Pokémon Go - drugi silny atak (Charge Move), jak zdobyć i używać Fast i Charge TM

Wszystko o ciosach.

W tym poradniku omawiamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące ataków w Pokemon Go. Od czasu premiery gry wiele się pozmieniało, szczególnie po wprowadzeniu potyczek PvP, więc przeprowadzimy cię przez kluczowe pojęcia.

Dowiesz się tutaj, jak zdobyć drugi charge move (silny atak), jak działają Fast TM i Charge TM oraz jak je otrzymać, a także jak wybierać ataki na podstawie DPS, czyli obrażeń zadawanych na sekundę.

Jak zdobyć drugi silny atak (charge move) w Pokémon Go

Posiadanie drugiego silnego ataku jest możliwe od czasu wdrożenia do gry walk między trenerami (PvP) - pod koniec 2018 roku.

Zdobycie drugiego charge move jest dość proste, choć wymaga zdobycia określonych zasobów.

Procedura wygląda następująco: wejdź do schowka z Pokemonami, wybierz podpiecznego, a obok ataków zobaczysz opcję „New Attack” - z kosztem w Stardust i Candy obok. Po prostu wybierz ten przycisk, a potem potwierdź decyzję.

Drugi charge move może być używany również w Gymach i Raidach.

Koszt potrzebny do wykupienia jest inny w zależności od Pokemona, ale wygląda na to, że są cztery progi:

 • 10000 Stardust i 25 Candy
 • 50000 Stardust i 50 Candy
 • 75000 Stardust i 75 Candy
 • 100000 Stardust i 100 Candy

Nie mogą to być oczywiście jakiekolwiek cukierki, tylko Candy konkretnego Pokemona.

Nie jest do końca jasne, co wpływa na umieszczenie w konkretnym progu, ale wygląda na to, że chodzi o dystans, który dany Pokemon potrzebuje do wygenerowania cukierka jako Buddy. Pokemony, które potrzebują tylko jednego kilometra, są w progu z 10 tysiącami Stardust, a ostatni poziom to stworki, z którymi musimy się przejść aż 20 kilometrów.

Czym jest Fast TM i Charge TM

TMs

TM to przedmioty wdrożone do gry razem z aktualizacją z Raidami. Pozwalają ci zmienić ataki twoich Pokemonów - lub ściślej mówiąc: wylosować. Nie masz bowiem wpływu na to, co zostanie wybrane.

Po użyciu TM na Pokemonie, gra wylosuje mu jeden nowy ruch - w zależności od tego, czy wybrałeś Fast, czy Charge TM. Masz gwarantowane, że gra wylosuje ci inny ruch niż posiada Pokemon, ale będzie się on oczywiście znajdował w puli ataków dostępnych dla danego stworka. Weedle nie nauczy się więc Hyper Beam.

Jak zdobyć TM w Pokémon Go

Jedynym słusznym sposobem na zdobycie obu rodzajów TM jest uczestniczenie w Raidach. Po walce zawsze masz szansę na zdobycie tego przedmiotu, ale musisz wiedzieć, że ta szansa jest niewielka, więc TM zdobywa się bardzo rzadko. Dlatego tak ważne jest, aby używać tych przedmiotów mądrze.

TM są też czasami nagrodami w zadaniach typu Field Research i Special Research, ale nie jest to zbyt szybki sposób. Jeśli chcesz zawsze mieć zapas TM, Raidy to jedyne słuszne wyjście.

Rekomendujemy zachowanie TM na najsilniejszego Pokemona, jakiego masz w kolekcji - takiego, którego zamierzasz często używać i który ma wysokie IV.

Wybieranie najsilniejszego ataku - DPS i inne czynniki

Duża aktualizacja z walkami PvP zmieniła sporo w Pokemon Go. Trudno teraz wskazać jednoznacznie najlepsze ciosy, bo ataki działają inaczej w Gymach i Raidach, a inaczej w potyczkach między żywymi trenerami.

 • DPS (obrażenia na sekundę) tego samego ciosu różni się między trybem PvP a walką w Raidach. Zmiany są podyktowane zachowaniem balansu.
 • Efektywność typu jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Musisz postarać się, aby twój Pokemon zadwał ciosy Effective, Super Effective lub Double Effective jak największej liczbie przeciwników. Przy wybieraniu drugiego charge move, postaraj się, abyś uzyskał poniższe kombinacje. To połączenia, które jest w stanie odeprzeć tylko kilka Pokemonów w grze:
  • Fire i Dragon
  • Ice i Electric
  • Rock i Ground
  • Ghost i Fighting
  • Dark i Fairy
  • Ghost i Fairy
 • Pokemony, które złapałeś przed aktualizacją, zachowają swoje stare ciosy - chyba że je ewoluujesz.
 • Kiedy cios, którego używasz, ma ten sam typ co twój Pokemon, jego siła jest mnożona przez 1,2.
 • Kolejna ważna kwestia to pogoda, która w konkretnych warunkach zwiększa siłę ataku o 1,2. Zobacz nasz poradnik o pogodzie, by poznać szczegóły.
 • Do efektywności wlicza się też oczywiście atrybut Ataku twojego podopiecznego.
 • Niektóre ataki są lepsze do obrony Gyma niż ataku, jako że obrona jest zautomatyzowana. Gra używa wtedy szybkiego ataku co dwie sekundy, a specjalnego tak szybko, jak to tylko możliwe, niezależnie od jego siły. Oznacza to, że np. atak Confusion jest doskonałym ciosem do obrony.
 • We wczesnych wersjach gry, niektóre Specjalne ataki miały tak niską wartość DPS, że nie warto było ich używać, zastępując je ciosami Fast. Twórcy naprawili jednak ten błąd.

Następnie: Pokémon Go - Darkrai: słabe strony, jak kontrować, ataki

Spis treści: Pokémon GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Poprzednio: Pokémon Go - Pokémony typu Ghost: jak znaleźć, lista

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor  |  PrzemWan

Przemek nadzoruje nasz dział informacyjny oraz aktywnie wspiera inne sekcje serwisu. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami