Marco van Basten usunięty z FIFA 20 po użyciu przez piłkarza nazistowskiego pozdrowienia

Na antenie telewizji.

EA Sports poinformowało o usunięciu z gry FIFA 20 piłkarza Marco van Bastena. To reakcja na użycie przez Holendra nazistowskiego pozdrowienia na antenie kanału sportowego.

Legendarny sportowiec jako ekspert stacji Fox Sports był obecny w studiu telewizyjnym przed rozegranym w ubiegłym tygodniu meczem Ajaxu Amsterdam z klubem Heracles Almelo. Pod koniec wywiadu z niemieckim trenerem drugiej z drużyn były reprezentant Holandii wypowiedział słowa „sieg heil”, które są zwrotem stosowanym przez Nazistów.

„Jesteśmy świadomi niedawnego komentarza Marco van Bastena. Oczekujemy, że nasze zaangażowanie na rzecz równości i różnorodności zostanie utrzymane w całej grze. W związku z tym zawieszamy zawodnika” - napisano w informacji wyświetlonej po uruchomieniu FIFA 20.

fifa_20_marco_usuniety
Marco van Basten w FIFA 20

Warto zaznaczyć, że choć Holender nie jest już aktywnym piłkarzem, pojawił się w najnowszej odsłonie sportowego cyklu jako jedna z ikon w trybie Ultimate Team. Decyzja EA Sports oznacza, że zniknął z produkcji, choć nie jest jasne, czy na stałe.

Van Bastena ukarało też Fox Sports. Władze telewizji na tydzień zawiesili swojego eksperta i przekazali pensję byłego napastnika Milanu na rzecz Holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojny, odpowiedzialnego za zwiększanie świadomości o konflikcie zbrojnym.

fifa_20_komunikat
Komunikat o usunięciu van Bastena z FIFA 20

Sam emerytowany sportowiec dosyć szybko przeprosił za swoją wypowiedź. Legendarny gracz jeszcze w przerwie wspomnianego pojedynku pomiędzy Ajaxem Amsterdam a Heraclesem Almelo przyznał, że żart nie był na miejscu.

Nazistowskie pozdrowienia wywołało kontrowersje, zwłaszcza, ze względu na okoliczności. Meczom poprzedniej kolejki Eredivisie towarzyszyły nawoływania do walki z rasizmem, a spotkania rozpoczynały się od minuty ciszy, w ramach której nie grano przez 60 sekund od pierwszego gwizdka.

Zobacz: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

W ten sposób zareagowano na zachowanie kibiców drugoligowego zespołu FC Den Bosch - fani klubu obrażali Ahmada Mendesa, czyli czarnoskórego zawodnika drużyny SBV Excelsior.

Źródło: US Gamer

Następnie: PlayStation z rekordem Guinnessa za najlepiej sprzedające się konsole stacjonarne w historii

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami