Skyrim - walka łukiem, typy i strzały

Walka dystansowa.

W grze The Elder Scrolls V: Skyrim gracz walczyć może przy pomocy broni białej, magii, a także broni dystansowych. Domyślnie są to różnego rodzaju łuki, w dodatku Dawnguard dochodzą też kusze. W tym rozdziale skupimy się właśnie na łukach - jak walczyć przy ich pomocy i czym różnią się poszczególne strzały.

Do walki za pomocą łuku potrzebne są dwie rzeczy - sam łuk i odpowiednie strzały. Łuki dzielą się na kilkanaście typów, ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane (1), podobnie jak broń biała czy elementy pancerza. Im „wyższy” poziom materiału, tym większe obrażenia jest w stanie zadawać łuk przy pomocy pojedynczego trafienia. Podobnie kwestia wygląda ze strzałami - z im lepszego materiału są wykonane, tym większe szkody powodują.

009

Ilość zadawanych w ten sposób obrażeń uzależniona jest więc od typu łuku, jak i wykorzystanych strzał. Na potencjalne obrażenia wpływ mają także umiejętności z sekcji Łucznictwo - wyższy poziom i odblokowane zdolności pozwalają znacząco poprawić skuteczność łuków.

Z samymi łukami powiązane są niejako ukryte cechy, takie jak:

  • Waga (2) i szybkostrzelność - waga jest czynnikiem, który w bezpośredni sposób wpływa na to, jak szybko postać jest w stanie naciągnąć strzałę i ją wystrzelić. Im waga jest wyższa, tym ten czas jest dłuższy - a to z kolei przekłada się na ilość zadawanych obrażeń.
  • Prędkość wylotowa strzały - czyli prędkość, z jaką porusza się wystrzelona strzała. Jest ona odwrotnie proporcjonalna do szybkostrzelności - im mniejsza szybkostrzelność łuku, tym większa prędkość strzały. Większe prędkości pozwalają na łatwiejsze trafianie odległych i mobilnych celów, mają też wpływ na zasięg strzał.

Oznacza to, iż generalnie cięższe łuki pozwalają zadawać bardziej dotkliwe straty wrogom i umożliwiają strzelanie na większych dystansach. Pamiętać należy jednak o tym, iż każdy strzał ma zasięg maksymalny - co oznacza, iż trafienie bardzo odległego celu poskutkuje małymi bądź wręcz zerowymi obrażeniami.

Sam proces strzelania jest relatywnie prosty. Wystarczy założyć na postać łuk i strzały, wybrać broń, a następnie wcisnąć i przytrzymać klawisz ataku. Postać naciągnie strzałę na łuk, a zwolnienie przycisku spowoduje jej wystrzelenie. Co ważne, strzelanie w linii prostej działa tylko na krótkich dystansach - ze względu na grawitację, strzały po prostu opadają. Strzelanie w odległe cele wymaga więc uniesienia celownika w górę - to, jak bardzo trzeba go unieść, zależy od samego łuku (opisane wyżej cechy mają na to wpływ).

Walka łukiem - porady

W trakcie walki przy pomocy łuku warto pamiętać o kilku rzeczach, mianowicie:

  • Strzały można odzyskiwać - część z nich da się wyciągnąć z ciał poległych wrogów, a wszystkie te, które nie trafiły w cel, można po prostu podnieść, jak każdy inny przedmiot.
  • Strzały można kupić bądź stworzyć samemu. Handlują nimi głównie postacie, które w swojej ofercie mają zbroje i bronie, a stworzyć da się je w kuźniach, w ramach Kowalstwa. Każdy napotkany w grze łucznik także będzie miał ich niewielką ilość, którą będzie można podnieść po jego śmierci.
  • Podczas walki łukiem nie można blokować ataków - warto mieć to na uwadze w sytuacji, w której szarżuje na nas wróg, i rozważyć zmianę na inny oręż.
  • Przy pomocy łuku wyprowadzać można ataki z zaskoczenia. W tym celu wystarczy po prostu oddać strzał podczas skradania się - jeśli wróg nie wie o naszym istnieniu, otrzyma dodatkowe obrażenia (standardowo jest to 2x więcej obrażeń, wartość tę zwiększyć można do x3 za sprawą zdolności Zabójcza Celność z drzewka Skradanie).

Następnie: Skyrim - przemiany: wampiryzm i lykantropia

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - klejnoty dusz: zaklinanie, ładowanie, jak zdobyć

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami