Skyrim - handel i sklepy: kupowanie, sprzedawanie przedmiotów

Jak obniżyć ceny.

W grze The Elder Scrolls V: Skyrim możesz sprzedawać przedmioty, których nie potrzebujesz, jednak ich cenna zależy od wielu czynników. Wszystkie szczegóły systemu handlu znajdziesz w tym poradniku.

Handlować w Skyrim możemy z częścią postaci niezależnych - są to na ogół właściciele różnorakich sklepów, które łatwo można rozpoznać po znajdujących się przy wejściach szyldach (1).

013

Warto pamiętać, że sklepy te działają w określonych godzinach - na ogół w przedziale 8:00-20:00. Co więcej, każdy handlarz kupi od nas jedynie przedmioty, którymi sam handluje. Dla przykładu, kowal zainteresowany będzie zbrojami i bronią, nie kupi jednak mikstur czy materiałów do alchemii. Problem ten rozwiązać można za sprawą umiejętności Kupiec z drzewka Retoryka - po odblokowaniu jej będzie można sprzedać dowolny przedmiot każdemu kupcowi.

Wystarczy wejść z handlarzem w interakcję i wybrać opcję przejrzenia jego towarów. Całe okno podzielone jest na dwie sekcje - ekwipunek handlarza (2) oraz ekwipunek gracza (3). Jeśli chcemy kupić przedmiot, wchodzimy w jedną z zakładek handlarza, a jeśli sprzedać, to z kolei do własnego ekwipunku. Warto także pamiętać, iż handlarz dysponuje określoną ilością złota (4) - jeśli będzie miał go mniej, niż wart jest nasz przedmiot, nie otrzymamy pełnej kwoty za sprzedaż.

014

Przy każdym przedmiocie znaleźć można jego wartość (5) - jest to ilość złota, którą będziemy musieli zapłacić kupując go, bądź na którą liczyć możemy przy sprzedaży własnych fantów. Na wartość przedmiotów wpływ mają dwa czynniki, mianowicie:

  • Poziom zdolności Retoryka - każdy poprawia nasze ceny u kupców, pozwalając zyskać więcej przy sprzedaży i zapłacić mniej przy kupnie.
  • Odblokowane zdolności w drzewku Retoryka - do odblokowania jest tutaj 5 poziomów Targowania (premie to odpowiednio 10%, 15%, 20%, 25% i 30% do korzystności cen) i Atrakcyjność (zwiększa o 10% ceny przy handlu z postacią płci przeciwnej).

W teorii, postać z 0 poziomem Retoryki zapłaci za przedmiot o wartości 10 aż 33 złota i otrzyma za niego jedynie 3 złota, a przy maksymalnym rozwoju, ze wspominanymi wyżej zdolnościami, będzie to odpowiednio 14 i 7 złota.

Zmniejszenie cen

Ceny przedmiotów nie są stałe, bo zależą od kilku czynników. Poziom cen poprawić można dzięki:

  • Rozwojowi Retoryki - ten odbywa się poprzez wybieranie specjalnych opcji dialogowych z postaciami niezależnymi i handel. Przy handlu warto pamiętać, by sprzedawać przedmioty pojedynczo, a nie, na przykład, 10 sztuk na raz - zdolność rozwija się za pojedynczą sprzedaż, a nie ilość przedmiotów, które przehandlujemy.
  • Przedmiotom - niektóre przedmioty mogą mieć nałożone wzmocnienie, które oferuje premię do Retoryki poprawiające ceny. Warto mieć na uwadze fakt, iż przebicie wartości 100 Retoryki nie wpływa już na ceny.
  • Miksturom - mikstury oferują od 20 do nawet 50 punktów Retoryki na 60 sekund. Warto aktywować tego typu specyfik zaraz przed rozmową z kupcem - w trakcie handlu czas się zatrzymuje, więc nie trzeba martwić się ograniczonym czasem działania mikstury.

Następnie: Skyrim - walka i eksploracja

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - walka łukiem, typy i strzały

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami