Producent Humvee zarzucał bezprawne użycie wozów w Call of Duty. Sąd oddalił pozew

Ponieważ gry są sztuką.

W 2017 roku producent wojskowych pojazdów Humvee pozwał Activision za bezprawne umieszczenie wozów w grach z serii Call of Duty. Amerykański sąd oddalił jednak roszczenia.

Koncern AM General przekonywał, że twórcy cyklu wykorzystali renomę wspomnianych samochodów - używanych przez żolnierzy USA i 50 innych państw. Podkreślano, że strzelanki sukces zawdzięczają klientom, którzy mylnie uważali, że cykl jest powiązany z autami.

cod_humvee
Humvee mogą być obecne w Call of Duty

Sąd nie podzielił argumentacji. Powołano się na pierwsza poprawkę amerykańskiej konstytucji, gwarantującej wolność słowa. Zaznaczono, że gry są sztuką, której autorzy mogą umieszczać w swoich dziełach elementy chronione prawem autorskim, jeśli są ważne z punktu widzenia artystycznego. Tak było w przypadku Call of Duty.

- Jeżeli realizm jest celem artystycznym, umieszczenie w produkcji o współczesnym polu bitwy pojazdu używanego przez prawdziwe wojsko bez wątpienia pomaga go osiągnąć - wyjaśnił sędzia George B Daniels.

- Dodawanie Humvee na pierwszym planie lub w tle różnych scen i umożliwienie graczom wykorzystanie wozów do przemieszczenia na następny poziom jest integralną częścią gier, jako że przedstawia określone idee w sposób charakterystyczny dla danego medium - podkreślił.

Sędzia jednocześnie zaznaczył, że AM General nie ponosi żadnych strat z powodu obecności wozów w strzelankach Activision, ponieważ Call of Duty i pojazdy są kierowane do rożnych grup docelowych. Innymi słowy, wojskowi nie kupią gier zamiast samochodów.

Źródło: PC Gamer

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami