Star Wars Jedi: Upadły Zakon - walka, atak, obrona, bloki, uniki, odbijanie strzałów, korzystanie z mocy

Taktyka prowadzenia starć z przeciwnikami.

Prowadzenie starć z przeciwnikami jest jednym z głównych elementów rozgrywki w Star Wars Jedi: Fallen Order. Podczas potyczek należy stale pamiętać o trzech ważnych parametrach, czyli zdrowiu, wytrzymałości i mocy.

Ponadto warto poznać słabe strony wrogów, dzięki czemu możemy do pojedynków przygotować się lepiej pod kątem taktycznym.

w001

Podstawy atak (1) - główną bronią w grze jest miecz świetlny. Potężna broń, z której można korzystać jednak tylko na bliskim dystansie (chyba, że z czasem rozwiniemy umiejętność rzutu). Podstawowym atakiem jest cięcie, jednak oprócz niego możesz wyprowadzać inne ciosy (m.in. atak z góry lub szarżę), o ile rozwiniesz je w drzewku umiejętności.

Kiedy wyprowadzać ataki? Najlepiej w momentach, gdy przeciwnicy się odsłonią i od razu będziesz w stanie ich trafić. Wymaga to nieco wprawy i umiejętnego czekania w obronie na odpowiedni moment, zwłaszcza na wyższych poziomach trudności.

w002

Druga możliwość to wyprowadzanie serii ataków, których celem jest pozbycie przeciwników paska wytrzymałości (2), przez co sami się odsłonią. Należy jednak pamiętać, że jest to dość czasochłonne (niektórzy wrogowie posiadają sporo wytrzymałości), a w tym czasie stajemy się podatni na wrogie ataki. Dlatego z tej taktyki warto korzystać, jeśli wokół nie ma zbyt wielu wrogów.

w003

Blokowanie (3) - jest podstawowym sposobem obrony. Podczas walki, zwłaszcza z większą ilością wrogów oraz silniejszymi przeciwnikami, dobrze jest jak najczęściej korzystać z tej możliwości. Dzięki niej będziesz w stanie odeprzeć ataki konkretnych rywali oraz ciosy innych wrogów, które mogą padać z różnych kierunków.

Należy przy tym pamiętać, że blokowanie nie zawsze jest w stanie zniwelować wszystkie wrogie ataki. Czasami dotrą one do bohatera, przez co straci część życia, ale znacznie mniejszą niż w przypadku braku blokownia.

Trzeba również mieć na uwadze, że nie można blokować ciosów w nieskończoność. Jeśli wskaźnik wytrzymałości spadnie do zera, to bohater utraci chwilowo taką możliwość. Dlatego ważne jest pozostawanie w ruchu i korzystanie z innych form obrony.

w004

Parowanie (4) - nieco podobne do blokowania, ale wymagające lepszego wyczucia i dające większe możliwości. Aby wykonać parowanie należy wcisnąć klawisz bloku w momencie, gdy cios przeciwnika ma dotrzeć do bohatera. Jeśli wykonamy to w odpowiednim czasie, to pozbędziemy rywala paska wytrzymałości i uzyskamy możliwość przeprowadzenia kontrataku.

Pamiętaj jednak, że spóźnione parowanie sprawi, że bohater sam odkryje się na wrogie ataki.

w005

Kontratak (5) - pozwala błyskawicznie wyeliminować lub znacznie osłabić przeciwnika. Aby je wykonać skorzystaj z opisanego powyżej parowania, po czym szybko wciśnij przycisk ataku, dzięki czemu bohater wyprowadzi zabójcze cięcie.

w006

Odbijanie strzałów (6) - bohater już od początku zabawy może korzystać z miecza świetlnego w celu obrony przed ostrzałem z blasterów. Jeśli przytrzymasz blok, to Cal będzie bronił się przed atakami. Jeśli natomiast wciśniesz klawisz obrony w odpowiednim momencie, tuż przed trafieniem pocisku, to bohater go odbije prosto do strzelającego. Jest to bardzo efektywna metoda ich eliminowania.

w007

Unik / przewrót (7) - bardzo ważna zdolność defensywna, świetnie uzupełniająca blokowanie i parowanie. Wciśnięcie klawisza uniku i kierunku sprawi, że bohater wykona mały krok, co umożliwi na przykład obejście rywala i możliwość zaatakowania go z innej strony.

Druga możliwość, to dwukrotne wciśnięcie klawisza uniku. W ten sposób wykonasz przewrót, który nadaje się świetnie do unikania ataków wręcz oraz ataków dystansowanych. Pozwala też szybko wydostać się z okrążenia przez rywali.

Należy przy tym pamiętać, że dobre opanowanie powyższych technik wymaga wprawy. Wykonywanie ich w niewłaściwych momentach spowoduje, że rywale z łatwością będą zadawać Calowi obrażenia.

w008

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że wykonanie uniku lub przewrotu jest jedyną możliwością (chyba, że zaatakujesz ich wcześniej) obrony przed specjalnymi atakami wrogów, kiedy ci zaczynają świecić na czerwono (8).

w009

Ataki z powietrza (9) - w wielu przypadkach zdarzy się, że Cal będzie znajdował się na podwyższeniu. Jeśli w dole znajdują się wrogowie, to możesz na nich zeskoczyć i, kiedy pojawi się ikona ataku, zaatakować. W przypadku słabszych rywali taki atak na ogół kończy się śmiercią, a potężniejsi otrzymają poważne obrażenia.

w010

Korzystanie z mocy (10) - oprócz korzystania z miecza świetlnego dobrym pomysłem jest wspomaganie się w trakcie walki mocą. Początkowo Cal dysponuje jedynie spowolnieniem, które jednak może zapewnić już sporą przewagę. Z czasem otrzymasz nowe moce, dzięki czemu będziesz w stanie na przykład spychać wrogów w przepaście lub przyciągać ich do siebie i błyskawicznie eliminować.

Należy pamiętać, że korzystanie z mocy wyczerpuje pasek mocy, który ładuje się w trakcie atakowania rywali i przyjmowania ciosów.

Wskazówka taktyczna - w wielu przypadkach będziesz walczył z różnymi rodzajami wrogów, których można podzielić na dwa główne typy - strzelców i walczących wręcz. W miarę możliwości staraj się w pierwszej kolejności eliminować rywali strzelających, a potem rozpoczynaj walkę wręcz. Nie dawaj się przy tym okrążyć rywalom, ponieważ staniesz się podatny na ataki. Staraj się pozostawać w ruchu, korzystaj z bloków i uników i czekaj na dogodny moment na wyprowadzenie ciosy.

Następnie: Star Wars Jedi: Upadły Zakon - zapisywanie gry, punkty medytacji, rozwijanie bohatera

Spis treści: Star Wars Jedi: Upadły Zakon - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Star Wars Jedi: Upadły Zakon - zwiększenie liczby żyć, złote skrzynie, więcej stymów

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami