GTA 6 - potencjalna data premiery, podsumowanie przecieków i plotek

Zapowiedź już niedługo?

Trudno mieć wątpliwości co do tego, że Grand Theft Auto 6 powstaje. Co więcej, najprawdopodobniej jest już w fazie produkcji od dłuższego czasu. Gry Rockstar to skomplikowane i szczegółowe światy, których zaprojektowanie wymaga wielu lat pracy.

Niewykluczone, że twórcy planują stworzenie najambitniejszego do tej pory projektu. Nie zapominajmy, że to właśnie Grand Theft Auto, a nie Red Dead Redemption jest główną - i najpopularniejszą - serią studia.

Czym zaskoczy nas Rockstar? Czego możemy się spodziewać od GTA 6, a co już wiemy? Kiedy nastąpi premiera GTA 6? Zebraliśmy wszystkie informacje, domysły, życzenia i ciekawostki w jednym miejscu.

Data premiery GTA 6

Do tej pory nie uzyskaliśmy żadnych oficjalnych informacji na temat premiery GTA 6. Można przypuszczać, że gra ukaże się najwcześniej - w najbardziej optymistycznym scenariuszu - jeszcze w 2020 roku. Warto bowiem przypomnieć, że GTA 5 też ukazało się w roku, który kończył ówczesną generację konsol.

W takim przypadku gra trafiłaby też zapewne na PS5 i Xbox Series X - być może w ramach wstecznej kompatybilności. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak premiera w 2021 lub 2022 roku.

1
Data premiery GTA 6 wciąż jest tajemnicą

Warto nadmienić, że według nieoficjalnych informacji, Rockstar planował zapowiedzieć Grand Theft Auto 6 w marcu - pozostaje więc jeszcze kilka dni, byśmy przekonali się, czy to faktycznie prawda.

Miejsce akcji

W serii GTA odwiedzaliśmy do tej pory trzy metropolie - Liberty City, Vice City oraz San Andreas / Los Santos. Rockstar może oczywiście powrócić do już raz zaprezentowanych miast, ale może się też zdecydować na bardziej odważny krok i odświeżenie serii.

Jeden z największych „przecieków” opublikowanych w 2019 roku w sieci wskazuje, że akcja GTA 6 może zostać osadzona nie tylko w Vice City, ale i w fikcyjnej wersji Rio de Janeiro. Niektóre liniowe misje miałyby dodatkowo rozgrywać się w Liberty City.

Według nieoficjalnych informacji, Rockstar mocno inspiruje się klimatami serialu Narcos. Historia rozgrywałaby się w latach 70. i 80., a fabuła byłaby mocno związana z handlem narkotykami.

Główny bohater, gangster z ambicjami, postara się zbudować własny kartel. Samochody będą bardziej „osobiste” - będzie można przechowywać w nich ekwipunek, niczym w jukach konia w RDR 2.

z19195770O_Kadr_z_serialu__Narcos__platformy_Netflix
Panowie czekają już na nowe GTA

Deweloperzy chcą podobno położyć duży nacisk na efekty pogodowe związane z tropikalnym klimatem. Poza tym, twórcom zależy też na autentyczności, więc podczas akcji w brazylii będziemy słyszeć język portugalski.

Oczywiście na potwierdzenie tych informacji (lub zdementowanie plotek) musimy jeszcze poczekać. Nie da się jednak ukryć, że po dwukrotnym przedstawieniu akcji w czasach współczesnych, można domyślać się, że twórcy chcieliby spróbować nieco innego okresu historycznego w Grand Theft Auto.

Zobacz też: GTA 6 - najciekawsze miasta, po które może sięgnąć Rockstar

W ramach ciekawostki można też wspomnieć, że gracze GTA Online przeanalizowali mapę pewnego toru wyścigowego w grze i twierdzą, że zostały na niej ukryte wskazówki dotyczące miejsca akcji GTA 6. Zdaniem internetowych detektywów, nowa część zabierze graczy do Vice City, Meksyku oraz okolic stanu Michigan.

gta
Wskazówki czy wybujała wyobraźnia fanów?

Przewidywania i oczekiwania

O GTA 6 wciąż nie wiemy właściwie nic, dlatego w większości musimy się opierać na domysłach i życzeniach. Warto jednak zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami - szczególnie, że wskazówek może nam dostarczyć powstałe po GTA 5 Red Dead Redemption 2.

Jeden bohater czy kilka postaci?

Nie jest wykluczone, że - wzorem Red Dead Redemption 2 - Rockstar zdecyduje się ograniczyć liczbę grywalnych postaci do jednej. Skupiono by się wtedy na kreacji pojedynczego bohatera, zaprezentowania jego historii i znaczenia w wirtualnym świecie.

Z drugiej strony, twórcy mogą kontynuować obrany w GTA 5 kierunek i znów oddać do dyspozycji wachlarz postaci. Możliwe, że pokierujemy również kobietą - pierwszą protagonistką w historii serii. Wiele studiów decyduje się ostatnio oddać w ręce graczy postać damską, dlatego Rockstar może być następny.

2
W gronie bohaterów GTA 6 może znaleźć się kobieta

Perspektywa FPP

Premiera GTA 5 na konsolach obecnej generacji i PC wprowadziła do nowej wersji gry jedną z najciekawszych zmian - perspektywę FPP. Twórcy nie tylko zmienili umiejscowienie kamery, a przygotowali osobne animacje i udoskonalili wnętrza pojazdów, aby jeszcze bardziej umilić wirtualną przejażdżkę. Zmiana została ciepło przyjęta przez graczy, a część z nich chętnie przechodziła kampanię fabularną ponownie - tym razem z widokiem z oczu bohatera.

Taki sam kierunek obrano przy okazji Red Dead Redemption 2 - ponownie całą grę możemy ukończyć korzystając wyłącznie z widoku FPP (lub płynnie przełączać się między perspektywami).

Tętniący życiem świat

Choć twórcy obiecywali, że miasto w GTA 5 będzie żywe, zasiedlono je w większości postaciami, które nie były zbyt interesujące. Większość po prostu przechadzała się chodnikami, okazjonalnie rozmawiając przez telefon lub trzymając kubek z kawą.

GTA 6 mogłoby przejść modernizację, prezentując świat, w którym skupiska i zbiorowości ludzi są na porządku dziennym. Już teraz w nowoczesnych sandboxach przemierzamy światy, w których NPC tańczą, śpiewają, wyprowadzają psy lub skaczą na skakance. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy w GTA 6 kolejny raz mieli spotkać samotników wyłącznie reagujących krzykiem, gdy wyciągniemy broń.

8
Miejska dżungla powinna tętnić życiem

Być może Rockstar pójdzie o krok dalej, oferując rozbudowaną interakcję. Możliwość zagadania do każdego przechodnia istnieje już w Red Dead Redemption 2, więc trudno sobie wyobrazić, że mogłoby jej zabraknąć w GTA 6.

Cykl dobowy to już standard w świecie gier, ale deweloperzy z Rockstar mogą spróbować wprowadzić też dynamiczną pogodę, a nawet zmienne pory roku w trybie online. Wprowadziłoby to nieco dynamizmu do wieloosobowych rozgrywek, a także możliwość projektowania niestandardowych misji.

Personalizacja broni

Szeroki wachlarz dostępnych w dowolnym momencie broni i „rakietnica wyciągana z kieszeni” to już znak rozpoznawczy serii. Trudno więc oczekiwać, że Rockstar mógłby ograniczyć liczbę przenoszonego oręża, przykładowo do trzech sztuk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skupić się na personalizacji broni - tak samo jak w Red Dead Redemption 2.

To oczywiście nie tak istotne jak np. w strzelance wojennej, ale wielu graczy na pewno ucieszyłoby się z możliwości instalowania różnych komponentów, które wpływałyby na działanie i wygląd karabinów oraz pistoletów.

Red_Dead_Redemption_2_09
Jedno spojrzenie, aby było wiadomo, czyja to spluwa

GTA Online 2.0

Brak nowej wersji komponentu sieciowego wydaje się wręcz niemożliwy. Rockstar po premierze GTA 5 skupił się niemal wyłącznie na trybie wieloosobowym, przez lata dodając nowe możliwości, pojazdy i ubrania do wirtualnego świata. Popularność GTA Online wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a analitycy z SuperData obliczyli, że wariant sieciowy przyniósł twórcom miliard dolarów dochodu (dane z lipca 2017 roku).

Zobacz: GTA 6 - 9 rzeczy, na które czekamy najbardziej

Z pomysłu nie zrezygnowano również w przypadku RDR 2, przenosząc świat Dzikiego Zachodu na wieloosobowe serwery. Być może wraz z GTA 6 otrzymamy lepszy matchmaking i więcej opcji personalizacji postaci oraz broni. Niewykluczone, że zostaną rozwinięte systemy interakcji między graczami - dołączania do gangów czy zatrudniania ochroniarzy.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami