Aż 44 przypadki masowego wystawiania negatywnych recenzji na Steamie w 2019 roku

Wściekli gracze.

W 2019 roku Valve interweniowało aż 44 razy w przypadkach tzw. review bombingu, czyli masowego wystawiania negatywnych recenzji przez użytkowników - w formie buntu.

W znacznej większości przypadków oceny nie odzwierciedlają faktycznych opinii graczy o produkcji, a są jedynie znakiem sprzeciwu wobec decyzji deweloperów lub wydawcy, a także „karą” za niedotrzymanie obietnic.

rb
Aktualnie Steam wyświetla informację o podejrzanych recenzjach

Ofiarami takich praktyk były między innymi dwie pierwsze części serii Metro (ze względu na czasową wyłączność Exodus w Epic Games Store), Borderlands 2 (za trzecią część na platformie Epic) czy Shadow of the Tomb Raider (reakcja na szybką obniżkę ceny po premierze).

Review bombing ma znaczący wpływ na sprzedaż, ponieważ gry z negatywnymi opiniami są rzadziej promowane przez algorytmy systemu Steama, więc automatycznie mają mniejsze szanse na zdobycie zainteresowania wśród użytkowników platformy.

W marcu 2019 roku Valve wprowadziło nowy system służący walce z działaniem niezadowolonych graczy. Narzędzie wykrywa „nietypową aktywność” w recenzjach na Steamie. Właściciel platformy wyznacza potem okres, w którym pojawiły się opinie „nie ma temat”, a następnie wyklucza je z oceny ogólnej.

W ciągu ubiegłych dziesięciu miesięcy metodę wykorzystano więc 44 razy. Valve podkreśla, że w 2020 roku wciąż będzie walczyć z nieuczciwym wyrażaniem sprzeciwu przez graczy.

Źródło: Valve

Następnie: Nowy system Sony zaproponuje pomoc w grze za opłatą?

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami