GTA San Andreas - poradnik i najlepsze porady na start

Porady ogólne, sekrety i znajdźki, cechy bohatera, jak grać.

Witamy w szybkim poradniku do GTA San Andreas. Znajdziecie tutaj garść szybkich porad dotyczących rozgrywki, a także kluczowych znajdziek i sekretów.

Warto dać grze szansę, bowiem jakiś czas temu producent gry, firma Rockstar, zdecydował się udostępnić GTA San Andreas za darmo na PC. Promocja jest ograniczona czasowo, więc warto się pospieszyć.

Jeśli chcesz, aby granie było prostsze, sprawdź też koniecznie tę stronę: GTA San Andreas - Kody, Tipsy.

Poradnik do GTA San Andreas

Poniżej znajdziesz garść porad ogólnych, które ułatwią ci wejście w świat San Andreas. Dotyczą przede wszystkim głównego bohatera gry, czyli CJ-a oraz świata produkcji i mechaniki, czyli działania gry.

Cechy fizyczne

W GTA San Andreas zaimplementowano mechanikę, która pozwala wpływać na cechy fizyczne bohatera. Co kilka dni (w grze) musimy więc odwiedzać restauracje, aby zbytnio nie schudnąć. Jeżeli z kolei jemy za często, szybko przytyjemy. Sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów - sprawiających, że postać jest wolniejsza - jest bieganie, jazda na rowerze, a także siłownia.

gta_san_andreas_poradnik_01

Siłownia sprawi także, że poprawi się nam kondycja, a to z kolei poskutkuje możliwością dłuższego sprintu. Ćwiczenia wyrabiają także mięśnie - bohater będzie prezentował się lepiej i poradzi sobie łatwiej z przeciwnikami w bezpośredniej walce.

Szkoła jazdy - im więcej jeździsz, tym lepiej prowadzisz

GTA San Andreas stara się logicznie odwzorować przedstawiony świat. Tak jak w prawdziwym życiu, tak w grze, im częściej wykonujemy jakąś czynność, tym z czasem wychodzi nam coraz lepiej. To samo czeka cię podczas prowadzenia pojazdów.

gta_san_andreas_poradnik_02

Początkowo auta w grze sprawiają wrażenie zbyt ciężkich, a skręcanie nimi nie należy do najbardziej responsywnych. Z czasem się to zmieni, ale jeśli chcesz, aby pasek umiejętności kierowcy wzrósł szybciej, po prostu skorzystaj ze szkoły jazdy w San Fierro (środkowy zachód na mapie). Lokalizację szkoły przedstawiamy na powyższej mapie. Uwaga, szkoła jazdy dostępna jest dopiero po ukończeniu zadania Deconstruction.

Ukończenie szkoły jazdy to nie tylko większe umiejętności w prowadzeniu auta, ale także nagrody w postaci niedostępnych normalnie samochodów.

Dbaj o szacunek (respect)

Szacunek wśród członków gangu to w przestępczym świecie bardzo ważna rzecz. Wskaźnik Respect będzie co prawda rósł wraz z postępami fabuły, jednak wpływ na jego zmianę ma także wykonywanie zadań pobocznych. Im większy respekt na dzielni, tym więcej gangsterów, których zatrudnisz w niektórych misjach.

gta_san_andreas_poradnik_03

Zamaluj graffiti innych gangów (tags)

Jednym z pierwszych zadań jest zamalowanie tagu, czyli znaku wrogiego gangu - jest to rodzaj znajdźki i sekretu. W ramach misji pomalujesz tylko kilka z nich - w pierwszej dzielnicy mapy znajdziesz ich jednak aż sto. Zamalowanie wszystkich zagwarantuje naprawdę solidną nagrodę - dostęp do broni: koktajl Mołotowa, AK-47, obcięty shotgun i TEC 9. Na poniższym filmie znajdziesz lokalizację wszystkich tagów.

Zadbaj o seksapil i pojemność płuc - zbieraj ostrygi (oysters)

Innym rodzajem znajdźki z GTA San Andreas są ostrygi. Co ciekawe, znajdziesz je nie tylko nieopodal plaż, ale także w miejskich fontannach i wszelkich innych zbiornikach wodnych. W grze znajduje się 50 ostryg, a gdy znajdziesz wszystkie, polepszysz wydolność płuc i zwiększysz seksapil, dzięki czemu flirtowanie z kobietami będzie znacznie łatwiejsze. Na poniższym filmie możesz sprawdzić lokalizację wszystkich ostryg.

Zbieraj podkowy (horseshoes) - zdobądź więcej broni

Jest to kolejny rodzaj znajdźki w San Andreas, a konkretniej w dzielnicy Las Venturas. Na tym niewielkim obszarze odnajdziesz łącznie pięćdziesiąt podków, chociaż nie wszystkie z nich są łatwo dostępne. Poniższy film ułatwi ci dotarcie do wszystkich z nich.

Zdjęcia (photo opportunity) w San Fierro - nagrodą snajperka, granaty i pieniądze

Nigdy nie jest za późno, by powiększyć swój arsenał w grze. Gdy w wyznaczonym miejscu (obejrzyj poniższe wideo) zauważysz charakterystyczną, różową ikonę, od razu się zatrzymaj i wykonaj zdjęcie. Po zrobieniu pięćdziesięciu otrzymasz nie tylko wspomniane bronie, ale także aż 100 tysięcy dolarów.

GTA San Andreas - ukończenie w 100 procentach

Zebranie do kolekcji wszystkich z wyżej wymienionych sekretów i znajdziek jest wymagane do ukończenia gry w 100%. To jednak nie wszystko - aby móc pochwalić się całkowitym przejściem gry, powinieneś także zadbać o:

  • ukończenie głównego wątku fabularnego
  • przejście wszystkich misji pobocznych
  • zebranie sekretów i znajdziek
  • ukończenie wszystkich szkół (jazdy, motocykla, łodzi i samolotów)
  • wykupienie wszystkich kryjówek
  • zakończenie wyzwania na strzelnicy
  • przejście misji kurierskich
  • ukończenie nauki sztuki walki (w siłowniach)
  • wygranie we wszystkich wyścigach, wyzwaniach i imprezach na stadionach
  • dostarczenie 30 samochodów na statek znajdujący się w Easter Basin
gta_san_andreas_poradnik_08

Nagroda za ukończenie GTA San Andreas - oprócz niewątpliwej satysfakcji - to milion wirtualnych dolarów, czołg, odrzutowiec i nieskończona amunicja. Gra jest więc warta świeczki!

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami