Borderlands 3 - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, gameplay, świat - co warto wiedzieć.

Już dziś, 13 września 2019 roku, premierę ma Borderlands 3 - na platformach PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Jako jeden z czterech Łowców Skarbów przeżyjemy przygodę na rubieżach galaktyki, mierząc się ze złowrogimi bliźniakami Calypso i ich poplecznikami.

Podobnie jak inne części cyklu, Borderlands 3 to gra akcji z elementami RPG. Samotnie lub z maksymalnie trzema graczami przemierzymy planetę Pandorę oraz inne światy. W grze zobaczymy między innymi bagienne siedliska bandytów oraz futurystyczne miasto. W Borderlands 3 nie zabraknie „miliarda” broni do zdobycia, w tym kroczących karabinów czy efektownych wyrzutni rakiet.

Twórcy skupili się między innymi na ułatwieniach dla nowych graczy w trybie kooperacyjnym. W trakcie wspólnej rozgrywki postacie na niższych poziomach wciąż będą zadawać znaczące obrażenia przeciwnikom dzięki skalowaniu poziomów. Dodatkowo pojawi się opcja podziału łupów.

 • Premiera: 13 września 2019
 • Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • Wersja językowa: angielska
 • Producent: Gearbox Software
 • Wydawca: 2K Games
 • Wydawca PL: Cenega

Data premiery, rozszerzenia i edycje gry

Borderlands 3 ukazało się 13 września 2019 roku na trzech platformach: PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Początkowo wersję komputerową gry kupimy wyłącznie w Epic Store. Od kwietnia 2020 roku gra ma być dostępna na innych platformach sprzedażowych. Wiadomo także, że twórcy planują cztery rozszerzenia do tytułu, które powinny ukazać się do września 2020 roku.

Wydawca przygotował kilka wersji gry. Bez względu na edycję, każdego egzemplarza Borderlands 3 zakupionego w przedsprzedaży otrzymamy pakiet skórek o nazwie Złote bronie. Edycja Deluxe zawiera skórki dla bohaterów i broni (Retro, Neon, Gearbox), zestaw zabawkowych broni oraz modyfikacja granatu.

Wersje: Deluxe, Super Deluxe oraz kolekcjonerska zawierają również premię do doświadczenia oraz łupów. Nie wiadomo jednak, jak ten mechanizm będzie działał oraz jak wpłynie na rozgrywkę w trybie wieloosobowym.

Przepustkę sezonową otrzymamy dodatkowo przy zakupie edycji Super Deluxe. Dzięki niej uzyskamy dostęp do przyszłych czterech rozszerzeń do gry z nowymi misjami i wyzwaniami. Oprócz tego w zestawie znajdziemy zawartość z edycji Deluxe oraz bonusową skórkę do broni, błyskotkę na broń i modyfikację granatu.

Edycja kolekcjonerska gry zawiera elementy z wersji Super Deluxe, a także:

 • replikę diamentowej skrzyni na łupy;
 • 10 figurek postaci z gry (wysokość każdej z nich to ok. 9 cm);
 • model statku Sanctuary 3;
 • 4 breloki do kluczy;
 • płócienną mapę galaktyki;
 • pięć litografii z wizerunkami bohaterów i bliźniaków Calypso.
001
W grze zobaczymy zarówno nowe postacie po obu stronach barykady

Fani serii mogą także zapisać się do Vault Insider Program. W zamian za czytanie artykułów na temat gry na stronie producenta, oglądanie wideo czy śledzenie wiadomości w mediach społecznościowych, uczestnicy otrzymają specjalne nagrody. Są to między innymi tapety, przedmioty do wykorzystania w grze czy Golden Keys, które wymienimy na inne odsłony serii. Uczestnicy programu otrzymają także specjalny zestaw o nazwie „Welcome Pack”.

Fabuła, bohaterowie i świat w grze

Akcja gry toczy się prawdopodobnie kilka lat po wydarzeniach z Borderlands 2. Jako Vault Hunter stajemy do walki z bliźniakami Calypso. Rodzeństwo zamierza zjednoczyć klany bandytów i zdobyć moc, która zagraża losom galaktyki.

Do wyboru mamy jedną z czterech postaci Łowców Skarbów. Każdy bohater posiada unikalne zdolności i drzewko rozwoju, a także opcje personalizacji. Są to: Amara (Syrena), FL4K (The Beastmaster), Moze (The Gunner) oraz Zane (The Operative).

002
Każdy z bohaterów ma odmienny wachlarz umiejętności

Amara używa mocy Syren oraz dodatkowych sześciu ramion. Z kolei Fl4K jest robotem-łowcą, który z przywoływanymi bestiami poluje na bandytów. Moze w trakcie walki korzysta z mecha o nazwie Iron Bear. Przywołuje go za pomocą technologii digistruct. Ostatni bohater, czyli brodaty Zane, w starciach wykorzystuje hologramy i gadżety. Dzięki nim potrafi zmylić przeciwników i atakować z ukrycia.

W grze zobaczymy ponownie pustynną Pandorę, na której działa się akcja innych części cyklu. Wiadomo jednak, że z czasem zwiedzimy inne planety, w tym bagienne światy oraz miasto przyszłości. Nie są to jednak przyjazne miejsca - staniemy do walki z nowymi typami wrogów.

Główni przeciwnicy, czyli rodzeństwo Calypso, przewodzą kultowi o nazwie „Children of the Vault”. Możliwe, że oboje są Syrenami. W materiałach od twórców widać osiedla członków ugrupowania w wielu lokacjach. Oprócz sympatyków Calypso spotkamy na drodze wiele niebezpiecznych robotów i stworzeń, w tym ziejące ogniem kreatury przypominające dinozaury.

003
Bliźniaki Calypso to wróg numer jeden Łowców Skarbów

Wiadomo, że w grze pojawią się postacie z innych części serii. Zobaczymy sir Hammerlocka, Ellie, Claptrapa, Lilith czy Mayę. Warto zwrócić szczególną uwagę na Lilith, która być może została pozbawiona przez bliźniaków mocy Syren.

Rozgrywka

Podobnie jak w przypadku innych części, w Borderlands 3 sterujemy bohaterem z widoku pierwszej osoby i walczymy przy pomocy broni z przeciwnikami w nadziei na coraz lepsze łupy. Do dyspozycji mamy wiele typów broni („miliard” według twórców), które efektownie rozprawiają się z wrogami.

W grze znajdziemy między innymi strzelby z tłumikiem, pistolety, karabiny snajperskie, wyrzutnie rakiet czy dubeltówki z doczepianymi wyrzutniami pocisków. Niektóre rodzaje uzbrojenia mogą się przegrzewać i uniemożliwiać dalsze strzelanie. Wśród bardziej ekstrawaganckich broni znajdziemy karabiny, które posiadają nogi i ścigają w biegu przeciwników.

004
W Borderlands 3 nie zabraknie nowych broni i pojazdów

W trzeciej odsłonie cyklu spodziewamy się realizowania misji zlecanych przez postacie niezależne. Postać rozwiniemy wykorzystując zdobywane punkty doświadczenia w drzewku umiejętności. W grze nie zabraknie także trybu wieloosobowego, który przeszedł pewne zmiany. W zależności od wybranej opcji, gracze mogą walczyć o łupy (w myśl „kto pierwszy, ten lepszy”) lub otrzymywać je indywidualnie.

Jeżeli nasza postać jest na niższym poziomie niż pozostali uczestnicy grupy, wciąż będzie zadawać znaczące obrażenia wrogom. Umożliwia to specjalny system skalowania i balansowania poziomów uczestników sesji. Dzięki tym zmianom nowi gracze nie powinni mieć większych problemów z wejściem w tryb wieloosobowy.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami