CD Projekt warty więcej niż cztery największe spółki energetyczne razem wzięte

Twórcy Wiedźmina cenniejsi niż PGE, Energa, Enea i Tauron.

Grupa CD Projekt jest warta nieco więcej niż cztery największe spółki z polskiego sektora energetycznego razem wzięte.

Podczas giełdowej sesji z piątku, 22 listopada warszawska spółka była wyceniana na 25,57 miliardów złotych. To kwota przewyższająca łączną kapitalizację firm PGE, Energa, Enea i Tauron - ta wynosiła wczoraj 25,45 miliardów złotych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że CD Projekt osiągnął wspomniany poziom w dosyć krótkim czasie, ponieważ sześć lat temu za całą grupę trzeba było zapłacić jedynie 1,5 miliarda złotych. Sukces zawdzięcza oczywiście bardzo dobrym wynikom sprzedażowym Wiedźmina 3.

cyber_wartosc
Wartość CD Projektu może wzrosnąć po premierze Cyberpunk 2077

Z drugiej strony, w tym samym czasie suma wartości czterech największych spółek energetycznych znacznie spadła. Dziennikarz serwisu Bankier zwraca uwagę, że w 2015 roku łączna kapitalizacja PGE, Energi, Tauronu i Enei wynosiła 60 mld zł. Cena akcji pierwszych trzech jest aktualnie najniższa w historii.

Obecnie CD Projekt jest siódmą największą krajową firmą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod względem wyceny wyprzedza między innymi KGHM (18,08 mld zł), ING (24,97 mld zł) i Lotos (16,13 mld zł), a niewiele ustępuje PGNiG (26,88 mld zł) i bankowi Pekao (27,40 mld zł).

wiedzmin3_cdp_wartosc
Na razie głównym źródłem przychodów CD Projektu jest Wiedźmin 3

Sama grupa notuje dobre wyniki finansowe. W zaprezentowanym wczoraj raporcie ujawniono, że w trzecim kwartale bieżącego roku przychody wyniosły blisko 93 miliony złotych, czyli o 38 proc. więcej niż 12 miesięcy temu - rezultat przełożył się na około 15 mln zł zysków. To zasługa sprzedaży Wiedźmina 3, w tym w wersji Switch.

CD Projekt S.A. to notowana na warszawskiej giełdzie grupa kapitałowa. W skład firmy wchodzi odpowiedzialne za wspomniane Cyberpunk 2077 i serię o przygodach Geralta studio CD Projekt Red oraz uruchomiona w 2008 roku platforma GOG.com.

Źródło: Bankier

Następnie: Death Stranding jako gra na PlayStation 1 - gameplay w stylu retro w materiale fanki

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Xbox Series X/S podbija Japonię

W porównaniu do Xbox One.

Nieoficjalnie: Intel Core i5-12600 sprawia problemy benchmarkom

Programy nie radzą sobie z hybrydową konstrukcją CPU.

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami