Final Fantasy 7 Remake - porady na start

Najlepsze wskazówki na początek gry.

Wielkimi krokami zbliża się premiera Final Fantasy VII Remake - długo wyczekiwana produkcja debiutuje już 10 kwietnia na PlayStation 4. Postanowiliśmy przygotować z tej okazji zestaw najważniejszych porad na start.

Warto zaznaczyć, że Square Enix przygotowało obszerną i rozbudowaną grę, która jednak wcale nie przytłacza rozmiarem. Postawiono bowiem na bardziej liniową strukturę niż choćby w Final Fantasy 15. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą trochę odpocząć od otwartych światów.

Na początek zwróćmy uwagę na podstawy:

  • Walka toczy się w czasie rzeczywistym, ale wciskając X spowalniamy czas i możemy wybierać ataki specjalne, przedmioty czy zaklęcia.
  • Gra oferuje łatwiejszy tryb Classic, w którym kontrolowana postać wykonuje podstawowe ataki automatycznie, a wrogowie są mniej agresywni.
  • Wciskaj L2, żeby aktywować minimapę pojawiającą się w rogu ekranu lub zmieniać ją na radar wskazujący drogę do celu.
  • Pamiętaj, że zdrowie postaci nie regeneruje się automatycznie. Musisz użwać mikstur lub zaklęć leczących.

Następnie warto wymienić najważniejsze wskazówki i skupić się na istotnych aspektach rozgrywki, których zrozumienie uczyni zabawę łatwiejszą i przyjemniejszą.

Zobacz: Final Fantasy 7 - kup teraz w wybranych sklepach

Zmieniaj postacie

Podczas walki w Final Fantasy 7 Remake nie tylko można, ale i trzeba regularnie zmieniać postacie w trakcie walki. W niektórych etapach Cloud jest jedynym bohaterem, którym możemy sterować, ale często towarzyszą mu też inni.

Wtedy też widzimy z prawej strony paski zdrowia i inne informacje na temat towarzyszy, a informacje u góry ekranu (1) przypominają nam, że kontrolowaną postać zmienimy przyciskami krzyżaka.

porady2

Zmiana postaci, zamiast zdalnego wydawania poleceń, to najlepszy sposób na odpowiednie ustawienie kompanów i wykorzystanie ich talentów w idealnym momencie.

Pamiętaj o bloku

Fani oryginalnego Final Fantasy 7 i innych klasycznych odsłon serii mogą z łatwością zapomnieć, że remake oferuje opcję blokowania ciosów poprzez przytrzymanie R1 - i jest ona naprawdę przydatna, a momentami nawet niezbędna, by przetrwać.

Blokowanie nieraz może uratować nam skórę. Potrafi znacznie zmniejszyć otrzymywane obrażenia (nie wyeliminuje ich zupełnie). Zamiast 600 punktów obrażeń możemy na przykład otrzymać tylko 150. To spora różnica. Po skutecznym bloku widzimy zresztą, jakie obrażenia zadał nam wróg (2).

porady2n

W trakcie przygody możemy też zdobyć materię Steadfast Block, której wyposażenie sprawi, że blokowanie pomoże ładować pasek energii ATB, dzięki czemu częściej będziemy mogli używać ataków specjalnych.

Znaczenie materii

Materie powracają w Final Fantasy 7 Remake. Jeśli nigdy nie graliście w żadną odsłonę serii, warto podkreślić, że pełnią bardzo ważną rolę w grze. Zapewniają bowiem dostęp do różnych zdolności.

W różne elementy wyposażenia - broń lub akcesoria - możemy wkładać znalezione materie. Jeśli, dla przykładu, włożymy do miecza Clouda materię Healing Materia, to bohater zyska możliwość korzystania z czaru leczącego Cure.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że materie można często wymieniać. Szczególnie przed trudniejszymi starciami warto się zastanowić, czy nasze postacie dysponują odpowiednim na danego przeciwnika zestawem czarów czy bonusów.

porady3

W menu materii po prawej stronie (3) widzimy też, jak rozwijać będzie się wybrana materia. Na kolejnych stopniach rozwoju oferuje coraz potężniejsze efekty. Materie ulepszamy po prostu poprzez rozgrywkę, levelują bowiem automatycznie.

Analiza słabości wroga

Od trzeciego rozdziału zyskujemy możliwość sprawdzenia, na co najbardziej wrażliwi są przeciwnicy. Chadley zleca nam poboczne zadanie, dzięki któremu zyskujemy bowiem materię Assess (4) - a właśnie ta zdolność sprawia, że widzimy wszystkie słabe i mocne strony wroga.

Rozpoznanie słabych punktów oponenta to klucz do sukcesu. Dzięki zadawaniu odpowiednich rodzajów obrażeń, szybciej sprawimy bowiem, że przeciwnik się złamie i zyska status Staggered - a więc przez pewien czas będzie właściwie bezbronny i mniej odporny.

porady4

Pamiętaj więc, by zawsze stosować zdolność Assess na każdym wrogu, którego spotykasz po raz pierwszy. Zbieranie danych to podstawa.

Więcej porad, opis przejścia i sekrety gry: Final Fantasy 7 Remake - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami