Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Outer Worlds - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, zadania główne, poboczne i towarzyszy, mechanika, ważne wybory i decyzje, mapy.

Witamy w solucji i poradniku The Outer Worlds, w którym znajdziecie informacje przydatne na każdym etapie gry - począwszy od tworzenia postaci i jej rozwoju po mechaniki związane z rozgrywką.

W niniejszej publikacji zamieściliśmy także szczegółowy opis wszystkich misji głównych oraz zadań dodatkowych. Co więcej, w poradniku zawarliśmy wskazówki dotyczące ważnych wyborów i decyzji, które należy podjąć podczas gry.


Poradnik i wskazówki do The Outer Worlds

Poniżej znajdziecie porady i wskazówki ułatwiające zrozumienie mechanik zastosowanych w The Outer Worlds. Warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do gry. Jeśli chcesz przejść do strony o wybranym zagadnieniu, kliknij w odpowiedni odnośnik z poniższej listy.

Podstawy i mechanika

  • Interfejs i oznaczenia na ekranie (na dole strony)
  • Odpoczynek, zmiana czasu (na dole strony)
  • Szybka podróż (na dole strony)

Opis przejścia: misje główne

Początek

Ścieżka Phineasa Wellesa

Ścieżka Rady (Sophi Akande)

Zakończenie

Zadania poboczne

Szmaragdowa Dolina (Terra 2)

Pionier i Zawodny

Ogrody w Rozarium (Terra 2)

Monarch

Bizancjum

Zadania towarzyszy

Zadania frakcji


Mapy

Poniżej znajdziesz mapy najważniejszych lokacji i regionów w The Outer Worlds, na których zamieściliśmy położenie najważniejszych postaci, budynków i ważnych miejsc.


Porady ogólne do The Outer Worlds

- The Outer Worlds to gra RPG nastawiona na eksploatacje świata. Dlatego warto bacznie rozglądać się po lokacji, w której przebywasz. Często znajdziesz w nich cenny i wartościowy sprzęt (np. broń, pancerz czy amunicję). Przedmioty pochowane są w skrzyniach, kufrach i innych pojemnikach. Niektóre skrzynki są zamknięte. W takim przypadku przyda się umiejętność otwierania zamków.

- The Outer Worlds to „pełnokrwista” gra RGP. Znaczy to, że tytuł ten zawiera niemalże wszystkie elementy gry fabularnej, takie jak rozwój postaci, rozmowy z NPC i przede wszystkim wybory, które należy podejmować podczas rozgrywki, a które mają swoje konsekwencje. Dlatego warto przemyśleć swoje decyzje, gdyż nierzadko będą miały odzwierciedlenie w dalszym etapie gry. W naszym poradniku , przy opisie zadań, znajdziesz informacje, dzięki którym poznasz następstwa decyzji, a tym samym pomogą dokonać odpowiedni wybór.

- Co więcej, niektóre zadania możesz wykonać na kilka sposobów. Ewentualne konflikty możesz zażegnać za pomocą rozmowy, nie wyciągając nawet broni. Wszystko zależy, jak poprowadzisz dialog i na jakim poziomie posiadasz umiejętności personalne. Oprócz tego, w niektórych misjach, możesz skorzystać ze zdolności otwierania zamków czy hakowania, co otworzy ci nowe możliwości zakończenia questów.

- Na początku gry, podczas tworzenia nowej postaci, zastanów się nad statystykami swojej postaci i w jakim kierunku chciałbyś ją rozwijać. Będzie miało to niebagatelne znaczenie podczas rozgrywki. Czy chciałbyś rozwiązywać problemy za pomocą dyskusji z NPC, czy raczej wolisz rozwiązania siłowe? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć uniwersalną postać, o wyważonych statystykach, dzięki którym, co prawda, nie będziesz ani mistrzem dyplomacji, ani najlepszym wojownikiem, ale częściej będziesz mógł dokonywać wyborów.

- Podczas rozgrywki możesz liczyć na wsparcie towarzyszy, których można dołączyć do drużyny w trakcie gry. Kompani nie tylko asystują głównemu bohaterowi w walce, ale także - dzięki swoim zdolnościom i atutom - mogą podnieść jego umiejętności. Dlatego warto przyłączyć do zespołu postacie, które mogą zostać twoim współtowarzyszami.

- Uważaj, gdzie stąpasz! Na ziemi, w niektórych miejscach, rozłożone są miny, które po aktywacji zranią cię i nierzadko nałożą na twoją postać negatywny efekt (np. oszołomienie). Gdy zauważysz minę, omiń ją lub zniszcz ją z broni palnej, zachowując odpowiedni dystans.

- W grze występują dwa rodzaje punktów handlowych, w których można kupić lub sprzedać zbędne przedmioty i śmieci. Niektórzy NPC (postanie niezależne) mogą z tobą handlować. Szukaj ich głównie w miastach i innych skupiskach ludzkich. Istnieją również automaty, w postaci metalowych budek, które spełniają tę samą rolę co ludzcy handlarze.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

Poniżej opisujemy ikony i pola, jakie pojawiają się na głównym ekranie gry.

  • Pasek zdrowia (1) - informacja graficzna o poziomie życia postaci. Jeśli spadnie do zera, bohater umrze.
  • Pasek taktycznego spowolnienia czasu (2) - więcej na temat znajdziesz na stronie: The Outer Worlds - walka: taktyczne spowolnienie czasu (TSC).
  • Poziom postaci i pasek doświadczenia (3) - liczba po lewej stronie informuje o aktualnym poziomie postaci, a pasek po prawej pokazuje, ile jeszcze brakuje do zdobycia kolejnego poziomu doświadczenia.
  • Inhalator ratowniczy / Taktyczne spowolnienie czasu / Unik (4) - ikony informują, pod jakim przyciskiem znajdują się wymienione funkcje.
  • Kompas (5) - pokazuje kierunki świata, położenie przeciwników i towarzyszy, aktualny cel zadania. Poniżej znajduje się nazwa lokacji, w której aktualnie przebywasz.
  • Nazwa i cel zadania (6) - pojawianie się tego okna można zmienić w menu ustawień.
  • Towarzysze (7) - informacja o tym, jakich kompanów dołączyłeś do drużyny, wraz z ich paskami zdrowia.
  • Menu rozkazów towarzyszy (8) - za pomocą przycisków wydajemy komendy podwładnym.
  • Stan bron i pancerza (9) - jeśli pojawi się ikona broni i/lub pancerza, to informacja dla ciebie, że ekwipunek wymaga naprawy.
  • Amunicja (10) - liczba nabojów w magazynku / liczba dostępnej amunicji.
  • Komunikaty (11) - w tym miejscu pojawiają się informacje związane z aktualną rozgrywką (np. informacja o nowo odkrytej lokacji, punktach doświadczenia zdobytych za wykonanie zadania lub zabicie przeciwnika, samouczki).

Odpoczynek, zmiana czasu

Podczas przemierzania świata The Outer Worlds często natkniesz się na miejsca do spania w postaci łóżek lub śpiworów. Aktywując je, może przespać się od 6 do 12 godzin. W tym czasie pasek zdrowia głównego bohatera uzupełni się do maksymalnego poziomu.

Niestety, nie masz możliwości wyboru godziny lub pory, w której się obudzisz. Co gorsza, nie widzimy również aktualnej godziny. W związku z tym, jeśli zależy ci, aby przeczekać noc lub dzień, musisz wybrać orientacyjny czas, po którym nastanie żądana pora dnia.


Szybka podróż

Szybka podróż dostępna jest niemalże od początku gry. Aby przenieść się do danej lokalizacji, najpierw trzeba ją odkryć, czyli dotrzeć do niej pieszo. Wówczas na mapie pojawi się charakterystyczna niebieska ikona kompasu.

Jeśli chcesz przedostać się do danego punktu, wystarczy przejść do menu mapy i wybrać na niej lokalizację oznaczoną niebieską ikoną kompasu, a następnie potwierdzić wybór. Po chwili przeniesiesz się do danej lokalizacji.

Szybka podróż nie zawsze jest dostępna. Czasami, gdy znajdujesz się we wnętrzu budynku, musisz najpierw wyjść na zewnątrz, aby skorzystać z szybkiego przemieszczania się.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

The Outer Worlds

PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Guide Editor

Marcin jest koordynatorem działu poradników.
Komentarze