Path of Exile - poradnik i najlepsze porady

Kompletne opracowanie dla początkujących i zaawansowanych.

Witamy w naszym poradniku do Path of Exile. W niniejszym obszernym opracowaniu wyjaśniamy działanie podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych mechanik rozgrywki, które pozwolą nowym graczom na łatwe wejście do świata wykreowanego przez twórców, przydadzą się też także tym bardziej doświadczonym.

W publikacji zawarliśmy porady ogólne związane z rozgrywką, a także wyjaśnienie kluczowych mechanik, takich jak sposób odblokowywania zdolności, a także ich łączenie i rozwijanie, pozyskiwanie wartościowych przedmiotów, rozwój postaci, mechanika handlu czy dostępne tryby rozgrywki.

Path of Exile to przeznaczona do rozgrywki sieciowej gra z gatunku hack and slash. Do dyspozycji graczy oddano 7 różnych klas postaci, rozwijanych w oparciu o bardzo rozbudowane drzewko umiejętności i unikatowy system zdolności specjalnych.

Życzymy udanej zabawy!

Poradnik i wskazówki do Path of Exile

W tej części tekstu znajdziesz opis kluczowych mechanik rozgrywki wykorzystywanych w Path of Exile. Warto zaznajomić się z nimi przed przystąpieniem do gry, gdyż ich zrozumienie w znaczącym stopniu ją ułatwi.

Ekwipunek i wszystko, co z nim związane

W tej sekcji znaleźć możesz wszelkie zagadnienia związane z ekwipunkiem, z którego korzystać może postać w Path of Exile, a także wyjaśnienie działania walut, handlu i systemu rzemiosła.

Klasy postaci, talenty, buildy

W poniższej sekcji znajdziesz wszelkie informacje dotyczące postaci w Path of Exile - omówienie klas postaci, wyjaśnienie systemu kamieni umiejętności czy opis drzewka talentów. Zamieściliśmy tam też kilka buildów postaci, które umożliwią sprawną rozgrywkę.

Aktywności w grze

W niniejszej sekcji zamieściliśmy rozdziały dotyczące wszelkich aktywności, których podjąć się może gracz podczas rozgrywki w Path of Exile - zarówno w pierwszych godzinach przygody, jak i w czasie end game, po przejściu prologu.

Częste pytania i odpowiedzi

W tej części poradnika znajdziesz rozdziały odpowiadające na najtrudniejsze i najbardziej istotne pytania, które pojawić mogą się podczas rozgrywki w Path of Exile. Zaznajomienie się z zawartymi tutaj odpowiedziami w dużym stopniu wpłynie na rozgrywkę, poprawiając komfort zabawy.

poban

Path of Exile - porady ogólne

Zanim zaczniesz przygodę z grą zdecyduj, jaki rodzaj rozgrywki najbardziej ci odpowiada. Path of Exile pozwala na bardzo dużą dowolność i dopasowanie postaci „pod siebie”, ale też inwestycji odpowiedniej ilości czasu. Stąd lepiej przed rozpoczęciem rozgrywki zdecydować, czy wolisz grać postacią walczącą w zwarciu, na dystans, przywoływaczem - bądź czymś całkowicie odmiennym.

 • Jeśli jest to twój pierwszy kontakt z produkcją, buduj postać w oparciu o poradnik (sekcja buildy). W grze jest sporo mechanik rozgrywki, których próżno szukać w innych produkcjach - jak system zdolności czy olbrzymie drzewko umiejętności pasywnych - a które przyswoić początkowo może być ciężko. Skorzystaj z jednego z buildów prezentowanych w tym poradniku.
 • Nie sugeruj się klasą postaci. W grze dostępnych jest 7 klas - Duelist, Templar, Witch, Ranger, Marauder, Shadow i Scion - jednak dany archetyp sprowadza się do atrybutów, z jakimi rozpoczyna postać, a także miejsca startowego na drzewku zdolności pasywnych. Każdą klasę da się zbudować pod dowolną rolę.
 • Rozdawaj punkty na drzewku zdolności pasywnych z rozwagą. Drzewko daje dostęp do setek zdolności, gracz podczas swojej przygody z grą może zyskać maksymalnie 123 punkty (99 związanych z rozwojem postaci, 24 z zadań). Wykorzystane punkty można potem, rzecz jasna, odzyskać, jednak proces ten jest mocno ograniczony, a w przypadku większej ilości punktów po prostu bardzo kosztowny. Warto więc dwa razy zastanowić się, zanim wykorzysta się punkt.
 • Zrozum system umiejętności. Różni się on od tych, które spotkać można w innych produkcjach - jak chociażby Diablo 3 - gdyż opiera się na specjalnych kamieniach. Każdy kamień daje dostęp do innej zdolności, a by móc z nich korzystać, trzeba umieścić je w jednym z gniazd. Gniazda z kolei znaleźć można w broni i części elementów pancerza.
 • Wszystkie zdolności specjalne w grze mogą być rozwijane. Wraz z rozwojem zdolności zyskują po prostu na sile - zadają większe obrażenia, oferują wyższe premie do statystyk czy pozwalają na przyzwanie potężniejszych stworów. Zdolności rozwija się poprzez posiadanie powiązanych z nimi kamieni w ekwipunku - nie trzeba z nich korzystać, wystarczy, że są dostępne, a podczas zabijania stworów będą systematycznie rozwijane.
 • Eksperymentuj ze zdolnościami. W grze dostępne są setki zdolności, które dodatkowo modyfikować można poprzez zdolności wsparcia, aury czy totemy, dając niemalże nieograniczoną ich ilość. Warto przetestować przynajmniej część z nich i wybrać takie, które najbardziej pasować będą do stylu gry.
 • Miej na uwadze fakt, iż prędzej czy później trafisz na trudności. Chodzi tutaj o tak zwany endgame - czyli aktywności, które wykonuje się po ukończeniu głównej linii fabularnej, by dalej rozwijać postać. Jedynie najbardziej wytrwali gracze, z możliwie dopracowanymi buildami i odpowiednim sprzętem będą w stanie podjąć się każdej możliwej aktywności w grze. Jest to, paradoksalnie, także jedna z cech wyróżniających Path of Exile na tle konkurencji - produkcja zachęca, by próbować nowych rozwiązań.
 • Przyzwyczaj się do nietypowej waluty w grze. W Path of Exile nie ma typowego dla gatunku złota. Rolę waluty pełni tutaj kilkanaście rozmaitych przedmiotów, które wymieniać można w handlu - tak z handlarzami w mieście, jak i z innymi graczami. Przedmioty te służą także, dla przykładu, do modyfikowania ekwipunku - nadawania mu nowych cech, tworzenia nowych miejsc na klejnoty i tak dalej.
 • Nie marnuj cennej waluty na niskopoziomowe przedmioty. Z pewnością kusić będzie cię perspektywa zmiany zwykłego (białego) przedmiotu na przedmiot rzadki (żółty), by zyskać lepsze statystyki, jednak przez pierwsze 40-50 poziomów nie ma to większego sensu. Lepiej chomikować przedmioty wykorzystywane jako waluta i wykorzystać je na wyższych poziomach.
 • W Path of Exile zdobywanie punktów doświadczenia odbywa się wyłącznie poprzez zabijanie stworów. Wykonywanie zadań, choć umożliwia pchnięcie gry do przodu i pozyskanie cennych nagród, nie daje żadnych punktów doświadczenia. Warto mieć na uwadze, iż należy walczyć z potworami na zbliżonym do postaci poziomie - walka z za słabymi/mocnymi stworami nie nagrodzi postaci żadnymi punktami doświadczenia.
 • W grze stracić można punkty doświadczenia. O ile podczas aktów 1-5 gracz jest bezpieczny, o tyle na końcu aktu 5 aktywowany jest mechanizm kary za śmierć. Każdorazowa śmierć postaci sprawi, że straci ona 5% paska postępu. Na koniec aktu 10 kara ta wzrasta do 10%. Nie da się, co prawda, stracić w ten sposób poziomu, jednak utrata cennych „ikspeków” to też utrata czasu poświęconego na grę.
 • Korzystaj ze skrótów klawiszowych. Przytrzymanie przycisku ALT podświetli leżące w pobliżu skarby, przytrzymanie CTRL i klikanie lewym podczas wizyty u kupca umożliwi szybką sprzedaż przedmiotu, a przytrzymanie tego samego klawisza (CTRL) i kliknięcie na przedmiot w ekwipunku pozwoli go rozdzielić (w przypadku ilości większej niż 1).
 • Korzystaj z różnych typów mikstur. W grze dostępnych jest cała masa mikstur - od leczących i przywracających manę, przez przyspieszające, na oferujących premie do statystyk skończywszy. W przypadku większości buildów warto korzystać z konkretnych mikstur, które je komplementują.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Fan strategii wszelakich - z naciskiem na RTS-y - i produkcji niezależnych, dla których na bok odkłada tytuły AAA. Entuzjasta gotowania, miłośnik elektroniki i majsterkowicz-amator.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami