FIFA 20 - rzuty wolne: jak strzelić gola i podkręcać piłkę

Wszystkie metody i wskazówki.

Witaj w poradniku, który omawia wszystkie najważniejsze kwestie związane z rzutami wolnymi w FIFA 20. Nauczymy cię tutaj wszystkich metod wykonywania tego stałego fragmentu gry i podkręcania piłki na różne sposoby. Podpowiemy też, który wariant strzału jest najskuteczniejszy.

FIFA 20 wprowadza zupełnie nowy i odmienny system wykonywanie rzutów wolnych i karnych, więc nawet weterani serii muszą uczyć się tej sztuki na nowo.

Rzuty wolne w FIFA 20 - podstawy i przygotowanie do strzału

Aby zwiększyć szanse strzelenia gola, przed uderzeniem ustal, kto ma wykonywać rzut wolny. By otworzyć listę dostępnych piłkarzy, przytrzymaj R2/RT. Zwróć szczególną uwagę na atrybuty celności, siły i podkręcenia piłki.

w1

Przejdźmy teraz do pozycji piłkarza. W FIFA 19 sam mogłeś ustalać ustawienie zawodnika wykonującego rzut wolny, ale teraz twórcy przygotowali trzy ustalone odgórnie typy rozbiegu: domyślny, od przodu i boczny. Rodzaj nadbiegu możesz zmienić, wychylając prawy analog w lewo lub w prawo. Uważaj przy tym, by nie ruszyć drążka w dół, bo rozpoczniesz wykonywanie strzału.

Gdy jesteś gotowy do wykonania rzutu wolnego, wychyl lewy drążek tak, aby znacznik na bramce wskazywał miejsce, w które chcesz trafić. Teraz ustal siłę strzału - zablokuje to znacznik w miejscu, więc nie musisz już trzymać lewego analoga.

Im dłużej przytrzymasz przycisk strzału, tym mocniejszy, ale też bardziej niecelny będzie - możesz to zobaczyć po półprzezroczystym, białym okręgu wokół znacznika. Aby go zmniejszyć - a tym samym zwiększyć celność - postaraj się wykonać tzw. precyzyjny strzał, czyli ponownie naciśnij przycisk strzału w momencie, w którym stopa zawodnika dotyka piłki. To sztuczka znana miłośnikom poprzedniej odsłony serii.

Po ustaleniu siły strzału możesz też dodać do piłki rotację, czyli ją podkręcić. Szczegóły opisujemy w kolejnej sekcji.

FIFA 20 - jak podkręcać piłkę przy rzutach wolnych

Kiedy wybrałeś już cel i siłę strzału, masz teraz krótką chwilę na wybranie opcjonalnego podkręcenia piłki. Rotacji dodajesz przez konkretne ruchy prawym drążkiem - w górę i w dół oraz półokręgi w lewo i prawo.

  • Ważna informacja: ruchy muszą być bardzo precyzyjne. Jeżeli konkretne podkręcenie wymaga ruchu z góry na dół, staraj się nie wychylać analoga na boki.
  • Gdy ustalisz już rotację piłki, wskaźnik celu zmieni się nieco, przechylając się i pokazując kierunek, w którym będzie zmierzała piłka. W przypadku większości podkręconych strzałów musisz celować poza światło bramki.

Poniżej przedstawiamy sposoby, w jaki można podkręcić piłkę. Znajdziesz tu instrukcję i wskazówki.

Rotacja górna - piłka opadająca

Jak wykonać: przesuń drążek w dół, potem w górę, a następnie puść.

Wskazówki: przy takim typie strzału musisz oczywiście celować nad bramką - najlepiej powyżej muru, aby bramkarz nie miał szans dobiegnięcia do piłki. Jeśli chodzi o nadbieg, wybierz domyślny lub od przodu.

w2

Podkręcenie w lewo lub w prawo

Jak wykonać: przesuń drążek w dół, potem zrób półkole w górę (po lewej lub prawej krawędzi), a następnie puść.

Wskazówki: wariant lewo- lub prawostronny zależy oczywiście od dominującej nogi zawodnika. Leżeli jest to lewa noga, zrób półkole w lewo, i analogicznie w prawo dla prawej nogi. Ponownie musisz celować poza światłem bramki. Im szybciej wykonasz ruch półkola, tym mocniejsze będzie podkręcenie. Dla tego typu strzału wybierz nadbieg zwykły lub boczny.

Możesz też spróbować strzelić zewnętrzną częścią stopy. Wtedy w przypadku zawodnika lewonożnego musisz wychylić znacznik w prawą stronę i dodać rotacji ruchem po prawej krawędzi.

w3

„Opadający liść”, czyli piłka zmieniająca kierunek lotu

Jak wykonać: przesuń drążek w dół, potem w górę, a potem znowu w dół, a następnie puść.

Wskazówki: w prawdziwej piłce nożnej to najtrudniejszy strzał do obrony - piłka w powietrzu niespodziewanie zmienia kierunek lotu, a nawet „faluje”, dzięki temu, że piłkarz nie nadaje jej żadnej rotacji. Uważaj, by nie ruszyć analogiem w lewo lub w prawo, inaczej niepotrzebnie podkręcisz futbolówkę. Sztuczkę musisz też zrobić odpowiednio szybko, bo inaczej wykonasz po prostu rotację górną. Celownik ustaw w „okienku” bramki. Wybierz zwykły nadbieg lub ten od przodu.

Niska piłka

Jak wykonać: po prostu skieruj celownik w wybrany dolny róg bramki.

Wskazówki: jeśli chcesz posłać piłkę pod skaczącym murem, wypróbuj ten rodzaj strzału. Nie przesadź jednak z siłą, bo zmniejszysz celność.

w4

Który typ strzału jest najlepszy

Skoro znasz już wszystkie rodzaje rotacji w FIFA 20, warto zastanowić się nad tym, którym typem strzału najłatwiej zdobyć gola.

Choć podkręcenia mogą wydawać się kuszące, ich efektywność nie zawsze jest wysoka. Jeżeli jesteś początkującym graczem, staraj się strzelać bez rotacji - po prostu ustaw celownik w rogu bramki i skup się na wykonaniu precyzyjnego wykończenia, czyli naciśnięcia przycisku strzału w odpowiednim momencie.

Jeśli natomiast chodzi o rotacje, wydaje się, że najłatwiejszym do opanowania i najlepiej działającym typem jest piłka opadająca wymierzona w „okienko” nad murem. Jeżeli sztuczka ci się uda, bramkarz nie będzie miał szans dosięgnąć futbolwki, bo stoi bliżej przeciwległego słupka. Za cel obierz punkt znajdujący się ok. metr nad bramką i wykonaj rzut w sposób opisany powyżej.

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 20 - wszystkie licencje, ligi, kluby i reprezentacje

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami