FIFA 20 - jak skutecznie podawać: podania prostopadłe, wrzutki i inne

Wszystkie najlepsze metody.

Witaj w poradniku, dzięki któremu podszkolisz swoje umiejętności podawania w FIFA 20. Nauczymy cię wielu sztuczek i przedstawimy mnóstwo metod posłania piłki w kierunku kolegi z drużyny.

Wielu początkujących graczy nie zdaje sobie sprawy, jak wiele możliwości podań istnieje w FIFA 20. Korzystanie jedynie z prostych i prostopadłych podań może być efektywne, ale dopiero poznając wszystkie możliwości i wykorzystując je na boisku, wyniesiesz swoją grę na wyższy poziom.

FIFA 20 - wszystkie typy podań i wskazówki

Poniżej znajdziesz listę wszystkich typów podań dostępnych w FIFA 20. W opisie podpowiadamy, w jakich sytuacjach użyć danego wariantu oraz które przyciski na kontrolerze za nie odpowiadają.

f2

Ponieważ rodzajów podań jest bardzo dużo, niektóre oznaczyliśmy gwiazdką (*). To techniki kluczowe do opanowania i najbardziej efektywne podczas rozgrywki. Reszta może się przydać, ale powinni się nimi zainteresować tylko doświadczeni gracze.

 • *Zwykłe podanie po ziemi (X/A). Podstawowy rodzaj podań, doskonały do posyłania krótkich piłek, w szczególności na środku boiska. W połączeniu ze strzałem z pierwszej piłki potrafi być niezwykle efektowne w polu karnym przeciwnika.
 • *Podanie podniesione (2x X/A). Nowy typ podania w serii FIFA powoduje, że nasz piłkarz nieco podnosi piłkę nogą, a więc futbolówka dotyka ziemi dopiero pod samymi nogami odbiorcy - to coś pomiędzy zwykłym podaniem a dośrodkowaniem. Obrońcom bardzo trudno przechwycić to podanie, więc stosuj je, gdy nie masz zbyt wiele miejsca na rozegranie akcji. Warto też stosować podniesione podanie jako mini-dośrodkowanie w pole karne. Zobaczysz, jak piękne bramki uda ci się strzelić dzięki temu, że piłka w momencie kontaktu z odbiorcą jest w powietrzu.
 • *Podanie 1-2 (LB/L1 + A/X). Jedna z podstawowych mechanik i zarazem najlepszych sposobów na przedarcie się przez linię obrony. Kiedy wykonasz ten typ podania, podający natychmiast pobiegnie przed siebie w stronę bramki. Jeżeli znajdzie się on na dobrej pozycji, wystarczy oddać piłkę, wykonując tzw. klepkę. Pamiętaj jednak, że piłkarz pobiegnie do przodu nie zważając na linię spalonego. Na tobie spoczywa więc zadanie wyczucia dobrego momentu podania. Nie wykonuj też tej sztuczki cały czas, bo zespół przesunie się za mocno do przodu.
 • *Mocne podanie po ziemi (RB/R1 + A/X). Stosuj wymiennie ze zwykłym podaniem, gdy odbiorca znajduje się dostatecznie daleko. Mocne podanie posyła piłkę znacznie mocniej i szybciej, więc jest trudniejsze do przechwycenia i doskonałe do konstruowania błyskawicznych akcji. Gdy odbiorca znajduje się blisko, skorzystaj jednak ze zwykłego podania, bo nie opanuje on futbolówki i możesz stracić posiadanie piłki.
 • *Podanie prostopadłe (Y/Trójkąt). Wykorzystuj tylko w momencie, w którym kolega z drużyny wybiega na sytuację jeden na jednego z bramkarzem lub w środku boiska, gdy ma wystarczająco dużo miejsca przed sobą. Nigdy nie podawaj prostopadle w sytuacjach, w których oponent znajduje się przed odbiorcą i może dosięgnąć piłki pierwszy.
 • *Podniesione podanie prostopadłe (2x Y/Trójkąt). Jedna z najefektywniejszych technik w FIFA 20, posyłająca piłkę w sposób niemal niemożliwy do przechwycenia przez obrońców. Zachęcamy do częstego korzystania z tej metody podania, choćby w charakterze dośrodkowania. Pamiętaj jednak, aby odbiorca miał przed sobą trochę wolnego boiska.
 • Mocne podanie prostopadłe (RB/R1 + Y/Trójkąt). Sprawdza się lepiej niż zwykłe podanie prostopadłe w sytuacji, w której chcemy podać piłkę skrzydłowemu wybiegającemu za linię defensywy.
 • Mocne podniesione podanie (RB/R1 + 2x Y/Trójkąt). Dość skomplikowany i rzadko przydatny typ podania. Spróbuj wykorzystać je w sytuacji, w której podajesz piłkę napastnikowi otoczonemu przez obrońców.
 • *Górne podanie prostopadłe (LB/L1 + Y/Trójkąt). Jedna z najefektywniejszych technik na podanie piłki koledze wybiegającemu właśnie za linię obrony, szczególnie skuteczna w FIFA 20 po zmianach wprowadzonych względem 19. Dzięki temu podaniu napastnik znacznie łatwiej zgubi defensorów i dobiegnie do bramki, bo piłkarze goniący podaną do nich piłkę biegają w serii od EA niezwykle szybko. Najpopularniejsza metoda wypracowywania sytuacji jeden na jednego z bramkarzem.
 • Mocne górne podanie prostopadłe (LB/L1 + RB/R1 + Y/Trójkąt). Kolejne skomplikowane podanie, które nie jest konieczne do przyswojenia. Może się jednak przydać do szybkiego przerzucenia ciężaru gry na drugie skrzydło.
 • Popisowe podanie (LT/L2 + A/X). Niezwykle proste do wykonania i efektowne podanie. Gdy je wykonamy, piłkarz pośle piłkę do kolegi, robiąc niewielką sztuczkę: np. cofnięcie piłki, kopnięcie piętą lub inne. Wykonana sztuczka zależy od możliwości zawodnika, niektórzy nie wykonają żadnego triku. Wykorzystuj tylko wtedy, gdy chcesz się popisać - podanie nie ma żadnego praktycznego zastosowania, a dodatkowo może być ryzykowne.
 • *Górne podanie (X/Kwadrat). Doskonałe do długich podań lub krótkich zagrań, gdy na drodze stoi jeden lub więcej przeciwników, więc posłanie piłki po ziemi byłoby niebezpieczne.
 • Wysokie górne podanie (LB/L1 + X/Kwadrat). Wariant poprzedniego podania, który nie przydaje się w wielu sytuacjach na boisku. Może być jednak skuteczne, gdy chcesz wysłać krótką piłkę nad głowami obrońców.
 • Wrzutka (LT/L2 + X/Kwadrat). Kiedy użyjesz tej kombinacji, twój zawodnik nie kopnie piłki, tylko podniesie ją stopą. Sztuczka wygląda niezwykle efektownie, ale nie jest konieczna do opanowania. Musisz też pamiętać, że piłkarz musi stać w miejscu, aby wrzutka się udała.

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 20 - skuteczny atak: jak strzelać gole

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami