FIFA 20 - najlepsze ustawienia kontrolera: asysty, wspomaganie

Wszystkie opcje i wyjaśnienie.

Znajdujesz się na stronie, która omawia wszystkie ustawienia kontrolera w FIFA 20. Podpowiemy ci, jaki jest najlepszy zestaw opcji, ale wytłumaczymy też pozostałe warianty, abyś mógł dopasować grę do swoich potrzeb.

Ustawienia domyślne nie są oczywiście złe, ale jeżeli chcesz grać na wyższym poziomie, warto rozważyć zmianę kilku opcji. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych błędów na boisku, a także umożliwisz sobie wykonanie zagrań, które do tej pory nie były możliwe.

FIFA 20 - najlepszy wariant ustawień kontrolera

Jeżeli chcesz szybko zmienić ustawienia kontrolera, skorzystaj z poniższych opcji, które według nas są najlepszym wyborem. W każdym przypadku tłumaczymy decyzję i szerzej omawiamy alternatywy.

Aby przejść do ustawień kontrolera, w menu głównym gry wybierz zakładkę „Konfiguracja”, następnie kafelek „Ustawienia”, a potem „Dostosuj sterowanie”. Otworzy się nowe okno - tutaj interesuje nas tylko pierwsza zakładka, o nazwie „Ustawienia”.

us1

Oto najlepsze ustawienia kontrolera w FIFA 20:

 • Trener FIFA - Ukryj. Włączenie opcji Pokaż spowoduje, że napisy i ikony przycisków będą ci zasłaniać ekran i dodatkowo cię rozpraszać. Opcja może być jednak przydatna dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z serią FIFA.
 • Precyzyjne wykończenie - Wł. To mechanizm związany z podwójnym naciśnięciem przycisku strzału w momencie kontaktu piłki z nogą zawodnika. Zdecydowanie jest to bardzo silna i skuteczna broń w grze. Jeżeli masz jednak manierę wielokrotnego naciskania strzału w nerwowych sytuacjach, wybierz opcję Wył. - inaczej prawie wcale nie będziesz trafiał do bramki.
 • Ikona przełączenia odbiorcy - Wł. Niewielki wskaźnik, który znajduje się nad twoim drugim obrońcą, czyli piłkarzem, na którego przełączysz się po naciśnięciu LB/L1. Jeżeli jesteś doświadczonym graczem i zawodników zmieniasz prawym analogiem, wybierz opcję Wył.
 • Wspomaganie blokowania podań - Wł. Zdecydowanie opcja warta włączenia. Jeżeli wybierzesz Wył., twoi piłkarze (a nawet ten, którego aktualnie kontrolujesz) nie będą automatycznie przejmować piłek przelatujących obok nich.
 • Przełączanie automatyczne - Wysokie i bezpańskie piłki. Najbardziej zbalansowana i najchętniej wykorzystywana opcja dla doświadczonych graczy. Wariant Automatyczne może być kuszący, ale nie zalecamy go nawet dla początkujących, by nie wyrobić sobie złych nawyków. Opcja Ręczne jest z kolei niepraktyczna - w tym przypadku każde przełączenie zawodnika musisz wykonać sam.
 • Autom. przeł. (wspom. ruch) - Częściowe. Dla średnio zaawansowanych graczy będzie to najlepsze wyjście, które pozwoli nieco lepiej zapanować nad piłkarzem po automatycznym przełączeniu. Dla zaawansowanych graczy rekomendujemy Brak wspomagania.
 • Kontrola tempa - Wspomagana. Ta opcja to nic innego jak tzw. dżokej, któremu przeglądamy się w poradniku skutecznej obrony. Dzięki wariantowi Wspomagana łatwiej będzie używać tego mechanizmu. Opcja Ręczna będzie dobra dla doświadczonych użytkowników.
us2
 • Zmiana prawym drążkiem - Zależne od piłkarza. To aktualnie kontrolowany zawodnik będzie punktem odniesienia do kierunku wyboru kolejnego gracza na boisku. Zdecydowanie nie zalecamy nieintuicyjnej i trudnej do opanowania opcji Zależne od piłki.
 • Pomoc przy podawaniu - Asysta. Wszyscy gracze w trybach sieciowych mają włączone opcje asysty, więc skazałbyś się na porażkę, wybierają opcję Ręczne lub Częściowa. Jeżeli chcesz dla zabawy spróbować sprawdzić, jak dokładnie podajesz, dośrodkowujesz i strzelasz bez wspomagaczy, wybierz wariant Ręczne.
 • Wspom. podań prostopadłych - Asysta. Jak wyżej.
 • Pomoc przy strzelaniu - Asysta. Jak wyżej.
 • Pomoc przy dośrodkowaniu - Częściowa. Najlepsza opcja, która, co ciekawe, w poprzednich latach nie była ustawiona domyślnie. Asysta nie daje ci praktycznie żadnej kontroli, a Ręczne jest po prostu zbyt trudne do opanowania.
 • Pomoc przy podaniu górą - Asysta. Tak samo, jak w przypadku zwykłych podań i strzałów.
 • Wspom. gra bramkarzem - Asysta. Większość osób nie kontroluje bramkarza (poza szarżowaniem przyciskiem Y/Trójkątem), więc w takim wypadku będzie wyłapywał więcej piłek. Ustawienie Częściowa może spodobać się zaawansowanym graczom, którzy wiedzą, jak i gdzie ustawić bramkarza. Nie zalecamy natomiast opcji Ręczne.
 • Analogowy sprint - Wł. Dzięki włączeniu tej opcji zyskasz większą kontrolę nad prędkością sprintu. Oznacza to, że bieg nie będzie systemem zero-jedynkowym.
 • Obrona - Obrona taktyczna. Może się wydawać, że utrudnia to odebranie piłki oponentowi, ale musisz pamiętać, że tryby online wymagają korzystania z obrony taktycznej, więc ponownie nie warto wyrabiać sobie złych nawyków. Wybierz Stary system obrony, jeśli grasz wyłącznie ze sztuczną inteligencją i twoi zawodnicy mają podbiegać wprost na piłkę.
 • Blokada adresata podania - Za późno. Opcja doskonała dla większości graczy, jednak zalecamy wypróbować wariant Wcześnie. Dzięki niemu, przełączysz się na adresata podania jeszcze w trakcie trwania animacji kopnięcia piłki. Daje ci to szansę - szczególnie przy długich podaniach - na zyskanie kilku dziesiętnych sekundy więcej na poprawę pozycji odbiorcy podania. Wydaje się, że to niewiele, ale naprawdę czuć różnicę.

Poprzednio: FIFA 20 - Volta online: czy można grać ze znajomymi

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 20 - kto jest na okładce gry

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami