Xbox Series X to konsola nowej generacji Microsoftu. Wygląd, moc, kontroler i najważniejsze informacje

Wszystko w jednym miejscu.

Konsola nowej generacji od Microsoftu nosi nazwę Xbox Series X. Dość niespodziewanie koncern ujawnił wygląd i podstawowe informacje podczas gali The Games Awards 2019.

W oczy rzuca się na pewno dość nietypowy wygląd sprzętu - sześcian, przypominający nieco obudowę do PC. Konsola ma szerokość kontrolera i może zostać postawiona zarówno pionowo, jak i poziomo. Zamontowano tylko jeden duży wentylator, odprowadzający powietrze do góry (przy ustawieniu pionowym).

xbox1

Według Phila Spencera - szefa działu Xbox - jednostka graficzna nowego Xboksa jest osiem razy szybsza niż bazowy Xbox One i dwa razy szybsza od Xbox One X, przy czym jej osiągi mają być cztery razy większe niż możliwości poprzedników. Nie wiadomo jednak, do których modeli odwołano się w porównaniu.

Z obliczeń redakcji GameSpot wynika, że Xbox Series X zaoferuje około 12 teraflopów mocy, choć nie jest to potwierdzone przez Microsoft. Konsola korzysta ze specjalnie zaprojektowanego procesora zbudowanego na architekturze Zen 2 i nowej generacji architektury RDNA od AMD.

xbox3

Ponownie podkreślono, że dysk SSD niemalże wyeliminuje wczytywanie i ładowanie gier. W podniesieniu responsywności i zmniejszeniu latencji mają pomóc autorskie techniki, jak Auto Low Latency Mode czy Dynamic Latency Input.

Wszystkie gry zostaną uruchomione w 4K i 60 FPS, w niektórych przypadkach z możliwością zwiększenia liczby klatek do 120. Obraz będzie mógł też być wyświetlany w 8K.

xbox2

Zaprezentowano też nowy kontroler, który nie różni się zbytnio od pada do Xbox One, ale przeszedł niewielkie zmiany. Przede wszystkim przeprojektowano tzw. „krzyżak”, co umożliwi łatwe wybieranie kierunków ukośnych. Dodatkowo przycisk „share”, na wzór rozwiązania znanego chociażby z PS4. Urządzenie jest też nieco mniejsze.

Triggery ponownie obsłużą wibracje, a całe urządzenie otrzymało funkcję haptycznego sprzężenia zwrotnego. Kontrolera od Xbox Series X można używać również na Xbox One X, a starszej wersji pada na nowej konsoli.

Dzięki wstecznej kompatybilności i obsłudze abonamentu GamePass, Xbox Series X zapewni dostęp do czterech generacji gier. Dodatkowo wszystkie akcesoria do Xbox One X zadziałają również z nową konsolą.

Koncern z Redmond nie zmienia dotychczasowych planów, nowy Xbox zadebiutuje w okresie świątecznym 2020 roku. Na pełną prezentację konsoli, a także ujawnienie gier i ceny, musimy poczekać do E3 2020.

Źródło: GameSpot, Microsoft

Następnie: Xbox Series X - Microsoft wyjaśnia nietypowy wygląd

Reklama

Skocz do komentarzy (13)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (13)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami