Sąd USA: wyciszenie głosu w grze online nie łamie wolności słowa

Orzeczenie w sprawie użytkownika RuneScape.

Sąd federalny w Stanach Zjednoczonych orzekł, że tak zwane „wyciszenie” w grach online nie łamie wolności słowa ukaranego użytkownika.

Amro Elansari z Pensylwanii pozwał brytyjskie Jagex i chińskiego właściciela studia, zarzucając firmom bezprawną blokadę w produkcji sieciowej, w której miał spędzić 2 tysiące godzin. W dokumencie nie ujawniono nazwy tytułu, ale prawdopodobnie chodzi o RuneScape, czyli najpopularniejszą pozycję wspomnianego zespołu.

Stosowane przez deweloperów „wyciszenie” nakładane jest w reakcji na łamanie regulaminu i oznacza, że użytkownik nie może uczestniczyć w czatach głosowych oraz publikować wpisów na oficjalnym forum.

pozew
Fragment ręcznie napisanego pozwu

Elansari, twierdzi, że został „wyciszony” w marcu 2019 roku bez podania przyczyny. Przekonuje, że próbował odwołać się od postanowienia Jagex, ale przedstawiciele ekipy odrzucili wniosek. W związku z tym wkroczył na ścieżkę prawną.

W ręcznie napisanym pozwie podkreślał, że doszło do złamania wolności słowa i dyskryminacji. Domagał się cofnięcia kary oraz odszkodowania w wysokości „jaką sędzia uzna za stosowną”. Sąd pierwszej instancji oddalił jednak roszczenia, twierdząc, że nie mają żadnych podstaw.

Użytkownik nie poddał się i złożył apelację. Sąd federalny podtrzymał jednak wcześniejszą decyzję, nie zgadzając się z argumentacją, jakoby „wyciszenie” konta miałoby być przejawem „nierównego traktowania” na tle graczy bez ograniczonej funkcjonalności.

Warto jednak zaznaczyć, że Elansari znany jest z masowego składania sądowych pozwów. Przykładowo w listopadzie ubiegłego roku przegrał sprawę, którą wytoczył portalowi Tinder, twierdząc, że serwis oszukał mężczyznę.

Źródło: Pennlive

Następnie: Bethesda klonuje postacie graczy Fallout 76, by oddać skradziony ekwipunek

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Powiązane gry

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami