GTA: San Andreas - skasowane misje, błędy, sekrety i inne ciekawostki

Najbardziej interesujące fakty.

Dziś przedstawiamy 10 ciekawostek i sekretów o GTA: San Andreas, które do dziś pozostaje jedną z najbardziej lubianych części serii Grand Theft Auto. Mimo ogromnego sukcesu piątej części, przygody CJ'a na dobre zadomowiły się w sercach graczy.

W przeciągu lat wokół gry narosło wiele mitów, legend i ciekawostek - wciąż aktywna społeczność doszukuje się rozwiązań największych zagadek świata Rockstar Games. Najbardziej interesujące fakty zebraliśmy w poniższym artykule. Pojawią się między innymi usunięte misje, tajemnicze postacie i Wielka Stopa.

GTA: Święty Andrzej?

Skąd wzięła się nazwa San Andreas? Twórcy zaprojektowali świat gry na podobieństwo Los Angeles i jego okolic z lat 90. Region położony jest na uskoku tektonicznym, który nazywa się właśnie San Andreas, co znaczy po prostu Święty Andrzej. Amerykańskie miasto często pada ofiarą trzęsień ziemi - tak samo jak San Fierro, w którym kilka miejsc sugeruje, że miała tam miejsce katastrofa.

Konto na minusie

W San Andreas można mieć ujemną wartość pieniędzy. Kiedy gracz przegra swoje środki w kasynie, wartość gotówki w rogu ekranu zmieni kolor na czerwony. Bohatera co jakiś czas będą następnie odwiedzać gangsterzy - z zamiarem wyeliminowania dłużnika. Mafia składa niemiłe wizyty aż do czasu, gdy na koncie CJ'a znów pojawią się pieniądze.

Nieużytki nad niebem

Nad niebem w grze istnieje ponad 150 pomieszczeń, które nigdy nie zostały użyte w finalnym produkcie. Co ciekawe, większość z nich ma tekstury, co oznacza, że miały być udostępniane graczom do zwiedzania. Nie dowiemy się, czemu budynki nie trafiły do San Andreas, ale możemy je zobaczyć dzięki wykorzystaniu glitcha - przelatując przez sufit w siłowni.

Minigra z seksem

Twórcy planowali wdrożenie do San Andreas minigry o uprawianiu seksu, jednak zrezygnowali z pomysłu. Dane zostały jednak zachowane w plikach programu i szybko odkryte przez dociekliwych graczy. Sprawę nagłośniono, a Rockstar Games zdecydowało się przekonfigurować pliki gry, usuwając kontrowersyjne treści.

sasex

Fotograf samobójca

W Countryside, nad wodą, można spotkać losową postać niezależną, która fotografuje miasto. Gdy NPC jest już zadowolony z liczby zrobionych zdjęć, chowa aparat do kieszeni i wchodzi do wody, tonąc. Rockstar zwyczajnie zapomniał zaprogramować tym postaciom konkretnej ścieżki poruszania się, więc gdy kończą czynność fotografowania, po prostu idą naprzód.

Usunięte misje i kilku bohaterów

San Andreas przeszło ogromne zmiany od bety do finalnej wersji. Twórcy zrezygnowali przykładowo z części misji, ale grafiki czy przerywniki filmowe i nagrania głosowe pozostawili w plikach gry. Dzięki modom można zagrać przykładowo w zadanie o nazwie Fish in a barrel.

Ciekawym przypadkiem jest też misja Phono opportunity. W finalnej wersji zadanie polega po prostu na robieniu zdjęć na dachu, ale w becie bohaterowie lecieli w tym momencie helikopterem - dlatego rozmawiają ze sobą podniesionym głosem.

Usunięto też możliwość przenoszenia broni w bagażniku samochodu, aktywność związaną z dostarczaniem pizzy czy deskorolkę, która miała służyć jako pojazd i broń. Ponadto, w San Andreas miało się znaleźć kilku głównych bohaterów, ale problemem okazały się ograniczenia PS2 i Xboksa.

saboh
Dopiero GTA 5 pozwoliło na satysfakcjonujące zaimplementowanie systemu

Walka o terytorium na całej mapie

W grze można włączyć możliwość przejmowania terytorium nie tylko w Los Santos, ale na całej mapie. Należy wsiąść do samolotu i lecieć w stronę oceanu przez jakieś pół godziny. Sprawi to, że mapa pokryje się kolorami obszarów należących do gangów.

sater
Ciekawostka dla miłośników walki z gangami

Nawiązanie dla fanów rapu

Postać Jeffrey'a „OG Loca” Crossa została stworzona na wzór prawdziwego rapera - Ja Rule'a. Poza tym, że dzielą oni imię, Rockstar postarał się o nieco subtelniejszą aluzję. W grze OG Loc kradnie tekst utworu Mad Dogowi, co jest odwołaniem do podobnej sytuacji. Powszechnie uznaje się bowiem, że Rule kradł muzykę od DMX'a i Tupaca.

saog
Rockstar uwielbia nawiązania

Szczęśliwy traf

Aktor, który użyczył głosu CJ'owi, został przez twórców odkryty przez czysty przypadek. Deweloperzy usłyszeli rapera Young Maylay'a, kiedy ten rozmawiał o ścieżce dźwiękowej z jednym z muzyków.

Wielka Stopa

Wielka Stopa to jedna z najpopularniejszych legend w San Andreas. Pogłoski o stworze zaczęły się jeszcze przed premierą gry - jeden z czołowych pracowników Rockstar miał pseudonim Bigfoot. Ponadto, prezes studia, zapytany o Wielką Stopę, powiedział: „W grze go nie ma - tak jak w prawdziwym świecie. Ale w lesie na pewno coś jest”.

Emocje związane z poszukiwaniem stwora nieco opadły, aż do czasu, gdy inny pracownik Rockstar powiedział, że umieścił w San Andreas Wielką Stopę, ale jego szef kazał usunąć postać. Deweloper, zamiast skasować monstrum, uczynił je podobno bardzo trudnym do znalezienia - na wypadek, gdyby testerzy gry postanowili wybrać się na wycieczkę do lasu.

sabig
Dziś nietrudno o Wielką Stopę dzięki modom

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami