Doom Eternal - ustawienia i opcje grafiki na PC

Jak zwiększyć FPS, wydajność lub jakość oprawy graficznej.

Poniżej przybliżamy i opisujemy wszystkie mniej lub bardziej znaczące ustawienia graficzne w grze Doom Eternal na PC. Tłumaczymy między innymi to, które opcje w największy sposób wpływają na płynność rozgrywki.

Strzelanka od studia id Software oferuje wiele różnych ustawień. Gra jest porządnie zoptymalizowania, ale twórcy umożliwili jeszcze wprowadzanie wielu różnych zmian w oprawie - i nie tylko. Również interfejs można dostosować i zmodyfikować w więszym stopniu niż w poprzedniej odsłonie cyklu.

Na początku skupmy się na oprawie graficznej.

Opcje - zakładka Wideo

Tutaj znajdziesz i zmienisz wszelkie ustawienia związane z wyświetlaniem obrazu, jakością grafiki, rozdzielczością i płynnością działania Doom Eternal.

doomustawieja
Najechanie kursorem na każdą opcję wyświetla opis na dole ekranu. Na górze widać, ile pamięci VRAM zużywa aktualne ustawienie opcji.

Wyświetlanie w oknie, monitor, proporcje ekranu, rozdzielczość: tu dostosujesz wyświetlanie obrazu do posiadanego monitora i własnych preferencji.

Synchronizacja pionowa: automatyczna synchronizacja liczby klatek na sekundę z częstotliwością odświeżania monitora. Warto zgrać ją z posiadanym ekranem, ale przy odpowiedniej wydajności: jeśli nasz komputer osiąga stałe 60 FPS, opcję tę najlepiej jest uruchomić, ponieważ zapewni płynniejszą rozgrywkę, bez nagłych skoków FPS.

Jeśli jednak zejdziemy poniżej 60 klatek na sekundę, na ekranie może pojawić się tearing. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest tryb „elastyczny”, wkraczający do akcji tylko, gdy pojawiają się problemy.

Włącz HDR: tu włączymy lub wyłączymy HDR, czyli wysoki zakres dynamiki kolorów i różnicy tonalnej między ciemnymi i jasnymi kolorami. Nasz monitor musi oczywiście wspierać HDR, by włączyć tę opcję.

Pole widzenia: mile widziana opcja, zmieniająca kąt widzenia postaci. Minimum to 90, ale wartość można zwiększyć aż do 120, wedle uznania. Im wyższa wartość, tym więcej widać na ekranie, choć przy najwyższych wartościach obraz może zacząć się nienaturalnie zakrzywiać.

Rozmycie ruchu: tu można wybrać, jak bardzo obraz rozmywa się, kiedy się rozglądamy.

Gamma: jasność obrazu. Gdy lokacje wydają się zbyt ciemne, zwiększ wartość.

Jasność wypadających łupów: możesz tu dostosować, jak bardzo jaskrawe są kolorowe kule amunicji, zdrowia czy pancerza wypadające z pokonanych wrogów.

Wskaźnik wydajności: pozwala ustalić wyświetlanie na ekranie informacji na temat tego, jak działa gra, ile mamy FPS czy nawet jak bardzo zużywa zasoby procesora etc.

Dostępność: tutaj możesz zmienić ustawienia kolorów, jeśli masz zdiagnozowaną ślepotę barw.

Ustawienia zaawansowane grafiki:

 • Jakość ogólna - pozwala szybko ustalić ogólną jakość ustawień.
 • Wielkość bufora tekstur - pozwala ograniczyć zużycie VRAM.
 • Jakość cieni - ogólny wygląd i filtrowanie cieni, czyli jedna z najbardziej wymagających opcji w każdej grze. Zmniejszenie jakości może znacząco poprawić wydajność.
 • Jakość odbić - wygląd odbić świateł i innych elementów scen w okolicy.
 • Jakość rozmycia ruchu - jeśli już włączyliśmy rozmycie ruchu, możemy ustalić jakość efektu. Wysoka opcja potęguje tempo akcji, przy niskim wpływie na wydajność.
 • Okluzja kierunkowa - metoda obliczania wystawienia określonych elementów sceny na światło. Mały wpływ na liczbę FPS.
 • Jakość świateł - ogólny wygląd generowanych świateł.
 • Jakość cząstek - gęstość, wygląd i zachowanie efektów cząsteczkowych, takich jak iskry.
 • Jakość tekstur typu decal - tekstury te są bardziej zaawansowane niż zwykłe, więc zmniejszenie jakości może poprawić płynność gry.
 • Jakość wody - wpływa na wyglad powierzchni wody i cieczy. To najlepsza opcja do zmniejszenia, bo ma spory wpływ na liczbę FPS, a jej obniżenie nie jest szczególnie zauważalne podczas zabawy.
 • Jakość światła wolumetrycznego - jakość efektu światła rozproszonego. Średni wpływ na wydajność.
 • Jakość filtrowania tekstur - wpływa na rozmycie tekstur. Można śmiało ustawiać wyższe opcje.
 • Jakość geometrii - wpływa na realistyczne ukształtowanie terenu.
 • Aberracja chromatyczna - efekt znany z fotografii, gdzie soczewka nie jest w stanie skupić całego spektrum światła w jednym miejscu, generując kolorowe obwódki (pomarańczowe i niebieskie) wokół ciemnych przedmiotów na jasnym tle. Bez wpływu na FPS.
 • Poziom ostrości - dodatkowe wyostrzanie obiektów. Może nieznacznie pomóc w wygładzaniu krawędzi.
 • Efekty ziarnistości - kosmetyczna nakładka obrazu dla fanów filmowych wrażeń. Może irytować.
 • Tryb skalowania rozdzielczości - może wydatnie pomóc - lub przeszkodzić - w osiągnięciu żądanej rozdzielczości. Ustawienie poniżej 100% będzie skalować rozdzielczość w górę, do natywnego rozmiaru ekranu. Ustawienie powyżej będzie renderować obraz powyżej ustawionej rozdzielczości - co możne znacznie poprawić jakość, ale i obciążyć komputer. Takie skalowanie jest też „naturalną” formą wygładzania krawędzi, więc przy wysokim skalowaniu można zmniejszyć antyaliasing w zakładce „wideo” i zaoszczędzić na mocach przerobowych.
 • Głębia ostrości, antyaliasing głębi ostrości - efekt symulujący różne skupienie soczewki. Może dotyczyć na przykład całych obiektów w dalszej odległości od postaci. Efekt jest szczególnie widoczny w trakcie cut-scenek.

Jak zwiększyć FPS w Doom Eternal

Na wstępie, jeśli masz kartę graficzną Nvidii, polecamy sprawdzić, jak można optymalizować grę i wyświetlać liczbę FPS za pomocą Nvidia Experience.

Zobacz też, jak sprawdzić FPS w grach za pomocą różnych programów.

Natomiast, aby zwiększyć liczbę FPS w Doom Eternal, polecamy przede wszystkim obniżyć jakość wody. Warto też zmniejszyć jakość cieni, które nawet na Średnich ustawieniach wyglądają bardzo dobrze.

Spory wpływ na płynność ma też jakość odbić. Rozważ jej zmniejszenie, jeśli masz problemy ze spadkami liczby klatek.

Możesz też spróbować zupełnie wyłączyć synchronizację pionową w ustawieniach i włączyć ją w panelu karty graficznej, niezależnie od tego, czy dysponujesz GPU od Nvidii czy AMD.

Niektórzy gracze zgłaszają też problemy z nakładką Steam. Możesz spróbować wyłączyć ją w ustawieniach Steama, by sprawdzić, czy osiągniesz wyższy poziom płynności.

Ustawienia gry, interfejs

W zakładce Gra może ustawić między innymi, czy chcesz, by broń kołysała się, gdy postać się porusza. Możesz tu też wyłączyć Wzmocnione Demony, czyli specjalnych wrogów pojawiających się, gdy jesteś podłączony do sieci. Włączysz też tutaj Klasyczną pozycję broni - czyli lufę pośrodku ekranu, niczym w oryginalnym Doomie.

Zakładka Interfejs pozwala natomiast w dużym stopniu zmodyfikować wszystko, co widzisz na ekranie. Możesz sprawić, że HUD będzie praktycznie niewidoczny i ledwie dostrzegalny - wedle uznania. Wyłączysz tutaj też podpowiedzi, powiadomienia, paski zdrowia bossów. Krótko mówiąc - usuniesz wszelkie dodatkowe informacje z ekranu.

Spis treści: Doom Eternal - Poradnik, Solucja

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami