FIFA 20 - Volta: wskazówki, podpowiedzi i taktyki

Skuteczny atak i obrona.

Znajdujesz się na stronie z poradami do trybu piłki ulicznej Volta w FIFA 20. To nowy wariant rozgrywki, który różni się nie tylko od standardowych meczów, ale nawet zapomnianej już nieco serii FIFA Street.

Z tego względu zebraliśmy wszystkie najważniejsze podpowiedzi dotyczące ataku i obrony w Volcie, byś mógł szybko zrozumieć, jak zwiększyć szanse na strzelenie bramek i dobrą defensywę.

FIFA 20 Volta - skuteczny atak

Pierwszą rzeczą, którą na pewno zauważysz - lub już zauważyłeś - grają w Voltę to fakt, jak trudno w tym trybie trafić do bramki. W meczach bez bramkarza twórcy wyłączyli asystę, żeby nie padało za dużo goli. Nie przejmuj się więc, że początkowo wszystkie twoje strzały lądują z dala od celu. Trzeba się do tego przyzwyczaić.

v1
 • Zauważ jednak, że asysta jest włączona, kiedy jesteś bardzo blisko bramki lub kiedy wypracujesz sobie sytuację sam na sam. To dodatkowa zachęta do omijania przeciwników i nie strzelania „na siłę” z połowy boiska, a tylko w sytuacji, kiedy faktycznie masz realną szansę.
 • Ponadto, gra wydaje się zwiększać celność strzału piłkarzowi, który dopiero wykonał sztuczkę - to mechanizm znany z serii FIFA Street.

Podobnie wygląda sytuacja w meczach z bramkarzem. Tutaj większość piłek będzie trafiała właśnie w niego, bo bramki są niezwykle małe.

 • W bramkarza możesz trafiać nawet w sytuacji sam na sam. Aby zwiększyć szansę na strzelenie gola, zalecamy w ostatniej chwili zmienić nieco kierunek biegu i użyć strzału finezyjnego (z przytrzymaniem R1/RB). Pomocne jest też przełożenie piłki na drugą nogę poprzez przetoczenie (przytrzymaj prawy analog w lewo lub prawo w stosunku do kierunku biegu).
v2

Volta polega częściowo na zabawie piłką, ale sztuczki nie są tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. Musisz pojąć podstawy systemu, by skutecznie go używać.

Kiedy korzystasz z automatycznego systemu wykonywania sztuczek, dobrze dobierz kierunek wyjściowy. Nigdy nie celuj w przeciwnika, bo wbrew pozorom bardzo łatwo jest odebrać piłkę graczowi wykonującemu trik.

Zalecamy też nauczenie się kilku najskuteczniejszych sztuczek na pamięć. Zdecydowanie polecamy ruletkę i przełożenie piłki. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika ze wszystkimi sztuczkami.

W Volta Football niezwykle skuteczną bronią są strzały „z pierwszej piłki”, czyli bez przyjęcia. Sztuczka jest dobrze znana miłośnikom rozgrywek online, nawet w standardowym trybie.

 • Czasami wystarczy wyczekać, aż nasz sojusznik ustawi się względnie blisko bramki i będzie odsłonięty, by podać mu piłkę i szybko wykończyć strzał. Gole padają nawet z teoretycznie nienaturalnych kątów - niemal we wszystkich przypadkach.
v3

Inne przydatne informacje dotyczące ofensywy:

 • Aby zadrwić z oponenta będąc przy piłce, naciśnij R1/RB (w defensywie należy nacisnąć przycisk sprintu, R2/RT). Musisz jednak stać w miejscu, by to wykonać.
 • Aby jeszcze bardziej ośmieszyć przeciwnika, możesz strzelić bramkę poprzez uklęknięcie przy piłce i popchnięcie jej głową do siatki. Aby to zrobić, przytrzymaj oba spusty (L2 + R2 / LT + RT) i przesuń prawy analog w prawo.
 • Nie zauważyliśmy, aby popisowe podania i dośrodkowania (wykonywane z przytrzymaniem L2/LT) zwiększały szansę na sukces. Stosuj je tylko - jak podpowiada nazwa - gdy chcesz się popisać.
 • Zastawianie się, przepychanki i gra ciałem (za pomocą L2/LT) jest niemal całkowicie nieskuteczna. Stosuj tylko w ostateczności, koniecznie ustawiając się plecami do oponenta i jak najszybciej szukając okazji do oddania piłki koledze.
 • Na większych boiskach dalekie dośrodkowania są bardzo skuteczne. Zwracaj uwagę na moment, w którym napastnik został sam po prawej stronie pola gry.
 • Nie wychodź bramkarzem z bramki za pomocą Trójkąta/Y. W Volcie niemal nigdy się to nie sprawdza.

FIFA 20 Volta - skuteczna obrona

Wbrew pozorom, efektywna defensywa jest w trybie Volta jeszcze ważniejsza niż w podstawowej rozgrywce - szczególnie że tak łatwo strzela się bramki z pierwszej piłki. Bardzo dużo graczy popełnia podstawowy błąd, lekceważąc rolę krycia zawodników.

Najważniejsza zasada to: nie gnaj do przodu w obronie i nie staraj się za wszelką cenę, jak najszybciej odebrać piłkę. W Volcie bardzo łatwo jest wyminąć nacierającego od przodu przeciwnika, nawet najprostszą sztuczką.

 • Używaj przycisku odebrania piłki tylko wtedy, gdy jesteś przekonany, że masz szansę na sukces. W przypadku nieudanego odbioru twój zawodnik zatrzyma się, przepuszczając atakującego piłkarza.
 • Zamiast tego, naucz się wykorzystywać tzw. dżokeja, czyli pozycji na ugiętych kolanach, którą uzyskujemy po przytrzymaniu L2/LT. W tym trybie automatycznie przejmujesz wszystkie bliskie piłki i znacznie lepiej zatrzymujesz nacierającego zawodnika.
v4

Zamiast podbiegać do zawodnika z piłką, staraj się przewidzieć, komu może ją podać i ustaw się na linii potencjalnego podania, wykorzystując dżokeja. Pomocny okaże się fakt, że w trybie dżokeja możesz też biegać, przytrzymując równocześnie dwa spusty, czyli L2/LT i R2/RT. Pozwala to błyskawicznie doskoczyć do odbiorcy piłki.

Nie zapominaj przy tym o kryciu bramki! Nigdy nie odsuwaj się od atakującego, który jest już blisko strzelenia gola. L2/LT doskonale blokuje strzały - do tego stopnia, że możesz wyjść zwycięsko z sytuacji jeden na jednego.

W trybie Volta nie ma wślizgów - na betonowych boiskach nie byłby to dobry pomysł. Naciskając Kwadrat/X, wykonasz natomiast ryzykowny odbiór - zawodnik wyciągnie nogę i wykona krok naprzód, przy okazji zatrzymując się. Nie polecamy korzystania z tego wariantu odbioru piłki, który równie jak tradycyjny łatwo jest skontrować.

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: FIFA 20 - Monety Volta: jak szybko zarabiać, najlepsze metody

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami