Walka z cenzurą w Minecrafcie - powstało muzeum z zakazanymi publikacjami

Niech żyje wolność słowa.

Międzynarodowa organizacja Reporters Without Borders otworzyła w Minecrafcie wirtualną bibliotekę, gromadzącą publikacje ocenzurowane przez rządy różnych państw.

W muzeum przeczytamy zablokowane artykuły i blogi napisane przez dziennikarzy z Rosji, Meksyku, Egiptu, Wietnamu i Arabii Saudyjskiej. Minecraft jest dostępny nawet w państwach, które ściśle kontrolują publikacje na temat rządu, więc pomysłodawcy biblioteki sprytnie obeszli przepisy.

„Zakazane artykuły zostały ponownie opublikowane w książkach w Minecrafcie, dając czytelnikom szansę poznania realnej sytuacji politycznej w ich kraju oraz przekonania się o znaczeniu wolności prasy” - czytamy na oficjalnej stronie The Uncensored Library.

Reporters Without Borders chce uświadomić społeczności, jak ważna jest walka z cenzurą wolności słowa online. Wiele rządów blokuje słowa kluczowe w mediach społecznościowych, usuwa blogi i artykuły, a w niektórych przypadkach więzi lub morduje osoby, które mówią za dużo.

bib2
Wzniesiona pięść z piórem to symbol walki z cenzurą
bib3
Dzieła znajdują się na piedestałach
bib4
Labirynt Prawdy

Goście biblioteki mogą nie tylko przeczytać publikacje, poznać stan cenzury w danym kraju i krótką historię dziennikarzy, ale również zwiedzić instalacje. Widoczny powyżej labirynt reprezentuje, jak żmudnym wysiłkiem jest dotarcie do prawdy w Wietnamie. W środku konstrukcji znajduje się jedno z zakazanych dzieł.

The Uncensored Library można zwiedzić na PC z Windowsem 10 oraz na Macu. Wystarczy skorzystać z oficjalnej instrukcji instalacji.

Następnie: Jedna z najpotężniejszych broni w GTA Online jest w promocji. Gracze obawiają się zagłady na serwerach

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Video | Gramy w Chorus

Kosmiczna niespodzianka.

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami