Jak zaprojektować 80-godzinną grę dla niewidomych? Specjalista o trudnym zadaniu

Kluczem dźwięk.

Zaprojektowanie 80-godzinnej gry z otwartym światem dla niewidomych jest możliwe - przekonuje Brandon Cole, niewidomy gracz i konsultant udzielający rad deweloperom w kwestii dostosowania projektów do osób niepełnosprawnych.

W felietonie opublikowanym na łamach serwisu GamesIndustry aktywista przedstawił kilka wskazówek, które pozwolą twórcom przygotować produkcję dla ludzi mających problem ze wzrokiem.

Cole twierdzi, że kluczem jest odpowiednie dostarczanie informacji niezbędnych dla gracza. Aby eksplorując świat można było odnaleźć obiekty pokroju broni, amunicji czy skrzyń, każdy przedmiot powinien wydawać charakterystyczny odgłos.

ac_odyseja_niewidomy
Wszystkie elementy gry powinny być opisywane przez lektora

Aktywista podkreśla, że deweloperzy muszą dodać dźwięki, które pomogłyby w poruszaniu się po lokacji, omijaniu przeszkód i nieinteraktywnych przedmiotów oraz identyfikowaniu konkretnych budynków. Do tego lektor opisujący wszystkie elementy gry - od odnalezionych rzeczy, przez postacie i opcje dialogowe po treści książek, notatek i listów.

Kłopotem, z którym muszą poradzić sobie twórcy, jest poruszanie postacią. Według Cole'a, rozwiązanie oferuje Red Dead Redemption 2, gdzie w trybie filmowym bohater podąża automatycznie do celu. Inna metoda to dźwięki, kierujące do wybranego miejsca.

rdr2_niewidomi
Twórcy gier dla niewidomych powinni wzorować się na Red Dead Redemption 2

Niewidomy gracz musi mieć także możliwość wyznaczania punktów docelowych na mapie, na co też jest sposób - autorzy mogą wprowadzić specjalne dźwięki, które naprowadzą na istotne lokacje lub zadania (oczywiście nie powinno zabraknąć stosownego opisu lektora).

„Bardzo mocno chcemy zanurzyć się w wirtualnym świecie, by móc zatracić się w nim na wiele godzin, potem zrobić sobie przerwę i wrócić do zabawy. Czekamy na pierwszą tego typu produkcję i mamy nadzieję, że podobnych będzie wiele. Można taką zrealizować i liczę, że prędzej czy później uda się” - przekonuje Cole.

odyseja_niewidomy
W nawigowaniu po wirtualnym świecie pomocne są dźwięki

Jednocześnie podkreśla, że przedstawione wskazówki i rady to fundamenty, na jakich powinien oprzeć się projekt dla niewidomych. Jest jednak świadomy, że mogłyby pojawić się inne udogodnienia, zależne od mechanizmów rozgrywki danego tytułu.

Źródło: GamesIndustry

Następnie: Dwie części kultowego Star Wars Jedi Knight zmierzają na PS4

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami