Xbox Series X - premiera i najważniejsze informacje: kiedy, gry, wygląd

Przewodnik po konsoli - następcy Xbox One.

Kolejna generacja konsol Xbox została już zapowiedziana. Nowa rodzina urządzeń Microsoftu nazywa się po prostu Xbox, natomiast pierwszy model, który trafi na rynek, to Xbox Series X. O urządzeniu wiemy już całkiem sporo, choć na szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Niniejszy przewodnik powstał po to, aby zgromadzić wszystkie kluczowe informacje o następcy Xbox One. Poruszamy tu kwestię daty premiery, specyfikacji, mocy, wyglądu i cech szczególnych.

Data premiery Xbox Series X

Microsoft zapowiedział już oficjalnie, że Xbox Series X zadebiutuje pod koniec 2020 roku, w okresie świątecznym.

Koncern nie zawęził jeszcze okna premierowego do konkretnego miesiąca, ale możemy się spodziewać, że konsola pojawi się na rynku pod koniec listopada - podobnie jak poprzednie Xboksy. To dla producenta dobry czas, bo wielu klientów sprawi sobie Xbox Series X na gwiazdkę.

W tym samym okresie debiutuje również PlayStation 5, więc konsole będą konkurować o miejsce pod choinką.

Xbox Series X - gry i wsteczna kompatybilność

Aktualnie wiemy o dwóch tytułach, które na pewno ukażą się na następcy Xbox One. To Halo: Infinite oraz Senua's Saga: Hellblade 2.

Halo: Infinite zostało już potwierdzone jako tytuł startowy. Głównym bohaterem gry pozostaje Master Chief, a twórcy odchodzą od pomysłu wprowadzenia dodatkowych postaci, jak w Halo 5.

Senua's Saga: Hellblade 2 to kolejna część niezwykle ciepło przyjętej produkcji o celtyckiej wojowniczce, zmagającej się z chorobą psychiczną i wyruszającej do świata zmarłych, by zapobiec potępieniu duszy ukochanego. Warto zwrócić uwagę na zwiastun gry, ponieważ został stworzony w całości na silniku - oznacza to, że właśnie tak mogą wyglądać gry na nowym Xboksie.

Jeśli chodzi o pozostałe gry, musimy pozostać w sferze domysłów. Zakończenie Gears 5 sugeruje kontynuację przygody, więc część z „szóstką” w nazwie najprawdopodobniej zadebiutuje właśnie na Series X.

2019 rok był dla Microsoftu okresem wielu przejęć - pod skrzydła koncernu trafiło wiele utalentowanych zespołów, między innymi Obsidian czy inXile. Sugeruje to, że „zieloni” mogą stanowić dla Sony znacznie większe zagrożenie pod względem gier niż w przypadku ósmej generacji sprzętowej.

Siła Xboksa ponownie pozostaje jednak we wstecznej kompatybilności - Series X od momentu premiery zaoferuje dostęp do gier z aż czterech generacji. Chodzi o Xbox, Xbox 360, Xbox One oraz nadchodzącej.

Jeżeli nawet z jakiegoś powodu zabraknie mocnych tytułów na start (co jest raczej wątpliwe), to posiadacze gier na Xbox One będą mogli natychmiast zagrać w nie na Series X.

Jaka może być cena Xbox Series X?

Niestety jest to jedna z cech sprzętu, o której nie powiedziano właściwie nic, więc ponownie musimy się jedynie domyślać. Series X ma być podobno bardzo mocny, ale z drugiej strony Microsoft nie może przesadzić z ceną.

Niewykluczone, że cena będzie zbliżona do Xboksa One X, a więc osiągnie pułap 499 dolarów. Niektórzy twierdzą jednak, że nowa generacja konsol będzie pierwszą, która znacznie podniesie cenę sprzętu w zamian za świetne osiągi.

5

Oto co o cenie następcy Xbox One mówi sam Phil Spencer, szef działu Xbox:

- Rozumiemy czym jest rozsądna cena konsoli i czego konkretnie oczekują klienci w tym aspekcie. Jednocześnie jednak stawiamy na innowacje i przekraczamy kolejne granice. Nie zdradzam żadnych szczegółów na temat ceny czy specyfikacji sprzętowej. Mogę jednak powiedzieć, że jesteśmy w stu procentach pewni tego, co chcemy zaoferować, bo wyznaczy to nowy poziom oczekiwań, jeśli chodzi o konsolowe granie.

Z kolei w innym wywiadzie Spencer zapewniał, że Series X ma mocniej konkurować z PS5 pod względem ceny:

- Wyciągnęliśmy wnioski z generacji Xboksa One, tym razem nie będziemy odstawać pod względem mocy i ceny. Jeżeli pamiętacie początek tej generacji, to nasz sprzęt był sto dolarów droższy [od PS4 - red.], a do tego słabszy. Jeśli chodzi o [Series X - red.], chcemy osiągnąć sukces na rynku.

Możemy więc oczekiwać, że ceny konsol będą bardzo zbliżone. Czekamy na pierwsze informacje.

Specyfikacja sprzętowa, moc Xbox Series X i istotne nowości

Z oficjalnych informacji wynika, że Series X zaoferuje naprawdę dużą moc - według Microsoftu konsola jest cztery razy wydajniejsza od Xbox One X.

Co ciekawe, specyfikacja nie sugeruje aż takiego wzrostu mocy - chociażby biorąc pod uwagę nieoficjalne doniesienia o liczbie teraflopów - ale w grę wchodzi też wiele autorskich rozwiązań, dostępnych tylko w konsoli „zielonych”. Innymi słowy, kluczem jest wydajność.

2

Łącząc oficjalne komunikaty z niepotwierdzonymi - ale rzetelnymi - źródłami, podstawowa specyfikacja Xbox Series X wygląda następująco:

  • Procesor: AMD, zbudowany na architekturze Zen 2 (8x 3,6 GHz)
  • Procesor graficzny: AMD, zbudowany na architekturze Navi (12 TF)
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6 (z czego 13 GB przeznaczone na gry, a reszta na system)
  • Dysk twardy: SSD (prędkość odczytu 2 GB/s)

Ważną informacją jest to, że wszystkie gry zostaną uruchomione w 4K i 60 FPS, w niektórych przypadkach z możliwością zwiększenia liczby klatek do 120. Obraz będzie mógł też być wyświetlany w 8K. Do tego sprzętowa obsługa ray tracingu, która pozwoli na śledzenie odbić i cieni w czasie rzeczywistym.

Dysk SSD niemalże wyeliminuje wczytywanie i ładowanie gier. W podniesieniu responsywności i zmniejszeniu latencji mają pomóc autorskie techniki, jak Auto Low Latency Mode czy Dynamic Latency Input.

Według nieoficjalnych doniesień, nowa generacja konsol Microsoftu pozwoli na wykorzystanie usługi streamingowej xCloud, by natychmiast rozpocząć rozgrywkę w dopiero co kupionej cyfrowo grze - pobieranie będzie działać w tle w trakcie zabawy.

Ciekawą nowością jest ulepszenie przydatnej funkcji znanej z poprzedniej konsoli. Tym razem Xbox będzie mógł „zawiesić” i natychmiast powrócić nie do jednej, a kilku gier.

Wygląd i nowy kontroler

Projekt Xbox Series X to jedna z najbardziej zaskakujących cech konsoli. Producenci zdecydowali się na podłużny sześcian, przypominający nieco głośnik lub obudowę komputera. Szerokość urządzenia jest mniej więcej równa kontrolerowi.

Postawiono też na minimalistyczny wygląd, bez żadnych rzucających się w oczy dodatków czy zbędnych podświetleń. Na obudowie wyróżnia się tylko przycisk zasilający, napęd na dysk oraz wywietrznik - na górze, przy pionowym ułożeniu.

4

Tworząc Xbox Series X, zespół projektantów miał estetycznie dopasować konsolę do Xbox One X, przy okazji dbając o cichą pracę. Zadaniem Series X jest nie wyróżnianie się na tle pozostałych urządzeń w domu użytkownika, jak telewizora czy monitora. Jak tłumaczy Phil Spencer, konsola „nie odwraca uwagi” od tego, co dzieje się na ekranie.

Nie wiadomo jeszcze, czy kolejne Xboksy z serii również będą miały tak nietypowy kształt.

Jeśli chodzi zaś o nowego pada, to nie różni się od zbytnio od poprzedniego kontrolera, choć przeszedł pewne zmiany. Nowa wersja jest nieco mniejsza i ma delikatnie zmodyfikowany kształt. W oczy rzuca się też od razu przeprojektowany tzw. „krzyżak”, który ma prawdopodobnie umożliwić łatwe wybieranie kierunków ukośnych.

xpad

Dodatkowo przycisk „share”, który pozwoli na łatwe dzielenie się treściami z gier w mediach społecznościowych. Funkcję zaprojektowano na wzór rozwiązania znanego chociażby z PS4, więc mowa też pewnie o zapisywaniu na dysku nagrań i obrazków.

Triggery - tym razem o chropowatej powierzchni - ponownie obsłużą wibracje.

Kontrolera od Xbox Series X można używać również na Xbox One X, a starszej wersji pada na nowej konsoli.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami