Mesut Ozil usunięty z chińskiej wersji PES 2020 - za "zranienie uczuć fanów i naruszenie sportowego ducha"

Po wypowiedzi piłkarza o prześladowaniach.

Z chińskich wersji PES 2020 oraz dwóch innych odsłon piłkarskiego cyklu usunięto Mesuta Ozila - piłkarza Arsenalu Londyn.

Niemieckiego pomocnika wycofano z gier w reakcji na wpis, który sportowiec opublikował w mediach społecznościowych. Na Instagramie i Twitterze oskarżył władze Chin o prześladowania ujgurskich muzułmanów z północno-zachodniego regionu kraju.

Ozil odniósł się do ujawnionych w ubiegłym miesiącu tajnych dokumentów, według których wielu przedstawicieli mniejszości etnicznych jest wysyłanych do obozów pracy, a kobiety zmuszane są do małżeństw z Chińczykami.

Na wpis piłkarza odpowiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. W wydanym komunikacie stwierdził, że sportowiec się myli, a swoje opinie i sądy wyraża na podstawie tak zwanych „fake newsów”.

Wypowiedź zawodnika spotkała się też z konsekwencjami. Dystrybutor cyklu Pro Evolution Soccer - firma NetEase - poinformowała o usunięciu Mesuta Ozila z trzech gier z serii, w tym PES 2020 i mobilnej wersji wspomnianej produkcji.

„Wpis zranił uczucia chińskich fanów i naruszył sportowego ducha miłości i pokoju. Nie rozumiemy tego, nie akceptujemy i nie wybaczymy!” - argumentują przedstawiciele spółki w oświadczeniu udostępnionym na portalu Weibo.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że decyzja o usunięciu Ozila z PES 2020 dotyczy wyłącznie Chin. Rynek gier w Państwie Środka podlega ścisłej kontroli rządowej - z produkcji usuwane są treści, które mogłyby zaszkodzić władzy.

Źródło: Independent

Następnie: Remake Resident Evil 3 może wprowadzić zmiany do fabuły - sugerują nowe informacje

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami