przycisk - jeśli z kolei lewą ręką, należy nacisnąć prawy przycisk myszy (odpowiednio LT i RT dla konsol Xbox i L2 i R2 dla konsol PlayStation). W przypadku broni dwuręcznych ataki zawsze wyprowadza się lewym przyciskiem, tarczą blokuje zawsze prawym.

W walce kluczowa jest kondycja postaci (1), przedstawiona za pomocą zielonego paska w prawym dolnym rogu ekranu. Umożliwia ona poruszanie się sprintem i wykonywanie potężnych ataków. Gdy zostanie ona opróżniona, postać poruszać będzie się wolniej i nie będzie w stanie wykonywać tych czynności. Regeneruje się, gdy postać nie biega sprintem i nie wykonuje potężnych ataków - można to przyspieszyć dzięki jedzeniu i miksturom, a także magicznym przedmiotom.

001

W walce wykorzystać można następujące kombinacje broni:

 • Broń jednoręczna w jednej dłoni - ręką w której znajduje się broń wyprowadzamy ataki, wciskając klawisz powiązany z drugą dłonią możemy je z kolei blokować.
 • Broń dwuręczna - wolniejszy i silniejszy wariant walki przy pomocy broni jednoręcznej w jednej dłoni. Ataki wyprowadzamy zawsze za pomocą lewego przycisku (LT i L2 dla konsol Xbox i Playstation), parujemy zawsze prawym przyciskiem (RT i R2).
 • Dwie bronie jednoręczne w każdej dłoni - atakować możemy oddzielnie prawą i lewą ręką, wciskając lewy i prawy przycisk. Możemy także wcisnąć oba przyciski jednocześnie - wtedy wykonany zostanie atak z dwóch broni na raz. W tej konfiguracji nie można parować ataków wroga.
 • Broń jednoręczna i tarcza - ataki zawsze wyprowadzamy za pomocą lewego przycisku (LT i L2 dla konsol), parujemy za pomocą tarczy przytrzymując prawy przycisk (RT i R2). Tarcza pozwala pochłaniać większą ilość obrażeń w stosunku do parowania bronią.
 • Walka bez broni - działanie identyczne jak w przypadku dwóch broni jednoręcznych.

Na walkę wręcz wpływ ma także rodzaj wykorzystywanej broni - w zależności od niej postać zadawać będzie różną ilość obrażeń i atakować z inną szybkością. Najszybsze i najsłabsze są sztylety, a potem miecze. Topory i buławy zadają stopniowo coraz większe obrażenia, jednak ataki przy ich wykorzystaniu są wolniejsze - a potężne ciosy zużywają więcej kondycji. Dwuręczne bronie pozwalają na jeszcze większe obrażenia, są jednak jeszcze wolniejsze.

Kolejną kwestią jest zasięg broni. Uzależniony jest, rzecz jasna, od typu broni, z której korzysta postać. Najkrótszy zasięg mają sztylety, potem pozostałe bronie jednoręczne, a najdłuższy bronie dwuręczne. Zasięg wpływa na to, z jakiej odległości jesteśmy w stanie trafić w cel. Dla przykładu, przy wykorzystaniu dwuręcznej broni będziemy w stanie pozostać po za zasięgiem wroga, który walczy przy użyciu sztyletów.

Postać może także walczyć jednocześnie przy użyciu broni jednoręcznej i zaklęć (2). Pozwala to na skuteczne nękanie wroga przy pomocy zaklęć, gdy ten się oddali, i uderzanie bronią, gdy znajdzie się w zasięgu.

027

W takiej konfiguracji ataki bronią i zaklęcia wyprowadza się przy pomocy lewego i prawego przycisku myszy (LT i RT oraz L2 i R2 dla konsol), w zależności od tego, w której ręce jest broń, a w której zaklęcie. Pamiętać należy jednak o tym, iż postać nie może się wtedy blokować - narażona jest więc na wszelkie ataki.

Walka wręcz - porady

Podczas walki wręcz warto pamiętać o kilku rzeczach, takich jak:

 • Umiejętne wykorzystanie potężnych ataków - potężne ataki zadają wrogowi sporo obrażeń i potrafią ogłuszyć cel (3), jednak warto korzystać z nich w odpowiednim momencie. Wyprowadzaj je wtedy, gdy wróg wykonuje zwykły atak, rzuca zaklęcie bądź jest odwrócony plecami - trafienie go w takim stanie spowoduje ogłuszenie. Unikaj ich, gdy wróg zasłania się tarczą - odbije on ten atak i wybije twoją postać z równowagi.
 • Blokowanie i unikanie ataków wroga - jeśli masz możliwość, blokuj ataki wroga, co zmniejszy otrzymywane obrażenia. Jeśli z kolei korzystasz z tarczy, staraj się wyprowadzać uderzenia tarczą gdy wróg planuje potężny atak - ogłuszysz go i będziesz w stanie bezkarnie atakować. Jeśli nie możesz blokować ataków, staraj się ich unikać, odskakując na bok bądź wycofując się, gdy wróg na ciebie szarżuje.
 • Mobilność - nie bój się podbiec sprintem do wroga i/lub wyprowadzić potężnego ataku z biegu. Dzięki temu możesz szybko dobiec do wrogiego łucznika bądź maga, lub też po prostu zaskoczyć wroga.
 • Koncentrowanie się na odpowiednich celach. W pierwszej kolejności zawsze eliminuj wrogich magów, którzy zadają duże obrażenia z dystansu i mogą przywoływać stwory, są jednak bezużyteczni na bliskim dystansie - w momencie ich śmierci przywołane stwory także znikną. Potem wybij wrogów walczących w zwarciu. Przed łucznikami skrywaj się za przeszkodami terenowymi.
0022

Następnie: Skyrim - jak szybko zdobyć 100 poziom umiejętności

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - menu postaci: jak włączyć i używać

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami