Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 20 - rzuty karne: jak strzelać i trafić, nowy system

Najnowszy sposób wykonywania „jedenastek”.

W grze FIFA 20 znalazł się nowy system wykonywania rzutów karnych. Nie jest możliwe strzelanie w starym stylu, a do nowego trzeba się przyzwyczaić. Jego dobre opanowanie pozwala jednak na naprawdę precyzyjne strzały.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest „pływający” celownik (1), którego domyślnym położeniem jest dokładnie środek bramki. Jest on jednak cały czas ruchomy, dlatego jeśli skierujemy celownik w inne miejsce i puścimy analog pada, ten wróci do pierwotnego położenia. Działa to na podobnej zasadzie, jak choćby w przypadku rzutów rożnych w poprzedniej odsłonie.

Celownik rusza się dość agresywnie, dlatego musisz skupić się, aby utrzymać go w jednej pozycji aż do zakończenia ładowania paska strzału. Ten - jak do tej pory - pokazuje się nad głową wykonawcy rzutu karnego. Dodatkowo siła strzału jest symbolizowana przez poszerzający się okrąg wokół celownika (2).

Gdy stanie się za duży, strzał prawdopodobnie będzie zbyt silny i piłka poszybuje nad bramką lub obok niej. Ważne w tym przypadku jest to, że podczas ładowania siły strzału celownik dalej jest ruchomy i zastygnie dopiero wtedy, gdy puścimy przycisk strzału. Kontrolowanie go jest więc bardzo trudne.


Rzuty karne w FIFA 20 - użycie Wyczucia Czasu

FIFA 20 to także powrót systemu Wyczucia Czasu (ang. Timed Finishing), z którego możemy - ale nie musimy - korzystać także podczas rzutów karnych. Odpowiednie użycie tego systemu następuje wtedy, gdy - już po puszczeniu naładowania strzału - krótko (drugi raz) naciskamy przycisk odpowiadający za strzał. Musi to nastąpić w momencie, gdy noga piłkarza styka się z futbolówką. Jest to więc tak naprawdę ułamek sekundy.

Na powyższym przykładzie widać, że udało się nam zastosować perfekcyjnie taki zabieg. Informuje o tym zielony celownik (3). Jest położony także w trudnym do obrony miejscu, a więc bramkarz będzie miał naprawdę spory problem z obroną, nawet gdy rzuci się w odpowiednim kierunku.

Celownik może tez przybrać kolor żółty (4) lub czerwony (5). W pierwszym przypadku jest to średnio udane wykorzystanie Wyczucia Czasu - jeśli w takiej sytuacji strzał jest niezbyt silny, a celownik znajduje się w obrębie bramki, być może piłka wpadnie do siatki, o ile nie wybroni jej bramkarz.

W przypadku czerwonego celownika podczas rzutu karnego, piłka praktycznie na pewno poszybuje z dala od bramki. Wszystko to będzie przydatne podczas rozgrywki w pojedynkę lub przez sieć. Co jednak, gdy gramy we dwóch przy jednej konsoli?

Wówczas, aby gracz, który steruje bramkarzem, nie wiedział jaki strzał mamy oddać, możemy w ostatniej chwili zmienić położenie celownika. Jest to jednak bardzo ryzykowne - są małe szanse, że utrzymamy celownik tam, gdzie faktycznie chcemy strzelić.

Inną metodą jest po prostu wyłączenie celownika - w tym celu naciśnij krzyżak do góry na padzie. Jeśli wówczas chcesz oddać strzał blisko słupka lub poprzeczki, wychylaj drążek do tej pory, aż poczujesz delikatną wibrację.

Z kolei jeśli grasz bramkarzem, warto pamiętać o wciąż działającym triku - spoglądaj na głowę wykonującego rzut karny. Przekręci się - dosłownie o kilka pikseli - w kierunku, w którym gracz celuje i prawdopodobnie odda strzał. Warto wtedy spróbować rzucić się w tę samą stronę.

Następnie: FIFA 20 - Piłka fortuny (własne zasady): premie, mnożniki, jak grać

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 20 - wszystkie cieszynki po strzeleniu gola, jak zrobić celebracje

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

FIFA 20

PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze