Pusta jesień? Przed nami zapowiedzi gier, których jeszcze nie znamy

W oczekiwaniu na PS5 i Xbox Series X.

Po raz pierwszy od bardzo dawna można odnieść wrażenie, że jesienny sezon nie będzie obfity dla miłośników gier wideo. To jednak mylne odczucie - wydawcy najprawdopodobniej mają w zanadrzu wiele niespodzianek i tytułów, których jeszcze nie znamy.

Pierwsze sześć miesięcy tego roku nie należą do zbytnio przeładowanych hitami, ale nie ma mowy o nudzie. Ukazały się co najmniej dobre remake'i klasyków (Resident Evil 3, Final Fantasy 7), świetny Doom Eternal oraz mniejsze perełki w formie Gears Tactics i Ori and the Will of the Whisps. Półrocze domkną zaś The Last of Us 2 i Ghost of Tsushima - pozycje, po których spodziewamy się wysokiego poziomu.

tlou2_jesien_felieton
The Last of Us 2 to jedna z gier, która domknie pierwsze półrocze

Następne miesiące to już jednak duża niewiadoma, choć w tym okresie zazwyczaj mamy około sześć dużych premier. Owszem, we wrześniu pojawią się Cyberpunk 2077 oraz Marvel's Avengers, a jeszcze w tym roku zadebiutuje Assassin's Creed Valhalla, a do tego tradycyjnie kolejne odsłony serii FIFA i Call of Duty. Poza tym jednak - wciąż brakuje kilku dużych tytułów, by zamknąć najlepsze pod kątem sprzedażowym okienko.

Ale to tylko pozory: nie ulega wątpliwości, że jesienna ofensywa jest już w dużej mierze zaplanowana (choć obecna sytuacja na świecie mogła wymusić pewne zmiany). Bez wątpienia wydawcy trzymają w sekrecie przygotowywane produkcje. Powód jest jeden: muszą zaskoczyć odbiorców, prezentując powstające tytuły przy okazji demonstracji nowych konsol.

ps5_gry_jesien
PS5 i Xbox Series X nie mogą obyć się bez tak zwanych gier first-party

Spójrzmy na Sony. Do tej pory nie ujawniło żadnego wielkiego projektu na PS5. A przecież oczywistym jest, że nowa konsola musi zadebiutować z perspektywą kilka ekskluzywnych gier od własnych studiów - przykładowo PlayStation 4 otrzymało na start siedem produkcji od tak zwanych zespołów first-party, w tym dwie duże.

Jako że pochodząca z Japonii firma prowadzi na razie oszczędną politykę informacyjną, pozostają nam spekulacje. Wydaje się, że jedną z przygotowywanych pozycji może być Horizon Zero Dawn 2, które według plotek ma zaoferować jeszcze większy świat, a nawet tryb kooperacji. Inne typy to God of War 2 i sequel przygód Spider-Mana, a nie można wykluczyć, że otrzymamy jakieś zupełnie nowe, nieoczekiwane produkcje.

horizon_zero_dawn_2_jesien_felieton
Sequel Horizon Zero Dawn to jeden z prawdopodobnych tytułów

W podobnej sytuacji jest Microsoft. Koncern z Redmond niedawno przedstawił kilka gier na Xbox Series X od zewnętrznych deweloperów (przy czym większość to projekty na mniejszą skalę), a na lipiec zaplanował pokaz produkcji od własnych ekip. Wiadomo, że na wydarzeniu ujrzymy Halo Infinite, które ukaże się w tym lub na początku 2021 roku.

Pozostałe produkcje firmy owiane są tajemnicą, choć jej przedstawiciele regularnie przypominają, że każdy z 15 zespołów wchodzących w skład Xbox Game Studios pracuje nad tytułami nowej generacji. Wśród prawdopodobnych gier są między innymi reboot Fable i kolejna odsłona Forzy Motorsport lub Forzy Horizon.

fable_jesien_felieton
Wielu graczy czeka na nowe Fable

Do tego dochodzą projekty od zewnętrznych deweloperów. W lipcu Ubisoft ujawni niezapowiedziany tytuł klasy AAA z dużej marki (być może Far Cry 6), choć ta pozycja raczej nie ukaże się w tym roku. Przed 31 grudnia powinniśmy jednak otrzymać opóźnione Watch Dogs Legion.

A są jeszcze inni wydawcy. Nadal nie jest jasne, co - poza sportówkami - przygotowuje na jesień EA. Jeden z największych koncernów na rynku z pewnością chce dobrze wykorzystać końcówkę roku i premiery nowych konsol, by polepszyć wyniki finansowe w kryzysowym roku fiskalnym. Portfolio wydawcy obfituje w mocne marki.

Jedno jest jednak pewne: choć jesień wydaje się pusta, czeka nas jeszcze wiele niespodzianek. Rynek czeka na „zielone światło” - pełnoprawną prezentację PS5 i Xbox Series X, a także okres czerwcowy, czyli anulowanych targów E3 2020, które zawsze były naturalnym miejscem i czasem do wielkich zapowiedzi.

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami