Shadow of the Tomb Raider - Awaryjne lądowanie (zagadka z mostem)

Misja główna, Peruwiańska dżungla, walka z jaguarem i zagadka z mostem.

Jest to kolejna misja główna, która rozpocznie się po zakończeniu zadania fabularnego o nazwie Księżyc łowcy, w której Lara musiała przebrnąć przez miasto zalane wodą.

Bieżąca misja rozpoczyna się od scenki wprowadzającej, w której Lara wraz dwoma kompanami zmierza samolotem do peruwiańskiej dżungli.

Niestety początkowy spokój zostaje dość szybko zburzony przez śnieżną zamieć, która zabija pilota i powoduje, że samolot rozbija się na ziemi.

Na szczęście Lara wychodzi z katastrofy cało, a jej pierwszym celem jest odszukanie zagubionych znajomych.

Zacznij od wyruszenia w głąb dżungli. Po drodze warto nieco się porozglądać i zbierać różne surowce oraz owoce, które można znaleźć po drodze. W końcu dotrzesz do miejsca, z którego ujrzysz wystrzeloną flarę.

040

Skręć wtedy w prawo i przejdź obok skały. Przeskocz na gałąź drzewa (1), a z niej na stały teren przed tobą (2). Kontynuuj marsz przed siebie, aż dotrzesz do miejsca, gdzie Lara ześlizgnie się po błocie.

041

Przed sobą zobaczysz pierwszy w grze obóz https://www.eurogamer.pl/articles/2018-09-12-shadow-of-the-tomb-raider-obozy-umiejetnosci-tworzenie-i-modyfikowanie-przedmiotow-crafting-szybka-podroz (3), czyli ognisko. Są to miejsca oferujące kilka możliwych czynności.

Zdobycie łuku i czekanów

Początkowo posiadasz jednak ograniczone możliwości. Obecnie możesz bowiem skorzystać tylko z zakładki umiejętności. Wejście w nią uruchomi menu, w którym za zdobyte punkty doświadczenia możesz zakupić dla Lary nowe zdolności.

042

Rusz przed siebie - po kilku krokach dotrzesz do jeziorka. Skieruj się w lewo, gdzie znajdziesz część wraku samolotu (4). Wejdź z nim w interakcję, co spowoduje, że runie do wody.

Wskocz do niej i zanurkuj. Podpłyń do śmigła i wejdź z nim w interakcję, dzięki czemu Lara zdobędzie namiastkę noża. Niestety szybko okaże się, że dość tępego.

043

Wróć na ląd i zacznij szukać narzędzi, dzięki którym będziesz mógł naostrzyć fragment skrzydła. Odpowiednie przedmioty znajdziesz w skrzyniach (5). W pobliżu jest ich kilka, natomiast w celu zrealizowania zadania trzeba otworzyć trzy (6-8).

Po zebraniu narzędzi wróć do obozu i wybierz nową zakładkę - ekwipunek. Następnie wciśnij i przytrzymaj klawisz widoczny w prawym narożniku ekranu - w ten sposób naostrzysz nóż, a przy okazji nauczysz się tworzyć nowe przedmioty (crafting).

044

Kiedy będziesz już posiadał naostrzony nóż wróć w pobliże jeziorka. Przed sobą zobaczysz linę (9). Przetnij ją, a potem wejdź na skałę i identycznie postąp z kolejną (10).

Dzięki temu ładunek z samolotu (11) spadnie na dół. Podejdź do skrzyń i przeszukaj je, dzięki czemu zdobędziesz łuk i czekany.

045

Skieruj się w głąb dżungli i podejdź do przepaści w miejscu, przy drewnianym pachołku. Wymierz z łuku i strzel z niego w drewniany konar (12) po drugiej stronie przepaści.

Kiedy Lara zawiąże linę przejdź po niej na drugą stronę. Rusz przed siebie - po chwili dotrzesz do palącej się na ziemi flary i pozostałości po Miguelu. Skieruj się na ścieżkę z prawej i kontynuuj.

046

Po paru krokach natkniesz się na jaguara, co rozpocznie scenkę. Kiedy się zakończy ruszaj przed siebie - na razie nie musisz się niczego obawiać. Kontynuuj, aż dotrzesz na plac, na który Lara zeskoczy.

To właśnie w tym momencie czeka cię starcie z jaguarem (13). W jego trakcie pozostawaj w ruchu i ostrzeliwuj zwierzę z łuku, kiedy to tylko możliwe.

Walka z jaguarem

Najlepiej robić to, gdy jaguar zmierza w stronę Lary. Pamiętaj tylko, żeby celować lekko w dół - gdy przeciwnik się zbliża wystrzelona strzała ma wtedy większe szanse na jego trafienie.

047

Oprócz tego pamiętaj, aby stale być w ruchu, a gdy zwierzę zbliża się do bohaterki, wykonywać uniki (przycisk skoku). W innym przypadku jaguar dość szybko może zabić Larę.

W pewnej chwili zwierzę może rzucić się na główną bohaterkę (obrazek powyżej). Trzeba wtedy zacząć szybko wciskać klawisze, które pojawiają się na ekranie, co finalnie doprowadzi do zabicie zwierzaka.

048

Po walce przeszukaj okoliczny teren, wylecz rany i wskocz na pobliskie podwyższenie, po czym ruszaj dalej. Przejdź przez rzekę i dostań się dalej wchodząc po drzewie. W końcu dotrzesz do ścieżki prowadzącej do wodospadu - skręć nieco wcześniej w lewo i zacznij wchodzić na górę (14).

Zagadka z mostem

Skieruj się do wraku samolotu, a po chwili spotkasz Jonah. Podnieś lokalne zapasy i ruszajcie przed siebie.

049

Przejdźcie po gzymsie i kontynuujcie wędrówkę. W końcu dotrzecie do miejsca z opuszczonym mostem, który należy podnieść. Zacznij od skierowania się w lewo i wejścia na kamienne podwyższenie.

Znajdziesz tu dźwignię (15) - skorzystaj z niej, żeby puścić wodę. Następnie podejdź do mechanizmu (16), który przestaw razem z Jonah. Po chwili okaże się, że opuszcza on jedną część mostu (17), ale wiadro z wodą mające utrzymać go w tej pozycji, jest dziurawe.

050

Przestaw dźwignię (16) ponownie - tym razem Jonah przez chwilę ją przytrzyma. Zbiegnij szybko na dół ścieżką z prawej i podejdź do mostu. Następnie wymierz z łuku w drugą część mostu (17) po drugiej stronie.

Po wystrzeleniu strzały Lara owinie linę, co spowoduje, że most się podniesie. Teraz wystarczy na niego wrócić, przeskoczyć przez małą dziurę i przejść do kolejnej lokacji.

Druga walka z jaguarem i dotarcie do obozu

Kontynuuj podróż z Jonah, aż dotrzecie do ruin. W pewnej chwili trzeba będzie siły dwójki bohaterów, aby unieść gałąź blokującą drogę.

051

W trakcie scenki Lara zostanie zaatakowana przez kolejnego jaguara. Tym razem na początku walki będziesz musiał szybko wycelować z pistoletu z flarą w pysk zwierzaka (obrazek powyżej) i oddać strzał.

Dalszy przebieg walki jest podobny do poprzedniej. Pozostawaj w ruchu i wykonuj uniki, a kiedy to możliwe staraj się z łuku strzelać w przeciwnika. Pamiętaj też, że możesz przytrzymać klawisz odpowiedzialny za strzał, aby stworzyć nowe strzały do łuku, gdyby zaczęło ich brakować.

Po tym, jak jaguar padnie wróć do Jonah i pomóż mu przejść na drugą stronę. W tym momencie rozpocznie się scenka oraz kolejne zadanie.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami