Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Minecraft - jak uprawiać rośliny

Uprawa warzyw i trzciny cukrowej.

Bohater w Minecraft może spożywać mięso oraz warzywa i owoce, aby zaspokoić głód. Uprawa roślin w grze nie jest skomplikowana, wymaga jednak nieco cierpliwości.

Pierwszym krokiem jest zdobycie nasion lub odpowiednich warzyw. Rośliny pojawiają się w określonych biomach oraz w wioskach. W tych ostatnich natrafimy na niewielkie uprawy, o które dbają osadnicy.

  • Pszenica wyrasta z nasion. Pozyskamy je ścinając trawę dookoła kryjówki.
  • Trzcina cukrowa wyrasta z bloków trzciny. Znajdziemy ją nieopodal zbiorników wodnych.
  • Jabłka to owoce dębu. Ścinając dęby (także liście) mamy szansę na zebranie sadzonek.
  • Do uprawy arbuzów potrzebujemy nasion. Arbuzy rosną na terenie dżungli, a także w pustynnych wioskach.
  • Dynie rosną dziko w biomach z trawą. Nasiona znajdziemy także w skrzyniach w lochach.
  • Buraki odnajdziemy w wioskach lub w skrzyniach.
  • Ziemniaki i marchewki znajdziemy w wioskach lub od czasu do czasu uzyskamy po pokonaniu zombie.

Przygotowanie grządek

Po zdobyciu nasion musimy wybrać obszar pod uprawę. Należy pamiętać, że bloki z roślinami powinny mieć dostęp do wody. Jeżeli nie posiadamy wiadra ani sztabek żelaza, pozostaje nam doprowadzić wodę z pobliskiej rzeki czy jeziora.

Możemy stworzyć kanał (1), który będzie doprowadzać wodę. Jednakże im dalej od źródła wody, tym słabiej będzie wnikać w kanał. Z tego powodu na początku gry umieszczajmy farmy blisko zbiornika wodnego.

Jeżeli posiadamy trzy sztabki żelaza, możemy stworzyć wiadro. Wykonamy je na stole rzemieślniczym. Wiadro pozwala na przelewanie wody do wybranego miejsca. W tym celu należy aktywować wiadro w grze, skierować wzrok na wodę i wcisnąć PPM. W ten sposób nabierzemy wodę do wiadra.

Teraz kierujemy się z powrotem do grządek. Możemy wykopać pojedyncze dziury w ziemi (2), do których wlejemy wodę. Możemy w tym miejscu zastosować schemat: blok grządki-blok wody-blok grządki-blok wody lub zbliżony wariant.

Teraz czas na wytworzenie motyki. Stworzymy ją na stole rzemieślniczym z dwóch patyków oraz dwóch: bloków bruku, desek czy sztabek żelaza. Gotową motykę używamy w nieco inny sposób niż pozostałe narzędzia. PPM w tym przypadku służy do zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi - w ten sposób przygotowujemy zagonek.

Najlepszym sposobem jest użycie motyki na kilku pobliskich blokach i natychmiastowe sadzenie nasion. Ziemia potraktowana motyką po pewnym czasie odnawia się (3), uniemożliwiając tym samym sianie roślin.

Aby zasiać rośliny, przypisujemy odpowiednie nasiona lub korzenie do paska szybkiego dostępu. Następnie kierujemy wzrok na przygotowaną grządkę i wciskamy PPM, aby umieścić w ziemi nasiona. Na ekranie zobaczymy pierwsze sadzonki. Nie depczmy zasianych bloków.

Rośliny z czasem będą przechodzić przez kolejne fazy wzrostu (4), aż staną się gotowe do zbiorów. Poczekajmy, aż pszenica wybije i przyjmie żółty kolor. Jak zniszczymy dojrzałą pszenicę, uzyskamy jeden snopek pszenicy. Z kolei wykopanie dojrzałych buraków czy marchewek dostarczy po dwie sztuki danego warzywa.

Nawożenie mączką kostną

Mączka kostna przyspiesza rozwój roślin. Zdobędziemy ją przetwarzając kości z pokonanych szkieletów. Mączkę przypisaną do paska szybkiego dostępu aktywujemy i używamy na wybranej grządce (5) przez wciśnięcie PPM.

Nad rośliną zobaczymy zielone kryształki (6), które wskazują na użycie nawozu. Możemy dwukrotnie użyć nawozu w krótkim odstępie czasu. Rośliny dzięki mączce kostnej przechodzą do kolejnej fazy wzrostu.

Uprawa trzciny

Trzcinę cukrową zasadzimy wyłącznie wokół zbiornika wody. Nie musimy przygotować grządek, możemy ją umieścić na blokach ziemi czy trawy. Trzciny nie nawozimy.

Uprawa dyni i arbuza

Uprawa dyni i arbuzów różni się od innych roślin. Jeżeli posiadamy tylko warzywo, przetwórzmy je w ekwipunku, aby uzyskać z niego cztery nasiona. Następnie przygotujmy dwa sloty ziemi do uprawy za pomocą motyki. W jednej grządce umieśćmy nasiona, a drugą pozostawiamy pustą - tutaj wyrośnie przyszła dynia lub arbuz.

Następnie: Minecraft - rozmnażanie zwierząt

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - portal do Endu (Kresu)

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Minecraft

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze