Pokémon Go Shinies - jak złapać Shiny Magikarp i Red Gyarados

Czy „błyszczące” pokemony są lepsze? Jak je zdobyć? Wszystko o łapaniu Pokémonów Shiny.

Pokémony Shiny zawitały do Pokémon GO w 2017 roku. Pionierami zostali Shiny Magikarp oraz jego groźniejsza ewolucja, czyli Red Gyardos. Od tamtej chwili gra wzbogaciła się o całą gromadę kolorowych wariantów Pokémonów. Są niezwykle rzadkie i bardzo pożądane przez graczy. Jak je złapać?

Pokémony Shiny - czym są i czy są lepsze od innych

Te najrzadsze i wydawałoby się, że najpotężniejsze wersje Pokémonów w rzeczywistości różnią się od pozostałych tylko i wyłącznie umaszczeniem. Ich statystki nie odbiegają jednak w żaden sposób od normy. Może się nawet zdarzyć, że świeżo zdobyty stworek będzie słabszy od innych. Indywidualne Wartości (IV) każdego Pokémona, podobnie jak w poprzednich grach z serii, są generowane losowo.

001
Różnica pomiędzy Pokémonami Shiny a zwykłymi jest czysto kosmetyczna (źródło: Reddit, user skinnysnorlaz)

Shiny Magikarp, Red Gyarados, Black Charizard i inne - jak je złapać?

Zdobywanie błyszczących Pokémonów stanowi jedno z największych wyzwań. Twórcy Pokémon GO przewidzieli kilka sposobów na ich zdobycie:

1. Polowanie w dziczy - To najpowszechniejsza i zarazem najtrudniejsza z dostępnych metod. Podczas każdego spotkania z Pokémonami w dziczy istnieje niewielka szansa na to, że trafimy akurat na okaz z alternatywnym ubarwieniem. O tym, czy mamy do czynienia z Pokémonem typu Shiny, jesteśmy w stanie stwierdzić dopiero wtedy, gdy podejmiemy próbę złapania go.

Przy takim rozwiązaniu, jedyną możliwością jest uzbrojenie się w cierpliwość i odpowiednie zasoby, a więc najskuteczniejsze wersje Poké Balli oraz wszelkie wspomagacze. Jeżeli jesteśmy gotowi, nie pozostaje nic innego, jak atakowanie każdego napotkanego Pokémona.

Nie musimy udawać się w żadne egzotyczne lub niedostępne miejsca. Pokémony Shiny występują w tych samych lokacjach, co zwyczajne okazy. Jeżeli po głowie chodzi nam przykładowo Shiny Magikarp, powinniśmy udać się w okolice zbiorników wodnych, rzek, bagien lub parków.

Według luźnych szacunków graczy Shiny trafia się w dziczy raz na około 450 spotkań.

2. Plądrowanie gniazd - Jeżeli szukamy konkretnego stwora lub określonego rodzaju cukierków niezbędnych do ewolucji, rozglądamy się za Nestami. To gniazda, które pojawiają się w określonych miejscach przez ograniczony czas. Główną cechą Nestów jest zwiększona częstotliwość występowania na tym obszarze wybranych gatunków Pokémonów. Jeżeli uda nam się trafić na gniazdo tego Pokémona, którego szukamy, oszczędzimy sobie długich spacerów lub oczekiwania w innych miejscach.

003
Legendarne raidy zapewniają największe prawdopodobieństwo spotkania Pokémonów Shiny.

Trzeba pamiętać o tym, że gniazdujące Pokémony co tydzień migrują w inne miejsca. Nesty nie są łatwe do namierzenia podczas rozgrywki. Zazwyczaj można na nie trafiać tam, gdzie zauważymy nadzwyczaj duże skupiska stworzeń.

3. Uczestniczenie w Gym Raids - Dwa lata temu w Pokémon GO pojawiła się możliwość brania udziału w wieloosobowych raidach. Pośród nagród za walkę ramię w ramię nawet z uczestnikami innych drużyn znalazła się możliwość podjęcia próby złapania bossa raidu, czyli wyjątkowo silnego Pokémona.

W trakcie walki o nagrodę główną raidu nie ma możliwości korzystania z własnych Poké Balli. Gracz otrzymuje uzależnioną od skuteczności swojej drużyny ilość Premier Balli. Dozwolone są za to wspomagacze, takie jak Golden Razz Berries, czyli owoce znacznie zmniejszające szansę na ucieczkę obranego na cel Pokémona.

4. Wykonywanie zadań Field Research - Zadania to jeden z łatwiejszych sposobów na złapanie Pokémonów Shiny. W zasadzie są to swego rodzaju osiągnięcia, cele, które zaliczamy podczas normalnej gry.

Za spełnienie określonych warunków, gra oferuje spotkania z rzadkimi Pokémonami, wśród których mogą trafić się też i Shiny. Przykładowo Magikarp zostaje rzucony pod nogi każdego gracza, któremu uda się złapać 10 dowolnych stworków.

002a
002b
Wszystkie Pokémony Shiny dostępne obecnie w Pokemon GO (źródło: pogoitalianleague.com/shiny)

5. Wykluwanie jaj - Ta metoda jest wyjątkowo efektywna. Statystycznie z jednego na 50 jaj powinien wykluć się błyszczący okaz. Aby doprowadzić do wyklucia się Pokémona ze znalezionego jaja, wystarczy umieścić je w inkubatorze i przespacerować odpowiedni dystans.

6. Ewolucje - Oprócz nielicznych wyjątków, lśniące Pokémony po ewolucji nie występują w naturze. W praktyce oznacza to tyle, że w dziczy możemy złapać tylko i wyłącznie ich podstawowe formy.

Przykładem może być Red Gyarados. Abyśmy mogli go zdobyć, w nasze ręce najpierw musi wpaść Shiny Magikarp, a następnie musimy samodzielnie doprowadzić do jego ewolucji. Do realizacji tego planu potrzebujemy odpowiedniej ilości cukierków (Candy) oraz gwiezdnego pyłu (Stardust). Te zasoby zdobywamy między innymi za łapanie Pokémonów konkretnego rodzaju.

7. Uczestniczenie w Community Days i innych eventach - Dni Społeczności Pokémon GO to wyjątkowa okazja na pokémonowe polowanie. Podczas tych wydarzeń przez określony czas zwiększana jest częstotliwość występowania stworów danego gatunku. Zazwyczaj tym samym rośnie szansa na złapanie Shiny.

Od czasu do czasu organizowane są także inne wydarzenia, podczas których można zdobyć unikatowe nagrody. Najczęściej tymi nagrodami jest możliwość rzucenia wyzwania tym najrzadszym Pokémonom, z których wiele doczekało się własnych błyszczących odmian.

8. Wymiana - Nie licząc mitycznych Pokémonów, wszystkie pozostałe można wymieniać z innymi graczami dzięki funkcji handlu. Stwory legendarne i błyszczące również podlegają tej możliwości, jednak na specjalnych zasadach. Najważniejszą z nich jest ograniczenie do jednej transakcji dziennie.

002c
002d
Wszystkie Pokémony Shiny dostępne obecnie w Pokemon GO (źródło: pogoitalianleague.com/shiny)

Łapanie Pokémonów Shiny w dziczy - wskazówki i porady

Łapanie wyjątkowych Pokémonów podczas zwyczajnych spacerów nie należy do najłatwiejszych zadań. W rzeczywistości to najtrudniejsza z dostępnych możliwości. Musimy także pamiętać, że samo spotkanie to nie wszystko. Pokémona trzeba jeszcze złapać. To akurat nie jest trudniejsze od łapania zwyczajnych okazów, a te jednak mogą występować w silniejszych lub słabszych wersjach. Jeżeli trafimy na naprawdę silnego, perspektywa złapania go odpowiednio zmaleje.

Zanim wyruszymy na wyprawę, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto zapamiętać kilka zasad:

  • Zawsze podkręcaj - Mistrzostwo w rzucaniu Poké Ballami to bardzo opłacalna sztuka. Podkręcanie rzuconej kuli za każdym razem zapewnia bonus 1.7x do szansy złapania Pokémona.
  • Wymaksuj swoje medale - Podnoszenie poziomu medali zapewnia stały bonus zwiększający szanse na złapanie konkretnych rodzajów Pokémonów. Premia nie jest wysoka, ale nie wymaga poświęcania żadnych dodatkowych zasobów.
  • Nie ryzykuj - Podczas rzutu Poké Ballem celuj w najmniejszy punkt, w jaki możesz trafić za każdym razem. Lepszy niewielki bonus niż pudło. Dodatkowy mnożnik w tym wypadku również nie wymaga żadnych zasobów, a różnica i tak jest odczuwalna.
  • Używaj jagód - Razz Berries i Golden Raz Berries to jagódki, które pomogą udobruchać Pokémony. Rzucając nimi, nie można spudłować, a ich właściwości polegają na zredukowaniu szansy na ucieczkę łapanego przez nas stwora.
  • Korzystaj z najlepszych kul - Great Balle i Ultra Balle to perspektywa udanego polowania. Rzut Great Ballem zapewnia dodatkowe 1.5x, a Ultra Ballem 2x szansy na sukces.
  • Kombinuj - łącz wszystkie powyższe zasady, by uzyskać najwyższy mnożnik, a co za tym idzie, najwyższą szansę na złapanie wybranego Pokémona.

Spis treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami