FIFA 20 - skuteczny atak: jak strzelać gole

Najlepsze metody i sztuczki.

Znajdujesz się na stronie o skutecznej ofensywie w FIFA 20. Podpowiemy ci, jak przeprowadzić atak w taki sposób, by piłka skończyła w siatce przeciwnika. Mowa zarówno o odpowiednim zachowaniu w środku boiska, dryblingu, jak i samym wykończeniu, a więc strzelaniu.

Nawet jeśli znasz wszystkie typy strzałów, ten artykuł pomoże ci wynieść twoją grę na wyższy poziom. Znajdziesz tu najefektowniejsze sztuczki i porady.

Atak i strzelanie w FIFA 20 - porady ogólne

Poniżej szereg metod, które musisz przyswoić, by skutecznie przeprowadzać atak w FIFA 20. Zaczynamy od absolutnych podstaw, a potem przechodzimy do zaawansowanych technik i sztuczek.

Dla uproszczenia omawiamy tylko przyciski z kontrolera PlayStation 4 - w innych przypadkach należy użyć odpowiedników, znajdujących się oczywiście w tych samych miejscach.

fif1
 • Nie biegnij sprintem, jeśli nie musisz - to najczęstszy błąd nowicjuszy, który nierzadko skutkuje utratą piłki. W FIFA 20 biegnij jedynie wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, a przed twoim zawodnikiem jest odpowiednio dużo miejsca. Inaczej wyrzucona piłka trafi pod nogi oponenta. Podczas sprintu jesteś też o wiele mniej zwrotny, a o dryblingu i wymijaniu przeciwników możesz właściwie zapomnieć.
 • Zastawiaj się i graj ciałem - L2, czyli przycisk kontroli tempa, to naprawdę jedna z najlepszych broni w FIFA 20. Przycisk ma wiele funkcji - możesz nim odepchnąć atakującego cię od tyłu obrońcę, zastawić się przed przyjęciem podania i uniemożliwić przeciwnikowi zabranie piłki, wygrać pojedynek ramię w ramię czy wymusić faul w polu karnym.
 • Gdy widzisz, że możesz mieć problem z odbiorem piłki, bo podbiega do niej oponent, naciskaj L2 - masz o wiele większe szanse na uzyskanie kontroli nad futbolówką.
 • Nie bój się sztuczek - wcale nie są trudne, a pozwalają z łatwością ominąć przeciwnika. Trudno się też przed nimi bronić, bo gra w starciu dwóch piłkarzy faworyzuje zazwyczaj osobę robiącą sztuczkę. Jedne z najlepszych (i najprostszych) sztuczek do omijania obrońców to przetoczenie piłki w lewo i prawo, zamarkowanie strzału oraz ruletka w lewo i prawo. Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę o trikach i sztuczkach.
 • Korzystaj z mocnego podania - wbrew pozorom, dłuższe przytrzymanie przycisku podania nie sprawi, że piłka poleci szybciej, tylko dalej, do następnego odbiorcy. Aby zwiększyć prędkość piłki, w trakcie podania przytrzymaj R1. To sztuczka, która przydaje się w niezliczonych sytuacjach na boisku, jednak nie stosuj jej, gdy odbiorca podania jest blisko, bo nie będzie w stanie opanować mocno kopniętej piłki.
 • Zmuszaj swoich zawodników do ruchu przyciskiem L1. Gdy przytrzymasz go podczas podania, zawodnik, który właśnie podał piłkę, natychmiast pobiegnie sprintem do przodu. To doskonały sposób na rozegranie tzw. klepki i ominięcie linii obrony.
 • Trzymaj piłkę blisko przy nodze, kiedy wymaga tego sytuacja - służy do tego przycisk L1. Kiedy go przytrzymasz, zawodnik będzie poruszał się wolno, ale bardzo precyzyjnie. To doskonale nadaje się do wymijania oponentów i cofania się tuż przed próbą odebrania piłki.
 • Używaj nowego typu podania - naciskając dwukrotnie przycisk X (na kontrolerze PS4), zawodnik lekko uniesie piłkę, dzięki czemu odbiorca otrzyma ją w locie. Pozwala to strzelać fantastyczne, silne i efektowne gole.
 • Strzał finezyjny to wciąż zabójcza broń - lekko podkręcone strzały bokiem stopy nadal są w serii FIFA doskonałym sposobem strzelenia gola. Musisz się jednak znajdować w odpowiedniej odległości od bramki, a dodatkowo po jej lewej lub prawej stronie. Pamiętaj też o wychyleniu lewego analoga w stronę bliższego lub dalszego słupka - w zależności od tego, gdzie więcej miejsca zostawił bramkarz.
fif2

Najlepsze formacje do ataku i strzelania goli

Oto najskuteczniejsze formacje, które sprawdzą się doskonale, kiedy stawiasz w szczególności na gole.

 • Dzięki kontroli nad poszczególnymi taktykami, nie musisz ograniczać się do jednej formacji, zmieniając układ „w biegu”.
 • W przypadku ofensywnego planu gry, polecamy formację 4-2-3-1. Dzięki niej uzyskasz odpowiednią szerokość pola gry i możliwość przeprowadzenia akcji ze skrzydła, sukcesywnie przesuwając atakujących w kierunku bramki.
 • W parze z Bardzo ofensywnym wariantem gry doskonale sprawdza się formacja 4-2-4. W polu karnym będziesz miał zawsze tylu zawodników, że szanse strzelenia bramki z dośrodkowania znacznie wzrosną.
 • Wybierając styl gry w ataku, postaw na Szybkie konstruowanie akcji. Tempo gry przyspieszy, a zespół błyskawicznie przejdzie do roli atakującego. Doskonałe dla osób wykorzystujących kontry.
 • Jeśli lubisz grać długimi podaniami, poleć też napastnikom wysuwanie się do przodu, co zaowocuje wieloma sytuacjami sam na sam z bramkarzem.

Poprzednio: FIFA 20 - skuteczna obrona

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor  |  PrzemWan

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami