Nowe gry na starych monitorach CRT wyglądają fenomenalnie - twierdzi Digital Foundry

Kineskopy lepsze od LCD.

Nasi koledzy z brytyjskiej redakcji Digital Foundry przeprowadzili nietypowy test - sprawdzili, jak nowe gry wyglądają na monitorach CRT. Okazuje się, że fenomenalnie.

Jedną z zalet kineskopów jest brak natywnej rozdzielczości, więc przy skalowaniu w górę obraz nie jest rozmyty. Dzięki temu nawet w niższych rozmiarach pokroju 1024x768 i 1280x960 tytuły prezentują się bardzo dobrze, przy zaoszczędzonych zasobach karty graficznej.

CRT pozbawione są też smużenia podczas dynamicznych scen. Na starych ekranach ruch renderowany w 768p jest o wiele bardziej szczegółowy niż na nowoczesnych wyświetlaczach w 4K. Ponadto nie ma opóźnień w odświeżaniu obrazu.

Dziennikarze Digital Foundry wskazują, że gry i sprzęt w większym stopniu dopasowały się do kineskopów niż LCD. Pierwsze wyświetlacze podkreślają realizm oprawy graficznej - znika na przykład problem niewygładzonych krawędzi wirtualnych obiektów.

Współczesne produkcje mogą wyglądać lepiej, ale ekrany CRT mogą sprawić wiele kłopotów graczom. Przede wszystkim urządzenia są duże i ciężkie - nasi koledzy w testach używali 24-calowego monitora o rozmiarach 600 na 550 milimetrów i wadze 42 kilogramów.

control_crt
Control uruchomiony na monitorze CRT

Kolejna trudność związana jest z faktem, że kineskopy używają przestarzałych złączy VGA, DVI-I i RGB BNC, których wsparcia pozbawione są nowoczesne karty graficzne. Istnieje opcja dokupienia przejściówki, ale trzeba wybrać odpowiednią, by osiągnąć rozdzielczość i odświeżanie wyższe niż odpowiednio 1920x1200 i 60 Hz.

Poza tym niewiele monitorów CRT jest panoramicznych, a nawet proporcje 16:10 z urządzenia używanego przez Digital Foundry nie są idealne dla dzisiejszych gier. Do tego cena oraz fakt, że obecnie kupić można jedynie używane urządzenia.

Następnie: Sony przejęło prawa do gry wydanej przez Microsoft

Reklama

Skocz do komentarzy (13)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (13)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami