Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dying Light 2 i problemy z parkourem - Techland o wyzwaniach z kamerą FPP

Trudna wspinaczka.

Tak jak w poprzedniej części, jednym z głównych elementów Dying Light 2 będzie parkour, czyli swobodny bieg i wspinanie po obiektach. Twórcy gry z Techlandu opowiedzieli o problemach z mechaniką, które musieli rozwiązać - związanych też z perspektywą FPP.

Bartosz Kulon, który odpowiada właśnie za wspomniane rozwiązanie, w rozmowie z serwisem VG247 wyodrębnił cztery najpoważniejsze trudności. Wśród wyzwań jest kwestia zbyt dużej liczby krawędzi, których mogłaby się chwycić postać gracza.

Obie części Dying Light osadzone są w otwartym świecie, który można swobodnie eksplorować. Twórcy musieli więc zadbać, by bohater mógł wspiąć się po większości obiektów. W pierwszej odsłonie umieszczono 50 tysięcy „półek”, ale okazało się to za mało, a praca z tak wieloma elementami była dla autorów „koszmarem” i znacznie obciążała konsole.

Zombie czekają na graczy

Deweloperzy rozwiązali problem, przygotowując algorytm generujący krawędzie w czasie rzeczywistym. Oczywiście Techland musiał w związku z tym zadbać, by każdy obszar miasta był gotowy na wizytę gracza. System dopracowano na potrzeby drugiej odsłony.

Kolejną kwestią, którą musiano się zająć, było zadbanie, by poruszanie się postacią było realistyczne - jeżeli bohater skakałby niczym Mario, w perspektywie FPP wyglądałoby to nienaturalnie. Kulon przyznaje, że w pierwszej części faktycznie nie zawsze podopieczny przemieszczał się wiarygodnie i obiecuje udoskonalenie elementu w kontynuacji.

Akcję Dying Light 2 osadzono w otwartym mieście

Techland poprawi też działanie linki z hakiem, która w pierwowzorze pozwalała na transport z jednego do drugiego punktu, bez konieczności wspinania. W sequelu gadżet uzupełni parkour i będzie funkcjonował niczym bujanie na sieci w Spider-Manie - wciąż otrzymamy szansę pokonania kilku metrów, ale zasięg powinien być ograniczony.

Innym wyzwaniem było utrzymanie u użytkownika perspektywy - obserwując wydarzenia w widoku pierwszej osoby, trudno prawidłowo ocenić położenie innych obiektów lub przeciwników. W efekcie możemy mieć kłopot z wykonaniem odpowiedniego skoku.

Zobacz na YouTube

Zobacz: Dying Light 2 - premiera i najważniejsze informacje

Twórcy rozwiążą problemy kilkoma zakulisowymi sztuczkami. Jedną jest tak zwany czas kojota - dodatkowe ułamki sekund na wciśnięcie klawisza skoku po zejściu z platformy. Poza tym gra przewidzi, gdzie wylądujemy, nieznacznie modyfikując tor lotu bohatera. Do tego postać automatycznie wespnie się na małe elementy, by nie zaburzyć tempa biegu.

Dying Light 2 ukaże się w 2020 roku na PC, PS4 i Xbox One, ale dokładna data premiery nie jest znana.

Źródło: VG247

Następnie: The Last of Us 2 na ostatniej prostej - zapewnia Naughty Dog

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dying Light 2 Stay Human

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.
Komentarze